Bi Çay?

Sinem Yiğit

Hayatım boyunca gördüğüm en geniş mutfağın ortasında oturuyorum. Saat 3’e geliyor. Sadece 40 gündür içinde olduğum bu evi epey seviyorum. Göz hizamda bluetooth hoparlör, su içinde yarım patates-(yarın oğlana yemek olacak), boş saklama kabı-(makineye atmamışım), cola şişesi-(bu burada yoktu ne ara geldi?), çekirdek çöpü dağı, boş paketler, boş tencereler, meyve sepeti ve çaydanlık!

Hepimizin çocukluk travmaları var. Tanıdığım bir psikolog “eğer sen travma diyorsan, travmadır. Benim tanım yapmamın önemi yok, önemli olan senin duygun” demişti. Ben çocukken çok kısa bir dönem de olsa travmam o çaydanlıktı. Akşamları evde çay demlenen evler mutlu ailelerin evleriydi bence ve biz çayı pek sevmezdik. Filtre kahve makinamız vardı ama altı kısık ve sürekli yanan ocak ateşinin sıcaklığını veremezdi eve bir türlü. Çayın demode göründüğü dönemleri biliyorum, ve sonra nasılsa bir anda samimiyetin simgesi haline gelişini. Kahvenin bize yabancı olduğu, içenlerin “cool” göründüğü zamanlardan “eliminasyon diyetindeyim şekerim 33 gündür kahve içmiyorum, zararlı zaten” denenlere gelişimizi gün be gün hatırlıyorum. 

Ben büyürken, eşyanın tabiatı gereği, ne yapsan olmamış bir şeyler vardı, olmuyordu işte. Çay yapmamışız mutsuz ev olmuş, kahve içmişiz zararlı denmiş. O an yapılanı doğru vakte denk getirememişiz. Hiçbirimiz. Hadi benim için çayken, senin için muz olsun mesela.

Şimdi durup hayatımıza bakınca acaba evladım etrafında olanları nasıl anlamlandıracak diye düşünüyorum. Biz ne yapacağız ve ne yapmayacağız da oğlana dert olacak bilmeden? Anne olmadan önce, anne olmak istemeyen biri olduğum için bazı şeyleri daha büyük yaşıyorum gibi geliyor. Herkesin anne olması gerekmediğinin, anneliğin doğurmakla olmadığının en birinci büyük fikir öncüsüyken, gecenin 3’lerinde kukumav kuşu gibi analık dertlerinde yoğrulan birine nasıl dönüştüm, ne ara yaşandı bu değişim, bana sormadan bu güncelleme nasıl indirildi bünyeme bir fikrim yok. 

Neyseki her şeyin iyi, kötü, komik bir açıklaması var mutlaka. Hepsinin dökülme zamanı gelene kadar bu “analık güncellemeleri”nin iyileştirilmesini bekliyorum. 

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz