Bebeklerde Ağız Bakımı ve Diş Temizliği

Sevil Akgül

Söz konusu bebekler olunca ağız bakımı ve diş temizliği konusu uzunca bir zaman göz ardı edilebiliyor. Oysa bebeğinizin ilk dişinin çıkması ile birlikte “bebeklerde ağız bakımı ve diş temizliği nasıl olmalı?” sorusu annelerin mutlaka radarında olması gereken bir konu. 🙂  Gelin bu konunun önemini hep beraber inceleyelim:

Bebeğiniz doğduğunda ağız içi sterildir. Farkına varmadan bebeğinizin emzik yada kaşığını ağzınıza aldığınızda bu steril ortamı bozmuş olursunuz. Çünkü çürük mikrobu ağız yoluyla bulaşır ve bebeğinizin çürük mikrobuyla erken tanışmaması için emziğini ya da kaşığını ağzınıza almamanız gerekmektedir.

Öte yandan şeker ve çürük mikrobu bir araya geldiğinde diş çürüğü oluşumu başlar. Anne sütü de şeker içermesi sebebiyle, emzirme sonrası bebeğin ağız ve diş temizliği yapılmazsa bu durum ciddi diş çürüklerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde ağız bakımı sağlanması oldukça önemlidir. Bu sayede çocuklarda genel sağlığı ve ağız diş sağlığını etkileyen diş çürüklerinin önüne geçilebilir.

Bebeklerde ağız bakımı nasıl yapılır?

Çocuklarda ağız bakımı bebeğiniz doğduğu zaman başlar. Ağızda ilk dişler çıkana kadar temiz nemli bir tülbent veya gazlı bez ile ağız içi temizlenmelidir. Dişsiz dönem ve ilk dişlerin görülmeye başladığı dönemde parmak fırçalar da kullanılabilir. Dişler ağızda belirmeye başladıktan sonra mutlaka diş fırçası kullanımına başlanmalıdır.

Bebeklerde diş temizliği ebeveyn tarafından sabah ve akşam beslenmelerinden sonra olacak şekilde günde 2 kere yapılmalıdır. Gece beslenmelerinden sonra da su verilmeli veya temiz bir tülbent ile bebeğin ağız içi ve dişleri silinmelidir.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta,  emzik ya da biberona bal, reçel, pekmez vb şekerli ürünler sürerek bebeklere emzik/biberon alışkanlığı kazandırmamaktır. Bu durum çok ciddi erken çocukluk çağı çürüklerine ( biberon çürüğü ) sebep olabilir. Çürük oluşumu en hızlı geceleri olduğundan, 6. ay itibariyle gece beslenmelerinin kesilmesi, geceleri bebeklere sadece su verilmesi tavsiye edilir.

Bebekler ne zaman diş fırçalamaya başlamalıdır?

Çocuklarda 2 yaşından itibaren diş macunu kullanımına başlanabilir. Diş macunu seçimi yapılırken, macunun çocuğun yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Diş macunu mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. İlk etapta bebeğiniz tüküremeyeceği ve macunu yutabileceği için flor içermeyen macunlar kullanılmalıdır.

Diş fırçası çocukların eline verilmeli ve dişlerini nasıl fırçalayacağı çocuklara gösterilmelidir. El kabiliyetleri tam gelişmediği için etkin diş temizliği mutlaka ebeveyn tarafından yapılmalıdır. Önce çocuğunuzun dişlerini fırçalamasına izin verin ve ardından siz tekrar fırçalayın. Sabah ve akşam yemeklerden sonra olmak üzere günde 2 kere mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Elbette ebeveynler de  kendi dişlerini düzenli fırçalayarak çocuklarına örnek olmalıdır.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz