Bir Ayda 10 Kilo Verdiren Zayıflama Çayları

Elif Nur Başaran

Sosyal medya ve reklamların git gide artmasıyla, baş belası kilo konusunda her yıl birileri daha fazla para kazanmaya devam ediyor. Bir sene zayıflatan çay, bir sonraki sene zayıflatan tohum… Gün geçmiyor ki piyasaya yeni bir ürün sürülsün… Ünlüler üzerinden yapılan reklam çağrıları, medyanın gücü ile bir araya gelince çıkan bu ürünler epey sükse yaratıyor. Hal böyle olunca da pek çok kişi faydasına ve zararına bakmaksızın bu ürünleri tüketme yarışına giriyor..

Peki ya zayıflama çayları gerçekten kilo verdiriyor mu?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu çayların veya tohumların hiçbiri sağlık bakanlığı onaylı değil. Hatta sağlık bakanlığı bir yana, bir ürünlerin çoğu tarım bakanlığından bile onay almamış . Hal böyleyken, bu ürünlere güvenmek ve bunlarla zayıflamaya çalışmak da ne yazık ki yanlış bir yöntem. Fakat kilo insanlar için böylesine  bir dert olunca, onayın varlığına ya da yokluğuna bakılmaksına da gerek kalmıyor. “Bu çayı kullandığınızda bir ayda 10 kilo vereceksiniz” demek tüketim için gerek ve yeter tek koşul…

Zayıflama çayları nasıl kilo verdiyor?

Ben danışanlarımdan genel olarak şunu duyuyorum: ‘Ne yesem tuvalete gittim ve fazlaca tuvalete çıktığım için de kilo verdim.” Yani buradan anlıyoruz ki, bu çayların çoğu bağırsak yapısına etki ediyor. Genel anlamda kabızlık şikayeti çeken biri için sürekli tuvaleti çıkmak harika bir haber. Ama nasıl tuvalete çıkardığını bir bilseniz? Bağırsağınızdaki iyi bakterileri süpürerek sizin daha hızlı boşaltım yapmanıza sebep oluyor ve kötü bağırsak bakterileri kolayca artabiliyor. Bu nedenle bir ayda verilen hızlı on kilo, daha sonra on beş kilo olarak geri dönüyor.

Bitki çaylarının hepsi mi kötü?

Tabi ki hayır. Örneğin yeşil çay, faydaları oldukça fazla bir bitki çayıdır. Harika bir antioksidandır, kan yağını düşürmede etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır. Fakat tansiyonu düşürme etkisi olduğu için, düşük tansiyonu olanların tüketmemesi gerekir.

Yeşil çay gibi örnekleri arttırmak mümkün. Önemli olan doğru dozda, doğru çayı tüketebilmektir, bilinçli tüketim sağlandığında bu ürünlerin tedavi etme etkisinden bile söz edilebilir. Öte yandan çayların ilaçlarla etkileşime girebileceği de unutulmamalıdır. Biraz önce bahsettiğim çaylar, genel anlamda içerisinde ne olduğunu bilmediğimiz bitki karışımlarından oluştuğu için onlara ekstra dikkat etmeniz gerekiyor.

Son olarak bitki çayları konusunu toparlayacak olursak, tek bir besinin kilo vermede mucizeler yaratamayacağını söylemek isterim. Eğer böyle bir durum olsaydı kilolu insan kalmazdı değil mi? 🙂 Lütfen bu gibi ürünlere yönelmek yerine, yaşam tarzınızı değiştirme yoluna gitmeyi deneyin. Obezitenin, hastalıklardan korunmanın tek yolu, yaşam tarzımızda değişiklik yapabilmektir…

Daha fit günlerde görüşmek dileğiyle…

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz