Bebekler Ne zaman Kendi Başlarına Yemeye Başlar?

Burçak Aykul Öztürk

Küçük çocuğunuz kendi başına yemeye başlayarak bebeklikten çıkmaya hazırlanıyorsa, bu heyecan verici dönüm noktası ile ilgili bazı bilgiler edinmeye ne dersiniz?

Çocuğunuz büyüyor ve bağımsız olabilmek için çabalamaya devam ediyor. Bu dönemde çocuğun başardığı her yeni beceri, onu küçük bir birey olmaya hazırlayan yeni bir dönüm noktasıdır. Pediatri uzmanları, “Kendini besleyebilmek bir çocuğun, kişisel ve sosyal gelişiminin önemli bir parçasıdır; bu durum çocuğun bağımsızlık kazanmasına ve özerklik duygusu geliştirmesine yardımcı olur.” diyor.

Bir çocuk kendi başına beslenmeye başladığında, açlık ve tokluk konusunda kararlarını da vermeye başlar. Bu, çocuğun yeterince doyup doymadığını anlamaya çalışan ebeveynler için büyük bir gelişmedir. Ayrıca, bir çocuk uygun vitaminleri ve gerekli besinleri aldığında, büyüme ve gelişme yolunda ilerlemeye devam ediyor demektir.

İnce motor becerilerinin gelişimi için çocuğunuzun kendi kendine yemek yemesine izin verin.

Çocuğunuz kendini beslemeye başladığında, ince motor becerilerini kullanır. Yemek tabağındaki yemek parçalarını almaya çalışırken onu izlemek, gerçek bir komedi seansı gibi olabilir, ya da her an müdahale etme isteği ile savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bebeğinizin muz gibi yiyecekleri yüzüne bulaştırması, aslında kas gücü ve koordinasyonunu geliştirdiği anlamına gelir. Bu beceriler çocukluk çağı boyunca gelişmeye devam edecek ve ona yaşam boyu günlük işlerinde yardımcı olacaktır. Daha da fazlası, güçlü ince motor becerileri, okunaklı bir şekilde yazmasına, bir kitapta sayfaları çevirmesinei saçlarını ve dişlerini fırçalamasına bile yardımcı olur.

Çocuğum kendi kendine yemeye ne zaman başlar?

Bebeğinizi yemek masasında yanınıza oturtmak heyecan verici olabilir; bu aile yemeklerinin artık gerçekten başladığı anlamına geliyor! Ancak çocuğunuz rahatça ve güvenle oturabilene kadar kendini beslemeye hazır değildir. Peki bu süreç nasıl başlıyor diye soracak olursanız:

8 ila 12 aylık olan çocuğunuzun başparmağını ve işaret parmaklarını kullanmaya başladığını görebilirsiniz. Bu yüzden, ister inanın ister inanmayın, bu aylarda bile parmaklarını kullanarak yemeğiyle oynaması bir başlangıç olarak kabul edilebilir. 13 ila 15 ay arasında kaşık kullanmaya başlayacak ve 18 aylık olduktan sonra ise çatalını, kaşığını çok daha düzgün bir şekilde kullanmaya başlayacaktır.

Ebeveynler bu süreçte ne beklemeli?

Küçük çocuğunuz önündeki sebzelere ulaşmaya çalışıyorsa, gözlerini yemeğinize ve çatal-kaşığınıza odaklandığını fark ediyorsanız, zihinsel olarak kendini beslemeye başlamak için hazırlanıyor demektir. Ayrıca ne zaman kendi başına bir şeyler atıştırmaya başlarsa, işte o zaman sonraki sürece kendinizi hazırlamaya bakın! Artık her yere yemek parçaları dökülecek ve her yer lekelenecektir 🙂 Şimdilik yemek masasında uyması gereken görgü kurallarını daha sonraya saklamalısınız. Uzmanlar “Çoğu çocuk 18 ila 24 aylık olana kadar yemeğini dökmeden kendisini besleyemez ve birçok çocuk, üç yaşına kadar dağınık yiyiciler olarak kalacaktır.”diyor.

Menüyü hazırlamaya gelince..

Makarna, pişmiş sebzeler, patates, yumurta gibi küçük ve yumuşak şeylerle başlayın. Yavaş yavaş, bebeğinizin minik ellerinin kavrama gücü arttıkça, ona bir kaşık verebilir; puding, yoğurt ve patates püresi gibi yiyecekleri yemesine izin verebilirsiniz. Boğulma tehlikesine neden olabilecek üzüm, yer fıstığı ve patlamış mısır gibi yiyeceklerden uzak durun.

Çocuğumun kendi kendine yemek yemesi saatler sürüyor…

Çocuğunuz akşam yemeğini yemek için çaba sarf ederken, yemek zamanının sonsuza kadar süreceğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden biraz sabra ihtiyacınız var. Henüz çok az bezelye yemiş gibi görünse bile, denemeye devam etmesine izin vermeye çalışın. Çocuğunuz için kendi beslenme becerilerinde ustalaşması önemlidir. Sinirlerinin bozulmasını ve vazgeçmesini önlemek için, son beslenmesinden bu yana çok zaman geçirmeyin, çünkü aşırı aç ya da yorgun olduğunda çocuğunuz çok fazla uğraşmak istemeyecektir.

Dikkat etmeniz gereken şeyler:

Çocuğunuz zayıf koordinasyonu veya zayıf motor becerilerinden dolayı aşağıdaki durumlardan birini yaşıyorsa risk altında olabilir:

  • Boğazına takılmadan yemek yiyemiyorsa,
  • Yiyecekleri ağzında hareket ettirmekte zorlanıyorsa,
  • Çiğneme veya yutmada zorluk çekiyorsa bu süreç için fazla ısrarcı olmayın.

Çocuğumda gıda alerjisi olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bunun dışında çocuğunuzun beslenmesinde iştahsızlığa yol açabilecek herhangi bir gıda hassasiyeti veya alerjisi olup olmadığına dikkat edin. Döküntüler ve kurdeşen çocuğunuzun bir gıda alerjisi olabileceğine açık bir işarettir. Aynı zamanda burun akıntısı, göz altı halkaları, şişmiş dudaklar veya tıkalı bir burunla uyanmak gibi diğer belirtiler de  gıda alerjisi işareti olabilir. Evde hiç kimse nezle değilse ve belirtiler belli bir yemeği yedikten sonra başlamış gibi görünüyorsa, çocuğunuzun beslenmesindeki belirli bir maddeyle ilgili bir sorunu olabilir. Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz, bunları doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz