Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır?

Aysel Karaca Ünlü

Merhaba sevgili Balkafa.com okurları;

Bugün bu yazımda hemen hemen tüm ebeveynler tarafından sorulan “bebeklerde burun tıkanıklığı” konusu ile ilgili merak edilen sorulara değineceğim. Aslında çok basit görünen bu durum, bebeklerin günlük hayatını oldukça etkilediğinden duruma hemen müdahale edebiliyor olmak siz ebeveynlerin işini epeyce kolaylaştıracak 🙂

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

Bebeklerin burun boşlukları çocuklara ve erişkinlere göre daha dardır. Bu nedenle daha kolay tıkanırlar. Sümkürme hareketi de yapamadıklarından bebeklerin burunlarının temiz ve açık tutulmasında günlük burun bakımı önemlidir.

Bebeğin burnunun açık olması emme ve beslenmesini kolaylaştırdığı gibi uykularının da daha düzenli olmasını sağlar. Burnu tıkalı olan bebekler huysuzdur, dolayısıyla emmek ve uyumak istemezler. Uyku ve beslenme gibi en temel ihtiyaçların belirli bir rutinde olmasını istiyorsanız bebeğinizin burun temizliği konusunda özenli davranmanız gerektiğini unutmayın.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun aspiratörleri bebeklerde burun temizliği için kullanılabilir mi?

Bebeklerde burun damlaları ve burun aspiratörleri burun temizlenmesi için kullanılabilir. Burnu temizlerken önce burundaki kiri yumuşatmak ve daha kolay temizlenmesini sağlamak için nemlendirme işlemi yapmak gerekir. Çeşitli marka ve içeriklerin bulunduğu burun damlalarından herhangi biri ya da serum fizyolojikler nemlendirme işlemi için kullanılabilir.

Burun aspiratörleri nasıl kullanılmalıdır? Burun aspiratörleri bebeğin burnuna zarar verir mi?

Nemlendirme işlemi yapıldıktan sonra aspiratörün burun ucu, bebeğin burun deliğinin hemen altında, girişinde tutulur. Aspiratörün diğer ucu ağza alınır ve yavaşça nefesle çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey aspiratörün burun ucunun burnun derinliklerine kadar itilmemesi ve çocuğun başının sabit tutulmasıdır. Baş hareket ettikçe ısrarla aspiratör sokulmaya çalışılırsa burun içi dokusu zarar görür, bu da iltihap hücrelerinin birikmesine ve normalde daha kolay açılabilecek burnun ödeme bağlı olarak şişmesi nedeniyle daha uzun sürede açılmasına neden olabilir.

Yine dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, yoğun bir tıkanıklık olmadığında aspiratör kullanımından kaçınılması gerektiğidir. Böyle durumlarda  aspiratör kullanılmadan sadece damla damlatılarak ve bir bez yardımıyla silinerek de burun temizlenmesi yeterli olabilir.

Burun damlaları ile aynı içeriğe sahip burun spreyleri ile de burun temizliği yapmak mümkündür. Sprey kullanımı için bebeğin burun deliğinin uygun olup olmadığına bakmak gerekir. Günlük pratikte 1,5- 2 yaş üstü çocuklarda sprey formu damlalardan daha kullanışlı olabilmektedir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz