Bebeklerde Besin Alerjisi

Damla Arslan

Ebeveynlerin en çok endişelendiği konulardan bir tanesi de  hiç süphesiz besin alerjisi. Bebeğinizin bir besine alerjisinin olması hem siz ebeveynler, hem de bebeğiniz için oldukça zorlayıcı bir durum. Özellikle ek gıdaya geçiş sürecinde ilk akla gelen “acaba bebeğimin herhangi bir besine alerjisi var mı? Eğer varsa  da bebeğimin hangi besinlere alerjisi olduğunu nasıl anlayabilirim?” sorularını sıkça duymaya başlayınca bende bu konu hakkında bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedim. Evet besin alerjisi olan bebek sahibi olmak zor ama bu durumun üstesinden gelmenizi sağlayacak bazı tavsiyelerim hayatınızı kolaylaştıracak.  🙂 Tavsiyelere geçmeden önce,

  • Besin alerjisi nedir?
  • Besin enerjisi belirtileri nelerdir?
  • Hangi besinler alerjendir? sorularının yanıtları ile başlayalım.

Besin alerjileri anne karnından başlayan daha sık bebeklik döneminde rastlanılan bir durumdur. Bu sebeple alerjisi olan bir bebeğin beslenmesine çok küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmesi gerekir. Çocuğun sağlıklı büyüyüp gelişmesi için beslenmesinin yeterli ve dengeli bir biçimde düzenlenmesi oldukça önemlidir.

Besin alerjisi nedir?

Alerji sadece besine karşı olmayabilir. Vücut yabancı olarak gördüğü, solunabilen, yenilebilen, iğne ile enjekte edilebilen veya deriye temas eden bazı maddelere karşı savunma mekanizmasını aşırı derecede çalıştırarak tepki verir. Bu tepkiye alerji denilir. Bu yabancı maddelere ise ‘antijen’, buna karşı vücudun oluşturduğu savunma maddelerine ise ‘antikor’ adı verilir. Besinlerin oluşturduğu her türlü olumsuz etki ise ‘besin alerjisi’ olarak tanımlanmaktadır.

Besin alerjisinin sıklığı ne kadardır?

Yapılan araştırmalara göre besin alerjisi sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. 3 yaşına kadar olan çocuklarda besin alerjisi %6-8 oranında iken, 7 yaş üzeri ve yetişkinlerde bu oran %2 civarındadır. Buradan da anlaşılacağı gibi yaş aldıkça besin alerjileri azalmaktadır; dolayısıyla bebeklik döneminde bebeğinizin yediği besinlere karşı vücudunun verdiği tepkileri dikkatlice gözlemlemelisiniz.

Besin alerjisinin yaygın belirtileri nelerdir?

Bebeğiniz bir besini tükettikten sonra vücudun çeşitli bölgelerinde sinyaller vermeye başlar. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü, hapşırma, karın ağrısı, bulantı, kusma, aşırı gaz, nefes darlığı, ağızda şişme, hırıltı, ishal, ağlama nöbetleri, pamukçuk oluşumu, kalpte çarpıntı, burun akıntısı, gözde kaşıntı ve şişme gibi şikayetlerden bir veya bir kaç tanesini gözlemliyorsanız bu besin alerjisinin habercisi olabilir.

Besin alerjisi olan bir besini tüketen bebek, besini aldıktan 1-2 saat sonra bu belirtiler ortaya çıkarabilir.

Hangi besinler alerjiye neden olur?

İnsan doğumdan itibaren pek çok besinle karşılaşmaktadır. Besinlerin içinde karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral gibi besin öğeleri bulunmaktadır. Besin alerjisine neden olan ise genellikle besinin içerisindeki proteindir. Bunların dışında hazır gıdalardan alınan gıda katkı maddelerinin bazıları da alerjiye neden olmaktadır.

Bebeklik çağında en sık rastlanılan alerjik besin inek sütü ve yumurtadır. Diğer alerjik besinleri sıralamak gerekirse; balık ve kabuklu deniz ürünleri, fındık, fıstık gibi kabuklu yemişler, buğday, soya fasulyesi, bazı meyve ve sebzeler (elma, çilek, domates, havuç, kivi, muz, kavun gibi), çikolata (kakaodan dolayı), bal, bazı baharat ve çeşniler, bazı içeceklerdir. Süte alerjisi olan bebeğin, aynı zamanda kırmızı ete ve  yumurtaya alerjisi olan bebeğin ise tavuk etine duyarlı olabileceği unutulmamalı, bunları tüketirken dikkat edilmelidir.

Besin alerjisi olan bebekler için tedavi yöntemleri nelerdir?

Bebeğinizde saydığım besinlerden herhangi birine ait bir alerji varsa yapacağınız tek yöntem o besini ve besini içinde bulunduran diğer bütün besinleri bebeğinizin beslenmesinden çıkarmanızdır. Eğer o besinin eksikliği bebeğin büyüme ve gelişimini olumsuz etkiliyorsa, besinin yerine onun yerini tutacak başka bir besin eklenmelidir.

Bebeklerde inek sütü alerjisi:

Bebeklerde inek sütü alerjisi ne zaman geçer?

Bebeğin beslenmesinde ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütünde bebeğe alerji yapacak hiç bir alerjen bulunmamaktadır. İnek sütünde bulunan beta-laktoglobulin proteini bebekte alerjik etkiye neden olabilmektedir. Bu yüzden inek sütü bulunduran bütün besinler beslenmeden çıkarılmalıdır. Ancak bebeğinizin gelişiminin geri kalmaması için, anne sütü ile beslenemeyen ve inek sütüne alerjisi olan bebeği proteini parçalanmış yani aminoasit bazlı ve tam hidrolize edilmiş mamalar ile beslenmesi gerekir. Soya bazlı mamalar da alerjik etkiye sahip olduğundan, 6 aydan küçük olan bebekler için bu mamalarda tercih edilmemelidir. İnek sütü alerjisi genellikle 2-3 yaşından sonra geçmektedir.

Bebeklerde yumurta alerjisi:

İnek sütünden sonra en çok görülen alerji bebeklerde yumurta alerjisidir. Yumurta beyazında bulunan bazı proteinler alerjen etkiye sahiptir. Bu yüzden 6 aydan sonra ek gıdaya geçilen bebeklerde önce 7 ve 8. ayda yumurta sarısının 1/8’i verilir ve her ay 1/4, 1/2’si şeklinde artırılarak devam edilir. Yumurta beyazı 1 yaşından önce verilmemelidir. Bebeğinizin yumurtaya alerjisi var ise yumurta beslenmesinden çıkarılmalıdır.

Bebeklerde balık ve deniz ürünleri alerjisi:

En güçlü alerjen türdür. Zorlu ve ani reaksiyonlara neden olur. Eğer bebeğinizin balık ve türevlerine karşı alerjisi var ise bu grubu beslenmesinden mutlaka çıkarmalısınız. Bu besinlere olan alerji yaşam boyu sürmektedir. Balık tüketemeyen bebeklerde görülebilecek eksiklik omega-3 ve D vitaminidir. Bu sebeple çocuğunuza omega-3 ve d vitamini takviyesi yapmalısınız.

Bunların yanı sıra anne sütü ile beslenen bebeklerde de alerjik semptomlar görülebilir. Bunun nedeni annenin yediği besinlerin anne sütüne karışmasındandır. Özellikle annenin yediği fındık, fıstık türevi kabuklu yemişler bebek için alerjen ise bebekte alerji yapabilir. Kabuklu yemişlerin alerjisi tıpkı deniz ürünleri gibi ömür boyu geçmez.

Bebeklerde besin alerjileri geçer mi?

Besin alerjileri zamanla geçebilir veya ömür boyu sürebilir.

Alerjik besinler beslenmeden ilk 6 ay tamamen çıkarmalı, daha sonra beslenmeye yavaş yavaş eklenmelidir. Yavaş eklendiğinde bile çocuğunuz hala aynı alerjik belirtileri gösteriyorsa bu besinleri beslenmesinden tamamen çıkarmalısınız. Bebeğinizi ilk 6 ay anne sütü ile besledikten sonra ek gıdaya yavaş yavaş geçmenizi ve alerji oluşturabilecek besinleri mümkünse ilk 1 yıl beslenmesine hiç eklememenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu besinleri bebeğinize deneme yanılma yoluyla gözlemleyerek tükettirmeye dikkat etmelisiniz.

Görüldüğü gibi besin alerjisi özellikle yenidoğan ve erken çocukluk dönemlerinde sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Hayati önem taşıyan bu durumun önüne geçebilmek için gerekli önlemleri almalı, önerilen alerji testlerini yaptırmalı ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz