Çocuklarda Ateşlenme

Aysel Karaca Ünlü

Ateş nedir?

Ateş vücudumuzun savunma mekanizmalarından biridir. Ateş bir hastalık değildir. Ateş, vücudun etkilendiği bir olay sonucu gösterdiği tepkidir. Önemli olan ateşi düşürmek değil ateşe neden olan etkeni yok etmektir. Normal bir çocukta ateşin zararlı etkileri 41,1°C’ den önce başlamaz. Önemli olan ateşin derecesi değil çocuğun genel durumudur. Vücut sıcaklığının ağızdan ölçümde 37,8 °C, makattan ölçümde 38 °C ve koltuk altı ölçümde 37,2 °C nin üstünde oluşu ateş olarak tanımlanır. Ancak ateşin sıcak bir ortamda veya sıkı giysiler içindeyken yanlış ölçülebileceğine dikkat edilmelidir.

Ateş neden yükselir?

Enfeksiyonlar, aşılama, sıvı kaybı, romatizmal hastalıklar, nörolojik hastalıklar, onkolojik hastalıklar gibi birçok neden ateşi yükseltebilir.

Ateşli çocuğa evde ne yapılmalı? Çocuklarda ateş nasıl düşürülür ?

İlk aşamada üstüne ince giysiler giydirilmelidir. Ortam sıcaklığı düşürülmeli ancak ortam çok soğuk olmamalıdır. Ateşli çocuğa bol miktarda sıvı verilmelidir. Çocuğun hareketliliği azaltılmalıdır. Hasta çok huzursuz değil ve ateşi 39 derecenin üstünde değilse ateş düşürücü ilaç vermeye gerek olmayabilir.

Çocuklara hangi ateş düşürücüler verilmelidir?

Ateşte ilk olarak önerilen ilaç parasetamol içeren ilaçlardır. Kilo başına 10-15 mg ilaç 4-6 saat arayla verilebilir.

İkinci ilaç ise ibuprofendir. Kilo başına 5-10 mg ilaç 6-8 saat arayla verilebilir.

Bu iki ilacın etki mekanizması birbirinden farklıdır. Tartışmalı olmakla beraber bu iki ilaç 6 saat aralıklarla dönüşümlü olarak kullanılabilir.

Piyasada parasetamol ve ibuprofen içeren birçok ilaç bulunmaktadır. İlaçların prospektüsüne göre doğru dozlarda uygulanması etkinliğini arttıracaktır.

Ilık uygulama ne zaman yapılmalıdır?

Ateş düşürücü ilaç verildikten en az 30 dakika sonra yapılmalıdır. Eğer uygulama öncesinde ilaç verilmezse, çocuk için ılık su soğuk su etkisi yapar ve rahatsız olur, titreme başlar ve ılık uygulama bitince vücut tekrar sıcaklığı yükseltir. Ilık uygulama ancak hastada 40 derecenin üstünde ateş ve nöbet varlığında hemen yapılabilir.

Hangi durumlarda acil olarak doktora başvurmak gerekir?

  • Çocuk 2 aylıktan küçükse,
  • Ateş 40,5 °C üstünde ise,
  • Çocuk çok hasta görünüyorsa,
  • Çocuk durmaksızın ağlıyorsa,
  • Çocuk uyandırılamıyorsa,
  • Çocuk kendinde olmadan sayıklıyorsa,
  • Çocuk nöbet geçirmişse,
  • Çocukta ense sertliği varsa,
  • Çocuğun vücudunda mor noktalar varsa,
  • Çocuk solunum güçlüğü çekiyorsa bekletilmeden doktora başvurulmalıdır.

Herkese sağlıklı günler diliyorum. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz