Çocukla Tatil Mi?, Çocuklu Tatil Mi?

Selin Atacan Oral

Sizce hangisi daha doğru? Tatilinizi kendinize göre planlayıp çocuğunuzu/larınızı mı dahil ediyorsunuz? yoksa yeter ki biz rahat edelim onun/onlar için en uygun yeri mi bulalım diyorsunuz?

Ben kendi tatil anlayışımızı anlatarak başlamak istiyorum. O zaman çocuklar hayatımızda yoktu. İkimizde hiç bir zaman tatil köyü ya da 5 yıldızlı otel sever olmamıştık. Sadece balayımız için, Rodos adasını seçmiş ve o zaman açık olan Hilton’u tercih etmiştik. Bizden sonra kapanmış meğer… 🙂 Yarım pansiyon olması ve temiz olması ilgimizi çekmiş olsa da, yurt dışı bile olsa bazı noktalarda resmiyet bize fazla gelmişti. Sonra ki bir kaç tatilimizde denize yakın pansiyonları tercih ettik.

En keyifle kaldığımız, Çıralı’daki Güneş Pansiyondu. Bahçede yeşillikler vardı. Kahvaltıda ağız tadıyla yiyorduk. Bungalowlarda kalıyorduk. İstediğimiz yerde, istediğimiz kadar kalma özgürlüğü veriyordu serbest tatiller bize. Kimse arife günü gelemezsin ya da bayramda doluyuz demiyordu. Özgürdük alabildiğince ve bunu da sonsuz seviyorduk.

Sonra baktık bu sayede Türkiye’nin bir çok koyunda denize girme şansımız olmuş; o zaman dedik ki, haydi artık yurt dışını keşfedelim. 3 yaz doya doya ve çok uygun fiyata gezdik. İlkinde Prag-Viyana-Budapeşte. Bu turla gidip, nasıl ucuza tatil yaparızı öğrendiğimiz bir tatil oldu. Sonraki sene İtalya. 1000 km yol yaptık. En son olarak, İspanya. 2200 km yol yaparak 9 güne bir çok şehri sığdırdık. O tatil dönüşünde, bundan sonra tatil planlarınımızı değiştirip değiştiremeyeceğini bilmediğimiz ve merakla beklediğimiz haberi aldık. 🙂 Bir bebek geliyordu aramıza. Adı’nın Derin olmasına karar verdiğimiz.

Derin ile ilk seyahatimiz Foça’ya olmuştu. Yarım pansiyon ve deniz kenarında 4 yıldızlı bir otel. Çünkü çocuk işin içine girince steril olma içgüdüsü otomatik geliveriyor insanın içine. Taaa ki otel odasına girene kadar. En azından yatağa yatabiliyorduk. 🙂 Derin’in de yatağını getirmiştik. -Ne gereksiz bir yük, şimdi düşününce. al yanına yat halbuki, değil mi? 🙂 –

Neyse ki, yolculuk çok keyifli geçmişti. Derin’in kolik sancıları beni tatil süresince çaresiz bırakan tek faktördü. Kendimizden emin dedik ki, HALLEDERİZ. O kadar güzel hallettik ki, sadece 1 gece için Eski Foça‘ya inelim dediğimizde ben masaya hiç oturamadım, yemeye çalıştığım yemeği hatırlayamıyorum. 🙂 Sanırım balıktı. Yemeğe birlikte gittiğimiz 3 aileye ne oldu hatırlamıyorum ama biz otel odasına zor attık kendimizi. Bir ara eşimin “yahu biz tatili ona göre mi yaşayacağız?” dediğini ve benim de gözümden ateşler, ağzımdan köpükler çıktığını ertesi gün anlattığında hayal meyal hatırlayabildim. Neymiş dedim çocuk sana tatil yapmayı öğretiyormuş. İlk deneyim acı olunca, sakin kalmayı ve aman insanlar bakıyor, ay ne derler diye düşünerek kendini hırpalamamayı öğreniyorsun. Çocuk senin, hayat senin. Kontrolü ele almaya başlıyorsun yavaştan.

Aynı yıl, bir cesaret bu defa farklı bir yolculuk yapmayı göze aldık. Rotamız; Tekirdağ üzerinden Gelibolu’ydu. Plan farklılaşabilirdi ve bunu yolculuk performansı gösterecekti. Gelibolu’da bütün tarihi alanları gıgını bile çıkarmadan bütün gün gezdi bizimle 4,5 aylık Derin. Sonra Seddülbahir Mocamp’ta 1 gece kaldık ve o gece kolik sancısı tutmadı. Enerjimizi daha da arttırdı bu ve rotamızı Bozcaada’ya da çevirdik. 2 gece bir ev kiraladık ve keyifle kaldık. Derin’in ilk deniz deneyimi de Ayazma’nın soğuk sularında gerçekleşiverdi şans eseri. 🙂 Yetmedi dönüşte de Çanakkale ve Truva’yı gezdik. Yanlış anlaşılmasın bu tatil hepi topu 4 gecelik bir macereyı içeriyordu. O zaman anladık ki, Derin’de bizim gibi özgür bir ruh ve otelin stresinden ziyade, yolun götürdüğü yere gitmenin keyfine varıyor.İçinde Hacercim olan bir tatilde de huzur buluyor.

Ertesi sene ne yapsak diye planlarken bu defa da Doruk’a hamile olduğumu öğreniyorum. Yine de hız kesmiyoruz. Foça tatilimizi beraber yaptığımız ailelerle bu defa Bodrum’da ev kiralıyoruz. Yorucu ve çok keyifli bir tatil geçiriyoruz. Ev kiralamak büyük sorumluluk. Bunu öğreniyoruz bu sefer de. Yemek yap, evi derle toparla, çocukları toparla, vs vs…Yine de en huzurlu tatillerimizden biri olarak hanemize bir artı daha yazıyor bu tatil. 1 haftanın sonunda yine rotamız Foça. Bu defa Hacercim’in evi. Hacercim Ahmet’in çok eski arkadaşı. Annemle de aynı yaşta. 🙂 Bana da gelinim der. Orada şeytanın bacağını kırarız bu defa Foça’dan güzel anılarla ayrılırız diyoruz. Ve oluyor da. Yine huzur buluyor Derin. Ne yalan söyleyeyim ben de. Hamileyim ve beni rahatsız eden tek şey kara sinekler. 🙂

Sonraki 3 yazımızı otellerde geçirdik. 2 kere Voyage Belek, 1 kere de Hilton Bodrum. Kesinlikle konfor otelde olmak, bu gerçeği yadsıyamam. Yediğin önünde yemediğin arkanda. Bebeğin konforu için bile her şey düşünülmüş. Her karesi anne ve babaların rahatlığı için dizayn edilmiş. Her iki otelde yaşadığımız deneyimleri, hala keyifle anarız. Her ne kadar en keyifli anları geçirmiş olsak da, 3 tatilin de dönüşünde klimalardan çocukların hasta olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Konfor güzel şey miğirim de, sahip olmasını bilene. Evimizde klimayı reddederken klimalı otel neyimize. 🙂

Asıl en keyifli tatillerimizi ise bu seneyi de dahil edersek 3 senedir yapıyoruz.

Mesela bir sene, 3 aile önce Gümüldür’de Denizatı Tatil Köyü‘nde başladık tatile. Tatil köyü dediğime bakmayın siz, yemekleri bile sade bir hayatı yaşatan mütevazi bir yer. 1 hafta orada kalıp; sonra ki haftayı da Balıklıova, Alaçatı, Dikili, Ayvalık ve Bozcaada’da tamamladık.

Geçen sene ise, Didem’de başladık tatile. 1 hafta Hacercim’de, oradan Urla’ya ve son haftamızda da Gönen’de Vildan Teyze’nin yazlığına. Hemde 2’şer çocuklu, 3 aile olarak. 🙂 Yani otelden çıkınca yolların, şehirlerin, gizli koyların güzelliğine vardık diyebilirim.

Elbette ki çocuklar için plan yapmaya çalışıyoruz mümkün olduğunca da, kendi zevklerimizden ödün vermeden.

Bu sene ise yine Didim’de ve Hacercim’in yan evindeyiz. Kendi annem ve babamı da dahil ettiğimiz tatilde, 1 aylığına bir ev kiraladık. Bu deneyim hala devam ettiğine göre artık dönüşte detaylandırılmayı bekliyor. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz