Bu Defa Önce Anne Baba, Sonra Çocuk !

Zehra Altınkese

Anne-baba olmak… Çocuklarının kendi kendilerine yetebilmelerini, doğru kararlar alıp uygulayabilmelerini, sorumluluk sahibi bir birey olarak büyüyebilmelerini sağlayacak insanlar olmaktır. Küçücük bir bebekten, kocaman bir yetişkin yaratmaktır.

Ebeveynler için gerçekten zordur çocuk büyütmek değil mi? Sabrınızın zaman zaman taşma noktasına geldiğini hissettiğiniz, çaresizlik ve yetersizlik duygularıyla mücadele etmekte hiç olmadığı kadar zorlandığınız başka bir konu daha yoktur. Yorulursunuz. Yardım beklersiniz. Takdir görmek istersiniz. Birazcık bile olsa kafa dinlemeye ihtiyaç duyarsınız.

Peki bunlar gerçekleşmediğinde ne olur? Kapana kısılmış gibi hissettiğinizde olaylara vereceğiniz tepkiler nasıl değişir? Hızla düşmekte olan bir uçakta olduğunuzu varsayalım, oksijen maskesini kendinize takmadan çocuklarınıza yardım edebilir misiniz? Böyle bir durumda zorla nefes almaya çalışırken çevrenizdekilere nasıl bir faydanız dokunabilir?

Anne-çocuk ilişkisini temel alan birçok araştırma bize bu noktaya dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir. Ebeveynlerin önce kendileriyle ilgilenmesi hem kendi ruhsal sağlıkları, hem de çevrelerine yansıtacakları enerji açısından oldukça önemlidir. Bir ebeveyn kendisi iyi olduktan sonra çevresindekilere odaklanabilecektir. Yapılan çalışmalar, anne-babaların çocuklarıyla kuracakları ilişkide en iyi halleriyle var olabilmelerinin şu üç maddeyi içerdiğini göstermektedir:

  • Anne-babalar kendilerine ilgi gösterecekler
  • Bir birey olarak değerli hissedecekler
  • Doğru ve yanlışlarıyla kendilerini sevecekler.

Peki yukarıda anlatılan bu maddeler gündelik hayata nasıl yansıtılabilir ?

Yanıt olarak ebeveynlere bir çok alternatif sunmak mümkün. Bunların başında SPOR YAPMAK gelmektedir. Günümüzde spor yapmanın insan psikolojisi üzerindeki etkisi bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Ebeveynler bedenlerine özen gösterdikçe, sağlıklarını korumaya yönelik davrandıkça kendileri ve çevreleriyle kurdukları iletişim güçlenecektir.

HOBİLER, insanların yapmaktan zevk aldığı aktivitelerdir. Ebeveynler hayatlarına bir etkinlik katarak yeni şeyler denemenin hazzını tattıklarında ruhsal anlamda kendilerini dinlenmiş ve daha pozitif hissedeceklerdir. Örneğin bir enstrüman aleti çalmayı öğrenerek kendine ait zaman yaratmayı başarabilen bir ebeveyn, kaliteli geçirdiği bireysel vaktin farkına vardıkça, çevresine karşı çok daha ılımlı ve sevecen davranışlar sergileyecektir.

KİŞİSEL GELİŞİME ZAMAN AYIRMAK da önemli bir gelişim noktasıdır. Ebeveynler bu yolla kendi benliklerine ait gizli kalmış bilgilere ulaşacak ve kendini daha iyi tanıma yolunda önemli adımlar atmayı başarabilecektir. Kendi doğru ve yanlışlarını keşfetme şansı bulan ebeveyn, özellikle yanlışları konusunda bilinçlenmiş olacağından doğru iletişim kurma yolunda bu yanlışları tekrarlamama özeni gösterecektir.

Aile dışında geliştirilen ve pekiştirilen ARKADAŞLIK  İLİŞKİLERİ, ebeveynlerin kendilerini daha sosyal hissetmesini sağlayacağından bu da iletişim anlamında iyi bir ilerleme yöntemidir.  Hayatlarındaki tek rolün anne-baba olmak olmadığının farkına varan ebeveynler, farklı rollere bürünmenin keyfini sürmeyi başarabildiğinde bu durum çocukları ile olan ilişkilerine de pozitif yönde yansıyacaktır.

Sonuç olarak,  çocuk yetiştirmek, güzelliklerin yanı sıra pek çok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumlarda ailelerin olumsuz duygularla baş başa kalması oldukça normaldir. Kişinin, tüm bu duygularla mücadele etmesi benliğine odaklanabilmesiyle mümkündür. Bir ebeveynin ailesine karşı en önemli sorumluluğu kendisine iyi bakmaktır. Bunu da ancak kendine ilgi göstererek, kendini değerli hissedip severek sağlayabilir. Anne-babalar önce şahıslarına ait dünyada var olmalıdır ki, çocuklarının dünyasında da yer kaplayabilsinler.

Çünkü çocuklar büyümek için her zaman ebeveynlerinin en iyi halini hak eder…

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz