Çocuğumun Anaokuluna Uyumunu Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalıyım?

İpek Kıran

Okulların açılmasına sayılı günler kala tüm ebeveynleri tatlı bir telaş sardığının farkındayım. Hemen hemen herkesin kafasında aynı soru var: “Çocuğum okula kolay uyum sağlayabilecek mi?

Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit:

Çocuğunuzun  ilerleyen günlerde severek anaokuluna gidip gelmesi, ilk haftalardaki izlenimlerine bağlıdır. Sürecin başlangıcında özellikle küçük yaştaki çocukların terkedilmişlik duygusunu yoğun olarak hissetmeleri sıkça karşılaştığımız durumlardan biridir; dolayısıyla böyle bir duruma hazırlıklı olmanız size avantaj sağlar. Anaokuluna başlayacak çocuğun, uzun süreli bir ayrılıkla baş edebilmesi için, onu kısa süreler için sizden ayrı kalmaya alıştırmalısınız.

Bunun yanı sıra, çocuğunuzdan bağımsız, kendinizi de bu sürece hazırlamanız ve okul öncesi eğitimin gerekliliği konusunda ikna etmeniz gerekiyor. Hatta kendinizi ikna etmenin yanı sıra, çocuğunuzun yetişmesine katkı sağlayan büyük ebeveynlerin de ikna edilmesi konusunda size çok iş düşüyor. Unutmayın, bu bir takım oyunu ve başarılı olabilmeniz için bu yolda size destek veren herkesin iş birliği içinde davranması ve sürece inanması şart. Özellikle okula adaptasyon sorunu yaşayan çocukların bu gibi fikir ayrılıklarına şahit olması adaptasyon sürecinin uzamasına neden olabilir.

Peki ya “Okula adaptasyon sürecinde çocuklarımıza destek olabilmek için neler yapabiliriz?” diye sorarsanız, bununla ilgili sizlere sunabileceğim bazı öneriler var:

Çocuğumun okula kolay adapte olabilmesi için ne yapabilirim?

 • Çocuğunuzu süreç ile ilgili önceden bilgilendirin. Günün belli saatlerinde ayrı kalacağınızı ondan saklamayın.
 • Okul hayatı ile birlikte çocuğunuzu yepyeni ve heyecanlı bir sürecin beklediğini, birlikte olmayacağınız bu saatlerde de mutlu ve güvende olacağına ilişkin onu bilgilendirin.
 • En hassas an veda anıdır. Sakin kalmaya ve vedalaşma süresini kısa tutmaya çalışın. Çocuk, canı sıkıldığı her durumda ne kadar endişelendiğinizi anlamak için size bakacaktır ve endişeli olduğunuzu görürse, kendi
  korkularının yerinde olduğunu düşünecektir. Bu yüzden ne kadar tedirgin ve gergin olursanız olun, çocuğunuz size baktığında sakin ve rahatlamış görünmelisiniz. Ağlamak istesenizde kesinlikle gözyaşlarınızı tutmalısınız. Aksi takdirde çocuğunuz anaokulunun çok kötü bir yer olduğunu düşünebilir.
 • Çocuğu okula götürecek kişi, çocuğun mümkünse kolayca ayrılabileceği biri olmalıdır. Büyükanne
  veya büyükbaba gibi çocukla duygusal bağı kuvvetli olan kişilerin sürece dahil olması zaman zaman adaptasyon sürecinin uzun sürmesine neden olabilir.
 • Çocuğunuz sizden ayrılmakta zorlandığında ona kesinlikle bağırmayın; aksi takdirde ona çok kızdığınız için bir daha onu almaya gelmeyeceğinizi düşünebilir.
 • Okul saatleri dolduğunda, çocuğunuzu tam zamanında almaya gidin.

Okulun ilk günü çocuğum çok ağladı, ne yapmalıyım? Çocuğumun okula adapte olması ne kadar sürer?

 • Uyumda zorlanan bazı çocukların velilerine kademeli uzaklaşma önerilmektedir. İlk gün, annenin bina içinde kalması ve böylelikle çocuğun istediği anda ona ulaşması sağlanmalı, ikinci gün annenin yarım gün bahçede oturması ve çocuğa bilgi vererek ayrılıp, okul çıkışı almaya gelmesi veya servisi karşılaması, üçüncü gün ise öğlene doğru sadece uğrayıp bir işi olduğu gerekçesiyle çocuktan ayrılması uygun olacaktır. (Süreç çocuğa bağlı olarak değişim gösterebilir.)
 • Çocuğunuz, o istese de istemese de ayrılacağınızı ve gözyaşlarının hiç bir şeyi değiştirmeyeceğini anlamalıdır. Burada önemli olan nokta, annenin okuldan ayrılmasıyla birlikte çocuğun ağlamasının kesilmesidir. Eğer annenin ardından çocuğun ağlaması gün boyu kesilmeden sürüyorsa, durumu tekrar gözden geçirmek gerekir.
 • Çocukların anaokuluna başlarken ağlamaları her zaman için bir ayrılık korkusunun ve yalnız kalmanın işareti değildir. Çocuklar yeni bir gruba alışamamaktan ve kendilerini bu gruba kabul ettirememekten korktukları için de ağlayabilirler. Bu durumda ağlamalar kısa süreli olacak ve çocuk ortamı kabullenmeye başlayacaktır.

Okulun ilk günü çocuğum hiç ağlamıyordu ama şimdi okula gitmek istemiyor. Ne yapmalıyım?

 • Baştan uyum sağlayan çocuklar bir kaç gün sonra anaokuluna gitmek istemeyebilir. Bu çok normaldir. Anne ve baba olarak çocuğunuzun bu isteği üzerine hemen pes etmeyin, yoksa çocuğunuz anaokulunun çok önemli bir yer olmadığını düşünebilir.
 • Öte yandan çocuğunuz gerçekten bu sürece hazır da olmayabilir. Böyle bir durumda anne-babaların, çocuklarını okuldan alıp almama konusunu iyi düşünmeleri gerekir. Uzun süren adaptasyon evresi çoğu zaman istisna olarak kalır ve 1-2 hafta sonra çocuklar anaokuluna alışırlar. Fakat bu süreyi tamamlamış olmanıza rağmen hala uyum sorunlarını yaşıyorsanız, durumu eğitmenleriniz ile değerlendirdikten sonra bir karar vermelisiniz.

Toplumun ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilebilmesi, çocukların mevcut yeteneklerini erkenden ortaya çıkaracak ve onları destekleyerek yapılacak bir eğitime bağlıdır. Çocuğun dış etkilere en fazla açık olduğu ve korunmaya en fazla gereksinim duyduğu okul öncesi dönemin, aile, okul ve toplum işbirliği ile en iyi şekilde değerlendirilmesi, sağlıklı
bireylerin yetiştirilmesi açısından son derece önemlidir.

 

KAYNAKÇA
1.Bebek ve Yaşam Dergisi. Milliyet Dergi Grubu.Ekim 1997.Sayı 18. 2.Yavuzer,H.Çocuğu Tanımak ve
Anlamak.Remzi Kitabevi,Mayıs 2003. 3.Oktay,Ayla.Yaşamın Sihirli Yılları.Epsilon Yayıncılık
Hizmetleri.2.Basım.2000

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz