Bir Tuvalet Eğitimi Hikayesi: Güle Güle Kakalar

Berna Salkaya

Bizim yer cücesi ile iki büyük sınav verecektik bu yaz. Birincisi emziği hayatımızdan çıkarmak, ikincisi ise tuvalet eğitimi. Emzik ile ilgili yazımı okuyanlar, süreci ne kadar gözümde büyüdüğünü bilir. Bir kaç sağlam emzik krizinin ardından emziğe kolaylıkla veda edebildik.

Açık konuşmak gerekirse, tuvalet eğitimi konusunda Pera üzerinde hiç bir zaman baskı kurmak istemedim. Bundaki ilk neden, 2 yaş altındaki çocukların kaslarının tuvaletlerini tutmak için yeterince gelişmemiş olması, ikincisi ise kendimi hazır hissetmiyor oluşumdu. Ara ara annem ve kayınvalidem en azından çişini yapması konusunda denemeler yapıyordu, fakat bizimkisi tuvaletini beze yapmak konusunda hep ısrarcı davrandı.

Sonra bir gün her ne olduysa, kendiliğinden çişini tuvalete yapmaya karar verdi. Böylelikle saçma ama en azından ucundan tutabileceğimiz bir sürece başlamış olduk. Ne zaman çişi gelse bezi çıkarıyor, tuvalet sonrası yeni bir bez bağlıyorduk. Bunu resmen bir oyun haline getirdiği için günde kaç bez tükettik bilmiyorum 🙂 Bir kaç kez kakasının da olduğunu anlayıp, tuvalete yapması için ısrar etmeye çalıştım, fakat nuh deyip peygamber demiyor bez bağlamadığım sürece asla tuvaletini yapmıyordu. Birde kibar kibar “annecim kakam var, bezimi bağlar mısın” deyince kıyamıyordum da doğrusu..

Peki ne mi yaptım?

Pera’nın yazlığa da gidecek olmasını fırsat bilerek ihaleyi anneme bıraktım. ( Bazı konularda bir bilene danışmak bazen hayatı inanılmaz ölçüde kolaylaştırıyor 🙂 ) Annemde zaten bu görevin kendisine kalacağını bildiği için zorluk çıkarmadı sağolsun. 🙂 “Ben sana alıştırma kilodu, konuşan lazımlık vs her şeyi alıyorum, yeterki çözelim şu işi” dedim. Hiç bir şey almana gerek yok, kısa sürede öğrenecek bak görürsün dedi. Pek ihtimal vermeyerek onun kontrolüne bıraktım her şeyi, işte ondan sonrasında olay şu şekilde gelişiyor:

Tuvalet Eğitimi – Gün 1

Yazlığa gittiğinin ilk sabahı “hava çok sıcak, hem bezli çocukları havuza almazlar” diyerek sadece bir kilot giydiriyorlar bizimkine. Hiç itiraz etmeden çıkarıyor bezi. Çişi geldiğinde zaten söylüyor, alkışlar şarkılar eşliğinde gidiyorlar tuvalete, “hadi kızım kaka da yap” deyince olmaz deyip basıyor çığlığı. Bu seremoni tüm gün devam ediyor. Pera ile annem “bezimi bağla”, “tuvalete yap” düellosu oynarken, ben saat başı telefonla “yaptı mı, yaptı mı?” diye darlıyorum annemi. İlk gün dünyaları yemesine rağmen inat ediyor ve yapmıyor!

Tuvalet Eğitimi – Gün 2

İkinci günde aynı şekilde inatlaşmaya devam ediyor bizim yer cücesi, fakat en sonunda akşama doğru “filiiiiz çok kakam geldi” deyip mecburen tuvaletin yolunu tutuyor. Ve şıp! En sonunda o çok kıymetli kakasını tuvalete yapmayı başarıyor, kaka tuvalete yapılınca da alkış kıyamet kopuyor evde.

Herkesin bu kadar mutlu olduğunu görünce, kendisi de delicesine seviniyor ve hemen beni arıyorlar. “Annecim ben artık kakamı toletete yapıyorum biliyo musun?” diye en büyük hikayesini anlatıyor telefonda. İşte bu kadar, tuvalet eğitiminin 3. günü bile yok bizim için. Sadece 2 günde tuvalet alışkanlığı kazanabiliyorlar demek ki çocuklar, tek kriter biraz kararlı olmak sanırım.

Her ne kadar süreç 2 gün içerisinde sonlanmış olsa da, annem işini sağlam kazığa bağlayabilmek adına kendisiyle birlikte bakıcımızı da Pera’nın peşinden koşturdu bir süre. Günde 50 kez “kızım çişin var mı, kaka geldi mi?” sorusunu sorarak
tuvalet alışkanlığının iyice pekişmesini el birliği ile sağladılar.

Bu gün itibariyle tuvalet eğitiminin 1. ayını tamamlamış bulunuyoruz.

Minik tuvalet olayına artık o kadar alıştı ki, beğenmediği bir yerde tuvaletini asla yapmıyor. En son yaptığımız uzun yolculukta, yaklaşık 10 km’de bir durarak 5 tane tuvalet aramış olsak da bezden kurtulduğumuz için mutluyuz. 🙂 Şimdi sırada gece uykudaki çiş problemini çözmek var, geceleri bez bağlamaya malesef devam ediyoruz. Gece uykusunu bölmeden bu işi nasıl çözebiliriz bir fikri olan var mı ? Yoksa bunu da zaman mı bırakmak gerekiyor?

Varsa önerileriniz paylaşırsanız çok sevinirim 🙂

5 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

5 Yorum

Merve
Merve 21 Eylül 2018 - 11:43

Merhabalar,

Pera’nın çişini tuvalete kendiliğinden yaptığı için çok şanslısınız, Ben de yeğenime çişini yapmayı öğretirken fazla zorlanmamıştım, Minik prensesim teyzesini örnek aldığı için onunla önce konuşmayı denedim, benim de bez kullanmadığımı tuvalet kullandığımı onun da artık benim kadar büyüdüğünü anlattım 🙂 önce tamam teyzeciğim dedi ve ilk denememizi gerçekleştirdik 🙂 Ama tabiki yapmadı…. Sonra her çişi geldiğinde tuvalete gitmek için yarış yapacağımızı söyledim. Böylece ilk gün yaklasık 80-90 kere koşarak tuvalete gitmişizdir. Ama sonunda başardık! zaten bir kez yaptığından devamı geldi ve her zaman çişini tuvalete yapmaya devam etti… Hızlı bir eğitim girişiyle Asya’ya gece de çişi geldiğinde onu tuvalete götüreceğimi söyledim. O gece uyumadan önce tuvalete götürdüm ve gerekli hazırlıkları da yaparak bez kullanmadık, belirli aralıklarla kalkıp tuvaletini yapıp yapmadığını kontrol ettim. Ama Asya o gece sabaha kadar tuvalete kalkmadı, sabah uyandığında ilk cümlesi de “teyze koooş tuvalet ” oldu. 🙂 yani biz gece çişi konusunda risk alıp Asya’ya güvendik:) Şansımıza zorlanmadı… Pera da en kısa zamanda bezden gece de kurtulur umarım..

Reply
Avatar
Balkafa 21 Eylül 2018 - 11:47

evet yarış konusu pek çok minik için genelde cezbedici oluyor 🙂

şuan Pera’da sabah uyandığında bezli olduğunu görünce “ben bebek değilim” diyip bize epeyce kızıyor, belki de haklısınız ona güvenmenin zamanı gelmiştir artık 🙂

Reply
Avatar
Ayşegül 28 Eylül 2018 - 10:36

Merhaba Berna Hanımcım,
Ben de minik kızıma tuvalet eğitimi verme aşamasındayım , yazılarınızı zevkle okuyorum, kızıma da “bak diğer kız çocuklarının hikayesini yazmışlar herkes onları alkışlıyormuş” diyerek özenmesini sağlıyorum.
Pera’yı bizim için de öpün lütfen.
Sevgilerle 🙂

Reply
Avatar
Balkafa 28 Eylül 2018 - 14:51

Böyle güzel yorumlar beni çok mutlu ediyor, çok teşekkür ederim Ayşegül Hanım 🙂

Reply
Avatar
Gamze 2 Ekim 2018 - 14:47

Merhabalar,
Paylaşımınız için çok teşekkürler. Gerçekten tuvalet eğitimi her çocuk için önemli bir evre ve en sağlıklı şekilde geçirilmesi için de bilinçli bir şekilde yönetilmesi gerekmekte. Paylaşımınız için çok teşekkürler 🙂

Reply

Yorum Yaz