Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Burçak Aykul Öztürk

Emekleme dönemi artık geride kaldı! İşte bebeğinizin ilk adımlarını atarken bilmeniz gerekenler:

Yürüme, çocukların bağımsızlık yolunda önemli rol oynayan kilit bir noktadır. Bebeğinizin ilk adımlari, sadece fiziksel bir başarı değil, aynı zamanda pek çok olumlu gelişmenin başlangıcıdır. Bir çocuğun yürüyerek gezindiği yerlerdeki tecrübesi ne kadar fazla olursa, denge, görsel algı kabiliyeti, problem çözme ve motor-planlama gibi becerileri o kadar fazla gelişir. Ayrıca bu sayede duyusal girdiyi işleme yeteneğini de artar. Uzman pediatri profesörü Jeffrey P. Brosco, ”Yeni yürümeye başlayan çocuklar küçük maceracılar gibidirler” diyor. “Dünyayı keşfetmek yürümeye yeni başlamış bir çocuğun işidir!”.

Bilişsel Beceriler & Kaba Motor Becerilerinin Gelişimi

Yürümeye yeni başlayan çocuğunuz ilk adımlarıyla yoluna devam ederken, daha sağlam ve dik bir yürüyüş, geliştirdiği tek beceri değildir. Yürüyüş kaba motor becerisidir ve bir çocuk hareketlendikten sonra, spor yapmak gibi daha büyük işler gerektiren kaslarını da güçlendirmeye başlamış olur. Ancak çocuğunuzun bütün gelişimleri birbiriyle bağlantılıdır ve geliştirdiği tek şey kasları değildir.

Çocukların etrafta dolaşmaya başlamasıyla birlikte bilişsel gelişimleri de artıyor. Bu durum, yürümeye başlayan çocuğunuzun daha fazlasını görmesi ve çevresini yepyeni bir perspektiften ele almasından kaynaklandığı için aslında son derece normal.

Bebekler ne zaman yürümeye başlar?

Genel olarak çocukların pek çoğunun 9 ila 15 aylıkken yürümeye başladığını söyleyebiliriz, fakat her çocuk farklı bir oranda gelişir ve her evre de çocuğa özeldir.

Bebeğinizin ilk adımlarını göreceğiniz günü beklemek sizin için biraz zor olabilir. Eğer minik bebeğinizin ne zaman yürüyeceğini merak ediyorsanız, size verdiği işaretleri takip edin, çünkü bu işaretler yakında onun peşinden koşmak zorunda olacağınızın göstergesi olabilir. Bebeğiniz çok dolaşıyorsa , poposunun üzerinde daha sık oturuyorsa, kendini sehpa gibi nesnelerle çekiyorsa ya da keşif yapıyorsa çok yakında yürümeye başlayacak demektir. 🙂

Bebekler yürümeye başlarken ebeveynleri neler bekliyor?

Çocuğunuzun bir şeyi tuttuğunu ve etrafta dolaştığını görmeye başladığınızda emekleme sona erebilir. O andan itibaren, bir – iki adım atıp sonra devam edecek kadar kendine güvenmesi uzun sürmeyecek. Ancak, odadan odaya koşacak kadar hızlı olmasını beklemeyin. İlk başlarda, kendine güveni artana ve kas gelişimi güçlenene kadar yalnızca birkaç adım atabilecektir.

Bebeğimin geç yürümeye başlaması normal mi?

Her ne kadar çoğu çocuk yaklaşık olarak 12 aylıkken yürüyebilse de bazı çocukların yürümesi daha çok zaman alabilir. Hatta bazı çocuklar sadece 15-17 aylıkken yürümeye hazır oldukları için başka hiç bir sebep olmadan geç yürümeye başlayabilirler. Ancak çocuğunuz 15 aylık olduğunda yürümeye hala ilgi göstermiyorsa, bu durumda çocuk doktorunuza danışmanızda kötü bir şey yoktur. Düşük kas tonusu çocuğunuzun hareketlenmesini önlüyor olabilir. Diğer olasılıklar ise sinir veya kas sisteminin gelişimini etkileyen bir takım genetik faktörler veya doğum koşullarıyla alakalı olabilir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz