Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Burçak Aykul Öztürk

Son zamanlarda aklınızdan en çok geçen soru bebeğinizin ne zaman konuşmaya başlayacağı olabilir. Eğer çocuğunuzun agucuk gugucuklarının ve mızıldanmalarının ne zaman düzgün kurulmuş kelimelere dönüşeceğini merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak çocuğunuzun dil gelişimi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Konuşmayı öğrenmek, bir çocuğun çevresiyle etkileşime girmesi için gereken adımlardan ilkidir. Dil gelişimi, çocuğun rahat edebilmesi için çok önemlidir; çünkü sözlü iletişim, iki yaşlarındaki çocukların en güçlü aracı olacaktır. Bir çocuğu konuşmaya iten en önemli nedenler isteklerini söylemek, istemediklerini protesto etmek(!), sosyal olarak etkileşimde bulunmak ve etraflarındaki herkesle etkili bir şekilde iletişim kurabilmektir. Bir çocuk sözlü olarak iletişim kurmayı başaramazsa kolayca hüsrana uğrayabilir ve hatta anlayabildiği kadar konuşmayı beceremezse bir çok sıkıntı yaşayabilir.

Gelişim türleri nelerdir?

Çocuğunuz çene çalacak kadar konuşmayı öğrenmeden önce bilişsel ve ince motor becerilerinin hazır olması gerekir. Yani aslında bir çocuğun konuşabilmesi için önce dili bilişsel olarak basit bir şekilde kavrayabilmesi gerekir. Ancak daha sonra fikirlerini sözlü olarak nasıl ifade edeceğini öğrenebilir. Bunun yanında edinmesi gereken başka bir beceri daha var. Çocuğunuzun aynı zaman ses çıkarma yeteneklerini de geliştirmesi gerekiyor.

Çocuğumun dil gelişimine destek olmak için neler yapabilirim?

Çocuğunuzun ilk kelimesinin ne olacağını duymak için sabırsızlıkla beklerken, dil gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen ve 2013 yılında Psikoloji alanında yayınlanan bir araştırmaya göre, küçük yaşta daha fazla kelimeye maruz kalan çocuklar daha büyük bir kelime hazinesi ve daha sonra daha iyi bir dil yeterliliğine sahip oluyor. Bu yüzden çocuğunuzla birlikte olduğunuzda onunla bol bol konuşmaktan çekinmeyin.

Çocuğum ne zaman konuşmaya başlamalı?

Bebeğinizin ilk kelimelerini en erken 9 aylıkken duyabilirsiniz, ancak çoğunlukla 12 aylık olduklarında yeni kelimeler söylemeye başlarlar. Ancak ilk başlarda bebeğiniz yalnızca 4-5 kelime söyleyebilir. 18 aylık olduklarında ise kelime hazinesinde ciddi bir sıçrama gerçekleşecek ve minik bebeğinizin gevezelik listesi yaklaşık 50 kelimeye çıkacaktır 🙂

Diğer çocuklar benim çocuğumdan daha fazla konuşuyor, bu bir sorun belirtisi olabilir mi?

Çevrenizdeki bazı çocukların bıcır bıcır konuştuğunu görürken, diğerlerinin dillerini tutuyor gibi göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Hatta bu çocuklardan biri sizin çocuğunuzda olabilir. Şunu unutmayın ki her çocuğun gelişimsel yörüngesi farklıdır. Genel olarak kızlar erkeklerden daha erken konuşurlar, çünkü daha çabuk olgunlaşırlar. Bazı çocukların güçlü yanları konuşmaktır, bazılarının ise daha fiziksel şeylerdir. Tüm çocukların farklı başarılı yönleri olduğunu asla unutmayın.

Aynı zamanda eğer çocuğunuzun ilk kelimesini duyabilmek için can atıyorsanız, konuşmalarınızı taklit etmesi veya bir iki kelime söylemesi için belki de çok uzun süre beklemenize gerek yoktur. Bazen çocuklar ilk kelimesini hiç beklemediğiniz bir anda söyleyebilir. Mesela hiç alakası yokken bir anda yemeğini gösterip ‘çorba’ bile diyebilirler.

Ebeveynler bu süreçte ne beklemeli?

Çocuğunuzun ilk başlarda çok fazla kelime söylemesini beklemeyin. Çocuğunuz konuşmaya başladığında, söylediklerini anlamakta biraz zorluk çekebilirsiniz. İlk kelimeler birazcık anlaşılması zor olabilir. Hatta aslında, çocukların yaklaşık dört yaşına kadar tamamen anlaşılır konuşması da beklenmez. Çocukların ilk kelimeleri genellikle anne, baba, bitti, merhaba, hoşçakal, aşağı, yukarı, benim ve hayır gibi basit kelimeler olacaktır. Çocuğunuzun sık duyduğu, anlamlı, bir amaca hizmet eden ve ihtiyaçlarını veya isteklerini anlatmaya yardımcı olan kelimeleri daha erken söylemeleri oldukça muhtemel. Her ne kadar konuşmaları yavaş başlasa ve başlarda biraz anlamsız gelse de, küçük çocuğunuz birkaç kelime öğrendiğinde onları söylemeden çok uzun süre duramayacak 🙂 24 aylık olduğunda ise 200-300 arası kelime öğrenmiş olacak ve adeta yürüyen minik bir sözlük gibi davranacaktır 🙂

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar;

Google’da arama yapmadan önce, her çocuğun farklı şekilde geliştiğini hatırlamak önemlidir. Karşı komşunuzun çocuğunun onlarca kelime söyleyebiliyor olması, sizin çocuğunuzun konuşmasının geciktiği anlamına gelmez. Ama yine de dikkat edebileceğiniz bazı şeyler yok değil. Aşağıdaki durumlardan birini fark ederseniz, çocuğunuzun doktoruyla bir görüşme yapıp durumu değerlendirmenizde fayda var:

  • Bebekken az ses çıkarması veya hiç çıkarmaması
  • Göz teması az kurması/hiç kurmaması
  • Seslere çok az tepki vermesi / hiç tepki vermemesi
  • 6 aylık olduğunda fazla gülümsememesi
  • 14 aylık olduğunda ilgilendiği nesneleri göstermemesi
  • 15 aylık olduğunda ismiyle seslenmenize tepki vermemesi
  • 16 aylık olduğunda hiç kelime söylememiş olması
  • Erken yaşta sözlü iletişim kurup, daha sonra gerilemesi

Hepinize bol sohbetli, keyifli günler dileriz. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz