Bebekle Dışarı Çıkarken Alınması Gerekenler

Berna Salkaya

Malum benim minik artık büyüdü, pek çok şeyi yapmak çok daha kolay ve keyifli, ama neticesinde 2 yaşında küçük bir çocuk o daha. Üstelik artık kendi dünyasında şekillendirdiği istekleri var. “Hafta sonu ne yapalım bebeğim” diye sorduğumuzda bize bir çok alternatif sunabiliyor. O keşfetmeye, biz de gezmeye istekli olunca hafta sonları mümkün mertebe evde zaman geçirmemeye bakıyoruz. Üstelik artık hızlıca karar verip evden çıkabilme kabiliyetimiz oldukça arttı, sanırım buna tecrübe deniyor. 🙂
Hiç unutmuyorum, Pera henüz 4-5 aylıkken bir arkadaşımıza gitmiştik, biz arabadan inmeye çalışırken yaklaşık 10 dakika zaman geçmiş. Yukarı çıktığımızda ” arabadan inme sürenizi düşününce, çocuk yapmak konusunu bir kez daha gözden geçiricem” demişti Ahmet bize 🙂 Şimdi Elif hamile, ben de bu konuda hız kazandığıma göre, artık arabadan inme süresini hesaplayan taraf ben olabilirim 🙂

Lafı çok uzatmadan bugün sizlerle bebekle dışarı çıkarken yanınıza almanız gerekenleri içeren bir liste paylaşacağım.

Eğer zaman sıkıntısı yaşayıp, hızlı aksiyon almak isteyenlerdenseniz, mutlaka bebeğiniz için özel bir çantanız olsun. Bu çanta da sizi dışarı çıkmaya hazır bir şekilde bir köşede beklesin.

Bebek Çantasında Olması Gerekenler

 1. Dışarda kalma sürenize bağlı olarak min 5 – 6 adet bebek bezi.
 2. Kolonyalı mendil, ağız bezi, peçete.
 3. Emzik, hatta emziğin yedeğini de koymanızı öneririm. Bizim dışarılarda emzik unutmuşluğumuz çok var, böyle bir durumda yedeğini bulundurmak çok kurtarıcı oluyor.
 4. Uyku battaniyesi, eğer varsa uyku oyuncağı
 5. Pişik kremi, ben her daim yanımda taşıyorum. Koşup oynarken tuvaletini yaptığını fark etmediğimde, hemen pişik olabiliyor. Bu da sonrasında mızmızlanma şekilde geri dönüyor tabi bize. Dolayısıyla pişik kremi şart.
 6. Alt açma kiti. Ben chakradan seyahat boyu olanlardan almıştım. Herhangi bir yerde bebeğinizin altını değiştirmek zorunda kaldığınız da “acaba burası ne kadar temiz?” endişesi yaşamadan alt değiştirebiliyorsunuz bu kitler sayesinde.
 7. İki adet biberon. Ben birini süt, diğerini su için kullanıyorum.
 8. Seyahat boyu termos. Bizde mama devri kapandığı için kullanmıyoruz artık, fakat öncesinde çok lazım oluyordu.
 9. Güneş kremi. Malum miniklerin cildi çok hassas, özellikle havaların ısınmaya başladığı şu günlerde mutlaka çantada bulundurmak gerekiyor.
 10. Çantanızda geriye kalan yeri doldurabilecek kadar yedek kıyafet 🙂 Ben genelde komple 2 takım alıyorum yanıma. Üzerine döküldü, altına kaçırdı vs derken anca idare ediyor.
 11. Bonus olarak kullanacağınız bir kaç oyuncak. 🙂

Tüm bunlar için devasa bir çanta gerekiyor diye düşünmeyin. Çoğunluğu ufak tefek şeyler olduğu için hepsi ortalama büyüklükte bir çantanın içine sığabiliyor. Mesela ben kol çantası taşımak zor olduğu için Samsonite’in laptop çantalarından birini kullanıyorum bebek çantası olarak. 2 yıldır hiç küçük geldiğini düşünmedim. Çantamız Pera’nın odasının bir köşesinde yarı dolu olacak şekilde hep beklemede, böyle olunca da hızlıca hazırlanıp evden çıkmak çok kolay oluyor.

Son olarak eğer arabayla dışarı çıkıyorsanız, bebek arabanız her daim yanınızda olsun, malum bu miniklerin ne zaman uykusunun geleceği de hiç belli olmuyor 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz