Çağlar Tanımadığı İnsanlarla Bir Yere Gitmez

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

“Çok cana yakın bir çocuk, kimseye yabancılık çekmiyor.” şeklindeki sevinmelerimiz zaman geçtikçe “Allah’ım niye bu kadar cana yakın, her çağıranın yanına gidiyor.” endişelerine dönüşünce “Çağlar Tanımadığı İnsanlarla Bir Yere Gitmez” kitabı da hayatımıza giriverdi.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabın kahramanı Çağlar, arkadaşlarıyla beraber parkta oynarken aniden bastıran yağmurla ıslanmaya başlıyor. Tüm arkadaşlarını anne babaları evlerine götürürken, Çağlar’ın annesi ortalıklarda görünmüyor. Sağanak yağmurun altında ıslanan Çağlar’ın yardımına aynı sokakta oturan bir adam yetişiyor.

Sizce Çağlar, kendisini eve götürmeyi teklif eden bu adamın yardımını kabul edecek mi? Tabii ki hayır! Merak etmeyin, annesi yabancılarla asla bir yere gitmemesi konusunda Çağlar’ı daha önce uyarmıştı çünkü.

Kitabın vermek istediği mesaj çok açık ve amacına da hizmet ediyor, ancak beni rahatsız eden ve okurken “anne sansürü” uyguladığım bir nokta var.

Çağlar, yardım etmek isteyen adamın teklifini düşünürken bu adamın bir canavar, kılık değiştirmiş bir cadı veya çocuk hırsızı olabileceğini hayal ediyor.

Yabancı insanlara karşı temkinli olmasını öğretmeye çalışırken daha önce hiç duymadığı canavar, cadı, çocuk hırsızı gibi kavramları da hayatına sokup; Selim’i ürkütmek, verilen mesajı pekiştirmek uğruna ona yeni korkular kazandırmak istemedim.  Dolayısıyla kitabın bu sayfaları anne sansürümden geçemedi. 🙂

Yine de tanımadığımız insan, yabancı insan gibi kavramların çocuğa anlatılması sürecinde tekrar tekrar okunabilecek bir kitap!

Keyifli okumalar minik kitap kurtları ve tanımadığınız insanlarla hiç bir yere gitmeyin tamam mı? 🙂

 

Yazar: Christian Tielmann

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa: 24

Yaş aralığı: 3+

 

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz