Bebekle İlk Tatil Deneyimi

Sizden Gelenler

Sizden Gelenler” köşesinde Cansu Kasımoğlu Bartu ile yaşadığı tatil deneyimini anlatıyor:

Tatil deyince hepimiz için akan sular duruyor, bütün bir yıl boyunca yazı beklerken önceki sezondan kalan tatil fotoğraflarını instagram gibi bilimum sosyal mecralardan paylaşmaya devam ediyor, yeniden dinleneceğimiz, deşarj olacağımız günleri iple çekmeye başlıyoruz. Çünkü tatil, şehrin yorgunluğunu, işin stresini geride bırakarak her şeyden uzaklaşmak ve kısa da olsa bir ES verebilmek demek.
Peki ya söz konusu olan “bebekle tatil” olunca, yine aynı kafa haliyle tatile çıkabilmek mümkün mü bir bakalım 🙂 Hamileliğimin son zamanları geçen yıl yaz aylarına denk gelmişti, dolayısıyla uzun uzun yol gidip tatile çıkmaya cesaret edememiş, bir sonraki yıl Bartu’yla çıkacağımız tatilin hayallerini daha o zamandan kurmaya başlamıştım. Seneye haziran ayında 10 aylık olacaktı, o zamana kadar uyku, yemek gibi en temel konuları çoktan çözmüş olacaktık (iyimser tahmin 🙂 ) dolayısıyla çok da zor olmamalıydı bebekle tatil. Yine de araştırmakta ve erkende olsa fikir sahibi olmakta fayda vardı. Uzun uzun araştırdım, bol bol postlar okudum, çocuklu arkadaşlarımdan tavsiyeler aldım. Bartu doğmadan teorik olarak tatile çıkmaya hazırdım?
Ve sonunda Bartu doğdu, beklenen gün geldi ve tatil planları yapmaya başladık. İlk iş ‘bebek dostu otel’ bulabilmekti. ?

Bebekle tatil için uygun otel nasıl seçilir?

Zaten kısacık olan tatilimizde hiç bir problem yaşamak istemiyordum, dolayısıyla otel hem bizim hem Bartu’nun isteklerini karşılamalıydı. Otel seçimimizi Titanic Deluxe Bodrum ’dan yana kullandık. Karar vermeden önce internet üzerinden bebekle gidilebilecek oteller ile ilgili epeyce bir araştırma yapmıştım. Titanic Deluxe’un bebekle tatil için tavsiye edilen oteller arasında yer alması ve rezervasyon öncesi oteli aradığımda sorularıma verdikleri ilgili yanıtlar karar vermemde oldukça etkili oldu.
Otele gidip gördükten sonra özellikle plajdaki pavilionlara bayıldım, plaj bebekli tatil için gerçekten çok uygun. Deluxe odaların geniş bir oturma alanı var, ki bence bu önemli bir kriter. Sonuç olarak başlangıçta neyle karşılaşacağımızı bilemediğimiz için odada vakit geçirme opsiyonunu göz önünde bulundurmak istedim.
Otelin tek eksi yanı yamaca kurulu olması, yürüyen merdivenler olmasına rağmen bebek arabasıyla plaja yada restauranta inmek biraz sıkıntılı olsa da bu durumu problem yapmadık.

Bebekle tatile giderken alınması gerekenler nelerdir?

Sıra geldi , Bartunun valizine ne koymalıyım araştırmasına? Bebekle tatil için bavul hazırlığı çok kolay olmuyor.
Kaç tane mayo almalıyım, hangi simit daha uygun olur, oyun havuzu da lazım deniz suyu soğuk olmaz mı ?, şapkasız güneşe çıkılmaz , güneş kremi kullanmazsam güneşte haşlanır mı? kafamda deli sorular…
Hamileyken yeterince araştırdığımı düşünüyordum oysa ama bebek doğunca insanın algısı değişiyormuş. Öncelikle ‘bebekle tatil ihtiyaç listesi’ oluşturarak başladım tekrar araştırmaya.En hassas olduğum konu güneş kremiydi, vücut tarafından emilen kremlerin zararlı olduğu yönünde okuduğum yazılar, beni mineralli krem (vücut üzerinde beyaz bir tabaka şeklinde kalıyor bunlar) ya da uv korumalı mayo / beyaz uzun tişört arayışına itti. Bartu’nun alışkanlıklarını çok iyi bildiğim için mayo-tişort ikilisinin bizim için daha uygun olduğuna karar verdim. Gelelim Bartu’nun valizinde neler var kısmına. Çocuklu tatil için bavul hazırlığı çok kolay olmuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere eşim ve bana yetecek büyüklükte bir valize anca sığdırabildim eşyalarını 🙂

 • Tedbiri elden bırakmamak lazım diye düşünerek kıyafetlerinin hepsi 🙂
 • Bez-ıslak mendil-pişik kremi
 • Mayo bez (Little Swimmers)
 • Müslin örtüler (Ben momeeasy kullanıyorum ve çok memnunum)
 • Pamuklu battaniye (Carters)
 • Uv korumalı bebek mayosu, deniz şortu (Uv korumalı mayoyu decathlon da bulabilirsiniz, 2li mayo fiyatı yaklaşık 50 TL civarıydı, deniz şortu içinde Zara babyde birbirinden güzel modeller var.)
 • Slip stop (Özellikle yürümeye başlayan bebekler için havuz, deniz ortamında kullanılacak en rahat ve pratik su ayakkabısı bana göre)
 • Simit, oyun havuzu, su oyuncakları
 • Şapka (Bir adet uv korumalı şapkayı Decathlon’dan , bir adet normal şapkayı H&M den almıştım.)
 • Ateş ölçer
 • Şampuan
 • Beslenme gereçleri (kaşık,kap,biberon..)

Bebekle tatil için uçak mı daha uygun araba mı ?

Her ne kadar uçak yolculukları daha hızlı olsa da biz daha rahat olacağına inandığımız için araba yolculuğunu tercih ettik. Nitekim de öyle oldu. İstediğimiz yerde durabildik, dilediğimizce eşya alabildik yanımıza.( O kadar eşyayı uçakla götürmeye kalkıp, birde ekstra bagaj ücreti ödeseydim herhalde eşimin dilinden bir ay kurtulamazdım 🙂 )

Titanic Deluxe Bodrum beklentileri karşıladı mı?

 • Kesinlikle evet, Titanic Deluxe bebekle gidilebilecek oteller arasında benim için. Tatil sonrası değerlendirmelerden kısaca bahsedecek olursam ilk olarak oda konusunda çok iyi bir tercih yaptığımızı söyleyebilirim çünkü, giyinme odası tüm eşyalarımızı topladı, oturma alanını bolca kullandık ve banyodaki küvet Bartu için tatildeki oyun alanı oldu resmen?
 • Bebek büfesinde HİPP kavanoz mamalarının bulunması otelin bebek dostu otel imajını destekleyen güzel bir detay bana kalırsa. Fakat Bartu bunları yemediği için Bartu’ya uygun yiyecekleri büfeden kendim seçerek otel mutfağında püre yapmalarını istedim, bazen de balık, köfte ya da haşlanmış sebzeleri direkt verdim. Otel mutfağının püreler konusunda destek olması ve mutfağın zengin seçenekler sunması sayesinde yemek konusunda hiç sıkıntı çekmedim.
 • Deniz varsa havuza hiç girmeyenlerdenim, Bartu’yu da mümkün olabildiğinde havuza sokma taraftarı değilim. Nitekim havuzu hiç kullanmadık. Bartu suyu çok sevmesine rağmen denize girmek hiç istemedi, sanırım suyun soğuk olmasından pek hoşlanmadı. Buna rağmen deniz kenarındaki pavilionlar ve koltuklar sayesinde 11.00- 16.00 saatleri arası Bartu’yu güneşe çıkarmadan, bazen pavilionlarda bazen de koltuklarda bol bol vakit geçirdik, böylelikle odaya da kapanmamış olduk.

Uzun zamandır hayalini kurduğumuz tatil bittiğinde, bol bol Bartu’lu anılar ve fotoğraflarla otelimizden ayrıldık. Azıcık da dinlendik tabi? %100 dinlenerek geçirdiğimiz bir tatil olmasa da bu yılın keyfi çok başkaydı. O kadar ki geri dönerken bir sonraki sene nereye gideceğimizi konuşmaya başlamıştık bile..

Ailece hamak sevdiğimiz doğrudur 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz