Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Damla Arslan

Koskoca bir yazı geride bırakırken bir de baktık ki yeni dönem başlayıvermiş. Çocukluğumdan beri eylül ayı denilince okulların açılması ve heyecanla yeni defter, kalem, kitap, önlük almayı beklediğim günler aklıma gelir. Market ve kırtasiyelerin birbirinden güzel çizgi film kahramanları ile dolu olan çantalarından ise hiç bahsetmiyorum bile 🙂 Ben her dönem bu çantalardan birinin hayalini kurarken, annemde “bu çocuğun beslenme çantasına ne koysam?” diye düşünür dururdu. 🙂

Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen, aslına bakarsanız bu gelenek değişmedi. Anne babaların, hatta özellikle annelerin, aklı beslenme çantasına ne koyacakları ile dolu 🙂 Bende bu konudaki kafa karışıklığı ve endişelerinizi giderebilmek adına “çocukların beslenme çantasında neler olmalı?” konulu bir içerik hazırlamak istedim.

Bu yazım “Beslenme çantasına ne koysam?” sorusunun yanı sıra, “Çocuğumu sağlıklı beslenmeye nasıl teşvik edebilirim?” sorusuna da yanıt niteliğinde olacak. 🙂

Çocuğunuza yemek yemeyi nasıl sevdirebilirsiniz?

Anne babalardan “çocuğum bunu yemiyor, azıcık yiyor bırakıyor, abur cubur tüketiyor…” şeklinde şikayetleri sıklıkla duyuyorum. Çocukla yaşanan bu gibi çatışmaları önlemek için yapmanız gereken tek şey çocuğunuzun dilinden konuşmak. Peki nasıl yapacağız bunu derseniz, biraz daha detay verelim:

Kahvaltıyı Sevdirin.

Kahvaltı sadece çocuklar için değil bütün bireyler için atlanmaması gereken en önemli ana öğündür. Kahvaltı yapmadan güne başlamanız, gün bitene kadar vücudunuzda pek çok dengesizliklere neden olabilir. Örneğin kan şekeri dengesizliği nedeniyle meydana gelen tatlı krizleri bunlardan sadece biridir.

Aynı şekilde büyüme ve gelişme evresinde olan çocuklar için de kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Gece boyunca 8-12 saat aç kalan vücut, sabah yakıt sağladığı ölçüde gün boyu enerjik kalabilir. Bu yakıtın kaynağı da hiç şüphesiz besinlerdir, dolayısıyla kahvaltıda besin çeşitliliğine yer verilmeli ve besleyici gıdalar bulundurulmalıdır. Yapılan araştırmalarda, kahvaltı yapan çocukların dersteki performanslarının arttığı, dersi daha dikkatli dinledikleri, yorgunluk hissinin daha geç oluştuğu, derse daha istekli oldukları ve obezite oranının düşük olduğu tespit edilmiştir. Kahvaltı yapmayan çocukların ise düşen kan şekeri yüzünden derse ilgilerinin az olduğu, sürekli uyku modunda oldukları, açlıktan dolayı karın ağrısı ve halsizlik şikayetleri ile karşılaştığı gözlemlenmiştir.

Kahvaltının önemine yeterince yer verdik, şimdi “kahvaltıyı nasıl sevdirebilirim?” kısmına gelelim.

Burada özellikle annelerin yaratıcılıklarını devreye sokmaları gerekiyor. 🙂 Örneğin yumurta sevmeyen çocuğunuz için yumurtanın üzerine eğlenceli desenler çizebilir, ya da yumurta tokuşturmaca oyunu oynayabilirsiniz. Örneğin pancake’ten bir yüz, zeytinlerden göz, tel peynirlerden saç, domatesten minik bir ağız yapabilirsiniz. Çocuklar bu tip minik sürprizlere bayılacağı için, size direnç gösterme katsayıları da otomatik olarak azalacaktır.

İkinci seçenek ise çocuğunuzla birlikte mutfağa girip yiyecekleri birlikte hazırlamanızdır. Beraber pişirip beraber sofrayı kurmak hem yardımlaşma bilincini harekete geçirmiş, hem de çocuğunuzun kahvaltısını daha keyifli yapması için güzel bir gerekçe olur.

Öğle Yemeği Tam Bir Kaos !!!

Çocuk danışanlarımın ailelerinden duyduğum en önemli şikayetlerden birisi de öğle yemeği. Niyetim hiç bir okulun catering şirketini ya da mutfağını kötülemek değil, ancak şikayetlerden anladığım kadarıyla okullarda çıkan yemeklerin kalitesinin düşüklüğü, yemeklerin gereğinden çok yağlı olması veya menü planlamasının dengeli yapılamaması (örneğin; çorba, pilav ve böreğin aynı gün çıkması gibi) ve kantinlerde bulunan hamburger, sosisli, patates kızartması gibi fastfood türü ürünlerin çokluğu çocukların kilo alması ve sağlıksız beslenmesine neden olan kaçınılmaz sorunlar oluyor.

Abur Cubura Dikkat !

Çocuğun ebeveynlerinden uzak, özgür olduğu tek alan okuldur. Burada hesap vereceği, yediğine içtiğine karışan bir anne babası yoktur. Okuldaki kantinden ya da okula yakın marketten abur cubur alıp tüketen pek çok çocuk malesef bu özgürlüğün keyfini sürüyor. Bu durumun önüne geçebilmenin tek yolu ise bu tip besinleri kullanarak çocuğunuza ödül veya ceza vermemeniz. Tamamen yasaklamak yerine arada denetiminiz altında tüketmesine izin vermek, inanın özgürce tüketmesinden çok daha masum olacak.

Çocuğuma Sağlıklı Beslenmeyi Nasıl Öğretebilirim?

Gelecekte sağlıklı, mutlu yetişkinler görmek istiyorsanız çocuğunuza çocukluk döneminde bazı eğitimleri vermeniz gerekiyor. Nasıl ki tuvalet eğitimi, ahlak kuralları gibi konuları küçük yaşlardan öğretmeye başlıyorsak sağlıklı beslenme bilincini de bu yaşlarda edindirmemiz son derece önemli.

Şunu hiç unutmayın, siz ebeveyn olarak ne yerseniz çocukta onu yer. Evde olmayan bir besinin varlığını çocuk bilemez. Sizin masanızda ne olursa çocuğunuz onu tüketir. Çocuğun her şeyde olduğu gibi beslenme konusunda da örnek aldığı ilk kişiler anne ve babasıdır. Eğer çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini istiyorsanız bu işe önce kendinizden başlamalısınız.

Bir diğer konu ise sağlıklı beslenmeyi öğretirken yanlış kurallara saplanıp kalmamaktır. Yemeği ödül veya ceza olarak kullanmak malesef doğru bir yöntem değil. Ceza olarak bir besinden çocuğunuzu uzak tutmanız, o besini çocuk için daha cazip hale getirir.  Diğer bir yanlış ise, çocuğunuzun önüne tüketebileceğinden çok daha fazla miktarda besin koyup, sonra ondan hepsini bitirmesini beklemektir. Unutmayın, çocuğunuzun midesi sadece kendi yumruğu büyüklüğündedir, dolayısıyla yavaş yavaş ve azar azar beslenmesini sağlamak en doğrusu olacaktır.

Sağlıksız besinler diye önermediğimiz cips, kola, bisküvi, çikolata gibi abur cubur besinleri tamamen yasaklamak yerine bunu neden tüketmemesi gerektiğini uygun bir dille çocuğunuza anlatmanız ve tükettiğinde nasıl dengeleyeceğini öğretmeniz daha doğru olacaktır. Haftada 1 gün yemek istediği besine izin verin, ancak bunu en sağlıklı şekle getirmeye özen gösterin. Örneğin pizza istiyorsa yanına ayran içmesini sağlayabilirsiniz.

Siz sevmediğiniz besinleri tüketiyor musunuz? İçimizde evet cevabını verecek kişi sayısı çok azdır, dolayısıyla çocuğunuza da sevmediği besini zorla yedirmeyin. Örneğin yumurtayı sevmiyorsa,  o zaman yumurtayla yapılan pancake, kek gibi besinleri tükettirin ve bunu yaparken çocuğunuzdan yardım isteyin. Belki zamanla yumurtayı tek başına yemeyi kabul eder 🙂

Çocuğunuz tatlı tüketmek istiyorsa puding, sütlaç, kazandibi gibi sütlü tatlılar yapın, hamur işi tatlılardan uzak tutun.

Okul yönetimi ile konuşarak menülerin dengeli dağılması talebinde bulunabilir, öğle yemeğinde sebze çıkmış ise akşam siz kurubaklagil veya et türevinde bir yemek yapabilirsiniz. Çocuğunuzun bütün besin gruplarını (sebze, süt ürünleri, et ürünleri, tahıl grubu,yağ grubu) aldığından emin olun. Gerekirse yemeğini yemiş mi diye öğretmeninden kontrol etmesini rica edin.

Sona bıraktığım en önemli konu ise ‘Su’. Çocuğunuzun yeterli miktarda su içip içmediğini kontrol edin. Unutmayın onların vücudu sizinkinden çok daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden suyun vücudunuz için ne kadar gerekli olduğunu uygun bir dille, gerekirse oyunlarla, videolarla anlatmaya çalışın.

Çocukların beslenmenin önemini öğrenebilmeleri için bu konuda bilgilendirilmeleri gerekir. Okul yönetimi ile konuşulup beslenmenin, büyüme ve sağlık üzerindeki rolü hakkında ek dersler talep edebilir veya bir beslenme uzmanına başvurabilirsiniz.

Hepimiz için en değerli varlıklarımız çocuklarımız için en sağlıklı beslenme çantası nasıl yapılır gelin hep beraber öğrenelim…

Beslenme çantasına ne koymalıyım?

Kahvaltı seçenekleri:

 • Peynir ile yapılmış tost veya sandviç yanında taze sıkılmış meyve suyu,
 • Yulaf ezmesi, süt ve doğranmış muz karışımı,
 • Ev yapımı reçel, peynir ve krep eşliğinde adaçayı,
 • Yumurta, peynir, ekmek ve yanında ıhlamur.

Öğle yemeği okulda verilmiyorsa; tercihinizi ısıtılmayacak pratik besinlerden yana kullanmalısınız:

 • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış yumurtalı/tavuklu/ton balıklı sandviç yanında ayran ve sonrasında bir adet meyve,
 • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış peynirli sandviç ya da tost, yanında ayran ve sonrasında bir adet meyve,
 • Sebzeli, peynirli makarna, meyve/meyve suyu veya ayran,
 • Haşlanmış nohut, yeşil mercimek, kuru börülce gibi kurubaklagillerle yapılmış salata yanında ayran,
 • Falafel, mercimek köftesi, kısır gibi ısıtmaya gerek duyulmayacak yiyecekler yanında ayran veya kefir tüketilebilir.

Ara Öğün Seçenekleri:

 • Evde hazırlanmış az şekerli ve az yağlı, bol fındık/badem/ceviz içeren kek ya da kurabiye ile süt,
 • Evde hazırlanmış sebzeli, peynirli börek yanında ayran,
 • Meyve veya kuru meyve veya süt ile birlikte fındık/badem/ceviz gibi yağlı tohumlular,
 • Tam tahıllı ekmek arası ev yapımı reçel, marmelat, fıstık/fındık ezmesi ile süt,
 • Evde hazırlanmış az yağlı bol peynirli börek yanında meyve veya taze sıkılmış meyve suyu.

Çocuğunuzun düzenli uyku alması, yeterli ve dengeli beslenmeye başlamasıyla okuldaki başarısının arttığını göreceksiniz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz