Çocuğunuz Video Oyunlarına Bağımlı Mı? [Test]

Balkafa Ekibi

Çağımızın digital bağımlılıklarından biri de hiç şüphesiz video oyunları. Söz konusu oyun olunca ebeveynler ile çocuklar arasında ciddi fikir ayrılıklarına, hatta kimi zaman tartışmalara kadar gidebiliyor konu. Açık konuşmak gerekirse çocuğunuzun bir – iki, hadi belki üç, çevrimiçi veya konsol video oyununu oynamasında yanlış bir şey yok.

Öte yandan kantarın topuzunun kaçması da siz ebeveynler için endişe çanlarının çalması demek olabiliyor. Peki ya bu durumda kim haklı? Siz mi, çocuğunuz mu? Abartıyor olabilir misiniz? Yoksa çocuğunuz gerçek bir oyun bağımlısı mı?  Bu testimiz potansiyel sorun belirtilerini görmenize ve çocuğunuzun ne derecede bağımlı olduğunu anlamanıza yardımcı olacak. Hazırsanız başlıyoruz!

Çocuğunuz her gün birkaç saat oyun oynuyor mu?

Video oyunlarını oynamayı bırakmasını istediğinizde çocuğunuz nasıl tepki veriyor?

Video oyunları oynamıyorken nasıl bir ruh hali var?

Video oyunları için günlük işlerini ve ev ödevlerini ihmal ediyor mu?

Çocuğunuz oyun oynamaya başladığından beri, notları düştü mü?

Oyun oynamak akranlarıyla olan dostluğunu etkiledi mi?

Oyun oynamak aile bağlarına da engel oldu mu?

Çocuğunuz video oyunlarına para harcıyor mu?

Boyun/el bileği ağrısı veya oyun oynamanın neden olduğu baş ağrıları gibi herhangi bir şikayeti var mı?

Çocuğunuzun video oyunları dışında başka ilgi alanları var mı?

Çocuğunuz Video Oyunlarına Bağımlı Mı? [Test]
Çok bağımlı.
Çocuğunuzun bir bağımlılığı olabilir gibi duruyor. Endişelenmeyin, video bağımlısı çocuğu olan tek ebeveyn siz değilsiniz. 2009 yılında yapılan Harris Poll araştırması, ergen oyuncuların yüzde 8,5'inin bağımlılık belirtileri gösterdiğini söylüyor. Bu bağımlılık akademik başarıyı olumsuz anlamda etkilerken, aynı zamanda dikkat problemlerine ve davranışsal sorunlara da neden olabiliyor. Peki bu durumun nasıl önüne geçebilirsiniz? Ya da çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz? Sınırları ve kuralları belirlerken katı olun, ancak bu işe yaramazsa, bir davranış uzmanı veya çocuk psikoloğu ile görüşmeyi düşünebilirsiniz.
Yarı bağımlı.
Tam bir bağımlılık durumundan söz etmek çocuğunuza haksızlık olur; fakat durum çocuğunuzun bağımlı olma yolunda ilerlediğini gösteriyor. Peki köprüden önce son çıkışı yakalamak için neler yapabilirsiniz? Çocuğunuzun oyun oynamak için ne kadar zaman harcadığını takip edin ve koyduğunuz bazı kuralları takip ettiğine emin olun. Diğer sorumluluklarını yerine getirse de her gün oyun oynamamalı; oyun oynadığı saatlerde tıpkı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi belirli sürelerle sınırlı olmalı. Kendisine ekstra vakit yarattığında, oyun dışındaki diğer sosyal aktivitelere yönlenmesi için çocuğunuzu teşvik edin.
Bağımlı değil.
Çocuğunuzu aklı başında ve çok yönlü tutmak büyük başarı! Derin bir nefes alabilirsiniz, çocuğunuz video oyunlarını sadece eğlence için oynuyor ve yaşamındaki diğer ilgi alanlarıyla dengeliyor. Şimdiye kadar video oyunlarının onu olumsuz yönde etkilemesine izin vermemiş. Yine de bir ebeveyn olarak uyanık olmalısınız! Oyununun zamanla artmadığından emin olun, çocuğunuzun tavırlarında ve ilişkilerine olan yaklaşımında değişiklik olmadığı sürece durum stabil demektir. 🙂
0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz