Çocuğunuzun İlk Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

Yasin Akgül

Bebeğinizin süt dişleri çıktı, kaşıntılı ağrılı günler geride kaldı. Yaklaşık 2 yaşından 6 yaşına kadar her şey problemsiz, buraya kadar her şey kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ? 🙂 Fakat çocukların 6 yaşına gelmesi ve süt dişlerinin dökülerek ilk kalıcı dişlerin çıkması ile birlikte bu süreç sona eriyor ve ailelerde de endişe başlıyor. Çünkü bu dönemde alt ve üst on dişlerde sıklıkla karşılaşılan çapraşıklık sorunu nedeniyle aileler haklı olarak “ters giden bir durum mu var” diye sorgulamaya başlıyor. Bu problemler çoğunlukla geçici olsa da, bu yaşlarda dişlerde çapraşıklık oluşmasına sebep olan pek çok faktör var. Dil ve lenf bezlerinin büyüme hızları ile çene kemiklerinin büyüme hızları farklı. Bu sebeplerle doğal bir takım çapraşıklıklar oluşabiliyor. Bir ortodonti uzmanına gittiğinizde , sizlere hangi çapraşıklığın doğal, hangisinin problemli olduğunu anlatacaktır. Çoğunlukla doğal olan bu problemler 8-10 yaş aralığına gelindiğinde kendiliğinden çözülecektir. Kendiliğinden çözülmediğinde ise hemen endişelenmeyin, hareketli aparatlar ile yapılan çok kısa tedaviler ile oldukça verimli sonuçlar alınabiliyor.

Çocuğuma ilk ortodontik muayeneyi ne zaman yaptırmalıyım ?

Nadiren müdahale gerektiren diğer durumların erkenden önlemini alabilmek için ise çocuğunuz 6-7 yaşına geldiğinde ortodontik değerlendirmenizi yaptırmanızı tavsiye ederim. Ama bilin ki endişe edilecek zamanlar bu yaş aralığı değildir, müdahale için çoğunlukla 8-10 yaş aralığı beklenecektir.

Çocuklarınızın boylarının, ayaklarının nasıl ki en hızlı büyüdüğü bir zaman var, bu zaman çene kemiklerinin de en hızlı büyüdüğü zamandır. Biz Ortodontistler olarak istiyoruz ki çocuklarınızı çok uzun yıllar suren tedaviler ile yormayalım, onları usandırmayalım. Tedavinin en verimli geçeceği süreçte tedaviye başlayıp olabilen en hızlı şekilde tedaviyi tamamlayalım. Böylelikle hem zamanı iyi değerlendirilmiş olacak hem de en verimli tedavi sürecini yakalamış olacağız.

Ortodontik tedavinize kadar dişlerinize iyi bakmayı ihmal etmeyin:)

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz