Bebeklerde Uyku Eğitimi

Berna Salkaya

Bebek sahibi olmadan önce “bebeğimi hiç ayağımda sallayarak uyutmayacağım” şeklinde büyük büyük laflar ediyordum. Hayal dünyamda Pera hep yatağında mışıl mışıl uyuyacak, arada uyandığında kucağıma alıp iki pışpış yaptığımda prensesler gibi uyumaya devam edecekti. Ve evet onu hiç ayağımda sallayarak uyutmadım, denemedim sanmayın, denedim ama işe yaramadı 🙂 Uyku konusunda o kadar çaresiz hissettiğim günler oldu ki, bırakın ayakta sallamayı ne yöntemler denedim Pera’yı uyutabilmek için. Gece yarısı sokağa çıkıp kar kış demeden bebek arabasıyla koşmak mı istersiniz, yaz geceleri rüzgar lazım uyuması için deyip en yakın parkın salıncağında soluğu almak mı? Çocuk resmen gece 12 den önce EVDE uyumuyordu. Evde uyutabilmek için 2 adet fön makinesini yaktığımızı da dipnot olarak belirteyim. Bu şekilde akıl dışı yöntemler denedikten sonra ailece uyku eğitimin bizim için şart olduğuna karar verdik ve Pera 8 ayını doldurduktan sonra bu sürece başlamaya karar verdik. Neden bu kadar uzun süre beklediğimi soracak olursanız bu ilk denememiz değildi, daha önce de bir deneme yapmış ve kısa süreli bir başarı sağlamıştık. Sonra verdiğimiz bir taviz sonrasında durum en başa dönünce tekrardan bu sürece başlayacak gücü bulabilmemiz biraz zaman aldı. Bu deneyim sonrasında, aslında uyku eğitimi sürecinin düşündüğümden çok daha kararlı ve istikrarlı bir duruş gerektirdiğini çok net anlamış oldum.

Uyku eğitimine ne zaman başlamak gerekir?

Uyku eğitimine başlamak için bebeğin 3 aylık olması bekleyin, 6 aylık olmasını bekleyin kısmı bence ilk aşamada dikkate alınması gereken nokta değil. Okuyacağınız bilimsel kaynakların hemen hemen hepsi ne kadar erken başlarsanız adapte olması o kadar kolay olur dese de, uyku eğitimine başlangıç konusunda en önemli nokta sizin bu sürece başlamak konusunda ne kadar kararlı olabileceğiniz. Sadece sizin bu gücü bulmanız da yetmiyor, bebeğinizin bakımına katkı sağlayan herkesin aynı kararlılık ve istikrarla süreci kabullenmesi ve tüm kuralları harfiyen uygulaması çok önemli. Uyku eğitimi bana göre tam bir takım oyunu ve kazanan taraf olabilmek için, tüm oyuncuların bu sürece inanması ve zorluklarını göğüslenebilmesi gerekiyor. Neden derseniz, çok küçük bir taviz bile sizi en başa döndürebiliyor. Biz ilk uyku eğitimi denememizi Pera 4. ayını doldurduktan sonra yapmıştık. Hem Pera’nın, hem benim ağlayarak geçirdiğimiz bir haftanın sonunda Pera meme emmeden kendi başına uyumayı öğrenebildi.
Fakat takip eden günlerde sıcakların artması ve uyurken çok terlemesi nedeniyle yine huzursuzluk yaratmaya ve kısa sürede uyumamaya başladı. Bu süreçte ağlamalarına dayanamayıp kucağımıza almamız ve bu seferlik kucakta uyusun,hadi parka çıkalım dememiz bizi bitiren nokta oldu. Abartı buluyor olabilirsiniz fakat sadece bir gece için vermiş olduğumuzu düşündüğümüz taviz, uyku eğitiminin tamamen çöp olmasına neden oldu. Dolayısıyla ağlaya ağlaya tamamladığım uyku eğitimi sürecini düşündüğümde, ikincisine başlayabilmem zaman aldı.

Uyku eğitimi vermek zor mu?

Uyku eğitimi annelik serüveninin mihenk taşlarından biri bana göre. İnsanı psikolojik ve vicdani olarak da çok zorlayan bir süreç aynı zamanda. Kolaylıkla uyutabileceğinizi bildiğiniz bir bebeğin -yöntem saçma ve yorucu olsa da-, karşınızda cıyak cıyak ağlaması vicdan azabı çekmenize neden olabilir. Hatta bu ağlama krizlerinin şiddeti arttığında “bayılacak galiba” diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu durumun kimi zaman tam tersi de yaşanabilir. Olanca uğraşınıza rağmen, bebeğiniz uyumak konusunda direnebilir ve eline geçirdiği herhangi bir şeyle oyalanarak sabır sınırlarınızı zorlayabilir. Bu anlar birde sizin çok uykusuz olmanıza denk gelirse, ritüelleri uygulamak konusunda çok daha fazla zorlanabilirsiniz. Neticede ertesi güne biraz daha hazır olabilmek için, sizin de ‘AZ’ da olsa uyumanız ve dinlenmeniz gerekiyor, fakat bu duygulara yenik düşerseniz o ana kadar yaptığınız her şey boşa gitmiş olacak. O yüzden yukarıda da yazdığım gibi bu sürecin zorluklarını bilerek başlamak ve kararlı olmak çok önemli.

Tracy Hogg yöntemi nedir?

Bu konuda Kontrollü Ağlatma(Richard Ferber), Yatır Kaldır (Tracy Hogg), Kontrollü Uzaklaşma (Kim West) gibi pek çok uyku eğitimi methodu mevcut. Ben ilk denememde Tracy Hogg yöntemini kullanmıştım. Bu yöntemde bebeği yatağa yatırmanız ve pışpışlayarak uyutmanız söyleniyor. Ağladığı zaman kucağınıza alıp sakinleştireceksiniz ve ağlamayı kestiğinde tekrar yatağına yatıracaksınız. Uyuyana kadar bu yönteme devam etmeniz gerekiyor. Ben ilk denememde 33 defa yatır kaldır yapmıştım sanırım. Bir sonraki seansta yine epeyce uzun sürmüştü ve yırtınırcasına ağlıyordu. Devam edemediğim noktalarda eşim veya annem devreye giriyorlardı hatta. İlk günler aşırı direnç göstermesine rağmen 3. günün sonunda 10-15 dakika gibi bir sürede uyumayı öğrendi. Bir haftanın sonunda ise max 10 dakika içerisinde uyuyordu. Uyku eğitiminin zor sınavını vermiştik, yöntem gerçekten işe yarıyordu. Fakat yukarıda bahsettiğim hatamızdan ötürü uyku eğitimi bizim için çok kısa sürede mazi oldu. Sürecin sonunda hüsrana uğramış olmamız gerçekten çok üzücüydü, çünkü Tracy Hogg yöntemi içlerinde en masumu olmasına rağmen duygusal olarak aşırı derecede zorlanmıştım. Dolayısıyla da ikinci bir uyku eğitimine başlamam baya zaman aldı. (4 ay kadar)

Uyku eğitimi nasıl verilir?

Bana kalırsa herhangi bir yönteme harfiyen bağlı kalmak delilik. Neden ilk denememde kendimi de Pera’yı da o kadar zorladım bilmiyorum. Halbuki çok daha kolay olan bir yöntem bulmak mümkün. Okuduklarımın ve deneyimlerimin karmasından yola çıkarak yeni bir method denemeye karar verdim. Pera’nın alışkanlıklarını da artık çok iyi bildiğim için, o alışkanlıklar benim çıkış noktam oldu. Her akşam uykusunun geldiğini hissettiğimde önce ona süt ısıtıyorum, üstünü değiştiriyorum, emziğini ve battaniyesini veriyorum. Bu 4 rutin sadece uyku öncesi yaptığımız şeylerden oluşuyor. Yani gün içerisinde uyku saatleri dışında asla emzik vermiyorum, süt içmek isterse biberonda değil bardakta içiriyorum. Battaniyeyi oyuncak gibi yerde sürüklemek yok, sadece uyku anında eline veriyorum. Uykusunun geldiği an genelde gözlerini kaşımaya başlıyor ve huysuzluk yapıyor. Kucağıma alıp, hadi gidip bezini ve üstünü değiştirelim diyorum. Artık 20 aylık olduğu için uyku vaktinin geldiğini direk anlıyor. Üstünü değiştirmek istediğim an emziğini ve battaniyesini istiyor. Onları veriyorum ve ışıkları kapatıyoruz. Yatağına yatırıyorum ve sütünü veriyorum, uyuyana kadar da asla yanından ayrılmıyorum. Bazen şarkı söylememi istiyor, ben şarkı söylemeye başladıktan beş dakika sonra genelde uyuyor. Bu yazdığım tabiiki ideal senaryo. Bu uyku rutinin oluşması epey zaman aldı, bazen 2 – 2,5 saat uğraştığımı biliyorum uyutabilmek için. Yatağında bir oraya bir buraya hopluyor, oyuncak istiyor, durup dururken gülme krizine falan giriyordu ilk zamanlar. Nolursa olsun sakinliğimi korudum ve sabırla uyumasını bekledim. Birde kesinlikle ağlatmadım. Baktım şiddetli bir ağlama krizi gelecek, uyutmaktan vazgeçtim o an. Çünkü o krize dayanamıyorum. Ya da ben dayansam da eninde sonunda evden birinin müdahale edip onu alması durumu yine baltalıyor. Dolayısıyla eşimle bir karar aldık, uyumazsa zorlamayacağız. Baktım huzurluk yapmaya başlıyor ve uyumayacak zorlamıyorum. O anları anlıyorsunuz zaten, dolayısıyla diretip sonrasında vazgeçen taraf olmamak için baştan onu ağlatmama yolunu tercih ediyorum. Bu noktada size tek önerim sabırlı olmanız. Evet çok yorucu, çok emek istiyor ama sonunda rahat eden taraf siz oluyorsunuz. Eğer Pera karnı aç değilse ve herhangi bir sağlık sorunu yoksa geceleri uyanmıyor artık. Hiç mi uyanmıyor diye sorarsanız tabii ki arada uyandığı ve iki saat oyun oynamak istediği olabiliyor.Ama sayısı gerçekten çok az.

Bir diğer önerim de gece eğer emziyorsanız yada mama/süt veriyorsanız onu vermeyi bırakın. Çünkü pek çoğu aslında beslenme için uyanıyor. 1 yaş altı bebeklerde bu mümkün değil, illa beslemek gerekiyor ama ikinci beslenme için minimum 4 saat geçmesi gerektiğini unutmayın. Gece uyku arasında beslenme sıklığı konusunda mutlaka doktorunuza danışın, bebeğinizin gelişimine göre en doğru bilgiyi o size verecektir. Fakat saat başı uyanan çocuklar için özellikle anne memesi bir oyuncak görevi görüyor. Uyutmadan önce karnının tok olduğuna emin olmanız çok önemli. Gece açlık için uyanmadığı zaman, sadece emziği yada uyku oyuncağını eline vererek uyumaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Son bir önerim de eğer bu yöntemle uyutmakta çok zorluk çekiyorsanız, kendi yatağınızda onun yanına yatarak uyutmayı deneyebilirsiniz. Biz yazlığa yada tatile gittiğimiz zaman yatağını beraber götüremediğimiz için bahsettiğim rutinleri uyguladıktan sonra, yatakta yan yana uzanıyoruz ve bir kaç kere sağa sola döndükten sonra hemen uykuya dalıyor. Biz bu yöntemi uygulamaya başladıktan sonra çok rahat ettik, artık evde Pera’yı kim uyutacak gerginliği yaşamıyoruz, çünkü bu yöntemle onu dedesi bile uyutabiliyor. Eğer kendinizi ve bebeğinizi çok yıpratmak istemiyorsanız bu yöntemi denemenizi öneririm, eminim biraz düşündüğünüzde sizde kendi bebeğinize uygun basit bir uyku rutini yaratabileceksiniz. Bu arada benim gibi battaniye/örtü tarzı bir şeyi rutine dahil etmek istiyorsanız, bunun polar bir battaniye olmamasına özen gösterin. Biz ilk denemeleri polar bir battaniye ile yaptığımız için şuan başka battaniyeyi kesinlikle kabul etmiyor ve yaz günü 36 derece sıcaklıkta bile aynı battaniye ile uyuyor 🙂 Bir kaç kez değiştirmeyi denedik fakat sunduğumuz hiç bir alternatifi kabul etmeyince direnmekten vazgeçmek zorunda kaldık. Özetle uyku rutinine dahil edeceğiz şeyleri iyi düşünün, aksi takdirde 10 dakika içerisinde uyumasına rağmen kan ter içerisinde kalan bir bebeği uyanmasın diye serinletmek için uğraşmak zorunda kalabilirsiniz:)

2 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

2 Yorum

Avatar
Çisem 20 Ağustos 2017 - 10:04

Bernacım darısı Yamanın başına inşallah bizde o günleri görürüz?

Reply
Avatar
Berna Salkaya 22 Ağustos 2017 - 08:54

Bende hiç inanmıyordum canım, uyuyan bebek bana hayal gibi geliyordu. Bir dönem özellikle o kadar kötüydü ki durum, geceleri 15 dakikada bir uyanıyordu. Kaç sabah uykusuz işe gittim bilmiyorum,sinirlerim iyice harap olmuştu. Zaten “artık bu iş böyle gitmez” noktasına geldiğinde uyku eğitimine başlayacak gücü buluyorsun kendinde, yaman içinde sonuçta kazanan sen olacaksın, direnç göstermesi zaten beklediğimiz bir şey 🙂 destek istediğin her an yanındayım 🙂

Reply

Yorum Yaz