Çocuk Dostu Mekanlar: BEE eat.play.love

Berna Salkaya

Aktivite yazılarına epey bir ara vermişim. Uzunca zamandır hafta sonu rutinimizin dışına çıkmadığımız için bunu yazsam güzel olur diyebileceğim bir alternatifte yoktu açıkçası. Havalar her ne kadar direnç gösterse de malumunuz bahar kapıda. E bende plan yapmayı çokça sevdiğimden “İstanbul’ da haftasonu çocukla gidilebilecek mekanlar hangileridir?” araştırmalarına kaldığım yerden başladım.

Geçtiğimiz pazar gününün ilk rotası da sosyal medya üzerinden sıkça denk geldiğim BEE  eat.play.love isimli cafeydi. İstanbul’da çocukla gidilebilecek mekanlar sözcükleriyle arama yaptığınızda mutlaka karşınıza çıkacak olan bu mekan aslında ebeveynlere oldukça konforlu vakit geçirebilecekleri bir atmosfer vaat ediyor.  Aslına bakarsanız bu çok da boş bir vaat değil, mekan gerçekten de çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri şeklinde dizayn edilmiş fakat tüm kriterleri yan yana koyduğumuzda “işte budur” da dedirtmiyor. Genel bir görüş belirttiğime göre, detaylara geçebiliriz:)

BEE eat.play.love nerede?

Sosyal medyada birbirinden güzel fotoğrafları gördüğünüzde mekanın İstanbul’un lüks semtlerinden birinde olduğunu düşünebilirsiniz, ama değil. Bee eat.play.love Reşitpaşa’da. Daha net olarak belirtmem gerekirse, İtü Maslak kampüsünün biraz aşağısında kalıyor diyebilirim. Toplu taşıma ulaşımı sanırım yok, eğer araçla gelmeyecekseniz metro ile İtü Ayazağa kampüsünde indikten sonra taksiyle 5 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Açık adres isteyenler için;

BEE eat.play.love Adres:
Tuncay Artun Caddesi Bayram Sokak No:13 Reşitpaşa Sarıyer İstanbul
İstanbul

BEE eat.play.love nasıl bir mekan?

BEE, ön tarafı cafe, arka tarafı çocuk oyun alanından oluşan orta büyüklükte bir mekan. Şuana kadar gittiğim diğer çocuk dostu mekanlar düşünüldüğünde, buranın çocuklar için gerçekten oyun oynamaya yetecek kadar bir alan ayırdığını söyleyebilirim. Sadece alan değil, alanda yer alan materyallerde çocukların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş. Mesela içerisinde en az 100 tane kitabın olduğu çok sevimli bir kütüphanesi, evcilik oynamaktan keyif alan minikler için güzel bir mutfak köşesi, daha küçük çocuklar için oyun aktivite masaları, daha büyük çocuklar için ise saksı/seramik vb tarzda boyama yapılabilecek bir atölye köşesi bulunuyor. Çocuklar bu alanda istedikleri gibi özgürce takılabiliyor, hatta atölye alanı bile ayrı değil. (bana kalırsa ayrı olsa daha güzel olurdu.)

Çocuğunuz burada vakit geçirirken etrafta koordinasyon sağlayan bir gözetmen yok. Sadece atölye çalışmasına katılan çocukların yanında bir eğitmen bulunuyor. Pera artık 3 yaşında olduğu için biz onun etrafında koşturmak zorunda kalmıyoruz, ama daha küçük çocuklu pek çok ebeveyn alanda çocuğunun peşinde koşturuyordu. Bana kalırsa bu mekanın en büyük eksilerinden biri. Eğer “çocukla rahat bir haftasonu” beklentisi ile buraya gidiyorsanız ve mekanda çocuğunuzu emanet edebileceğiniz biri olduğunu düşünüyorsanız, öyle biri yok. Ya da o gün ben göremedim, bilemiyorum 🙂

Genel olarak 3 -5 yaş grubu için mekan yukarıda da dediğim gibi eğlenceli materyaller barındırıyor. Pera mesela içeri girdikten sonra yarım saat hiç yanımıza bile uğramadı, ara ara kontrol etmek için yanına gittiğimde sürekli başka bir şeyle oyalanırken buldum onu.

BEE eat.play.love yemekleri, kahvaltısı lezzetli mi ?

Kendiniz araştırdığınızda da göreceksiniz, mekan sağlıklı yemek alternatifleri ile ön plana çıkıyor. Mevsim sebze/meyveleri, el yapımı reçeller, zeytinyağlılar, geleneksel lezzetler derken oldukça geniş bir lezzet yelpazesi mevcut. Fakat buradan yüzlerce çeşit alternatif olduğu fikrine kapılmayın, aksine menüsü oldukça basit.

Biz pazar sabahı gittiğimiz için, tercihimizi kahvaltıdan yana yaptık. Kahvaltısı geleneksel Türk lezzetlerini barındırırken, kremalı meyve salatası, tost ekmeği üzerinde servis edilen çırpılmış yumurta, marmelat, yoğurt üzerinde çıtır balkabağı parçaları gibi Avrupai lezzetleri de barındırıyor.

Genel olarak yediğimiz pek çok şeyin lezzetli olduğunu söyleyebilirim, özellikle ekşi mayalı ekmeği ve pişisini çok sevdik.

BEE eat.play.love fiyat performansı nasıl?

Gelelim işin en önemli kısmı olan BEE eat.play.love fiyat performans değerlendirmesine. Haftasonu ne zaman dışarıda kahvaltı yapsak 2.5 kişi için (Pera’yı yarım porsiyon sayıyorum.) ortalama 120-150 TL arasında bir fiyat ödüyoruz. Bee içinde fiyat skalası benzer olsa da, işin performans kısmı maalesef oldukça kötü. 2 kişilik serpme kahvaltısı 120 TL.  Çeşit bolluğunu düşündüğünüzde bu ilk aşamada normal geliyor, ama gelen reçellerin mini mini kaselerini gördüğümüzde hayal kırıklığı yaşadığımızı itiraf etmeliyim. 120 TL’lik BEE eat.play.love kahvaltı menüsünde haşlanmış yumurta bile yok. Ekstra olarak söylediğimiz sucuk 26 TL (sadece 8 minik adet), pişi 24 TL (sadece 5 minik adet), çırpılmış yumurta ise 24 TL gibi bir fiyata sahip.

Biz Pera hariç 4 kişi gittiğimiz mekanda 300 TL’lik bir fiyat ödedik ve maalesef beyler aç kalktı masadan. Bu tabi beklentilerle de alakalı. Biz kahvaltının bol peynirli, bal kaymaklı olanını sevdiğimiz için masaya gelen mini mini lezzetler bizi çok mutlu etmedi. Lezzetsiz miydi, hayır gayet güzeldi tadına baktığımız şeyler, ama bizim kahvaltımız bu değil.

BEE eat.play.love çocuk oyun alanı ücretli mi?

Maalesef evet. Bu mekanın en büyük dezavantajlarından biri bana kalırsa. Atölyeye katılım sağlamak isteyen çocuklar için ücret alınması tamam, ama serbest oyun alanında takılan çocuklar için bile 1 saatlik katılım ücreti 40 TL. Eğer mekanda en az 60 TL’lik harcama yaparsanız, oyun ücretinin yarısını ödüyorsunuz. Fiyatların zaten yüksek olduğu düşünülürse, ben bu şekilde serbest oyun alanından bile ücret alınmasını pek doğru bulmuyorum. En azından 60 TL baremini aşan müşterilerden bu ücret alınmamalı.

BEE eat.play.love tavsiye eder miyim ?

Burası gönül rahatlığıyla evet gidin keyifli bir hafta sonu geçirin diyebileceğim bir mekan değil. Kalabalık, fiyatlar ve lokasyon düşünüldüğünde daha iyi alternatifler yaratılabilir diye düşünüyorum.

Bir sonraki aktivite yazısında görüşmek üzere,

sevgiyle kalın 🙂

Oyun tarafında yer alan boyama köşesi 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz