Bebek ve Çocukların Ağız Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Sevil Akgül

Merhaba sevgili balkafa.com okurları;

Bugün sizlere miniklerimizin ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğim. Eminim aşağıda yer alan maddelerin tamamını okuduktan sonra, en az 3 tanesi için “aaa bende bunu böyle biliyordum” diyeceksiniz 🙂

Hazırsanız, lafı çok uzatmadan başlayalım..

1.Yanlış: Süt dişleri nasıl olsa düşecek, çürüse de bir şey olmaz. Çürüyen süt dişlerinin tedavi edilmesine gerek yoktur.

Doğru: Çürüyen süt dişleri vakit kaybetmeden mutlaka bir çocuk diş hekimi tarafından değerlendirilmeli ve uygun tedavi planlaması yapılmalıdır. Süt dişleri kalıcı dişlere rehberlik eder. Kalıcı dişlerin sağlıklı gelebilmesi için süt dişlerinin de sağlıklı olması önemlidir. Çocuğunuzun ileride dişleriyle ilgili sorunlar yaşamasını istemezsiniz değil mi ? Öyleyse süt dişlerinin tedavisini önemseyin, süt dişleri çürüdüğünde zamanında tedavi edilmezse ağrı, enfeksiyon gelişebilir ve bu durum sonrasında kalıcı dişlerde (yamuk çıkma, çürük, gelişim bozukluğu, gömük kalma vb) problemlere yol açabilir.

2.Yanlış: Çürük ya da apse sebebiyle süt dişi çekildikten sonra bir şey yapmaya gerek yoktur. Yenisi hemen gelir.

Doğru: Malesef yenisi hemen gelmez, düşme zamanı gelmeden çekilen süt dişlerinin yerine kalıcı diş gelene kadar yer tutucu yapılmalıdır. Her kalıcı dişin belli bir gelme yaşı vardır. Süt dişi erken çekilince kalıcı diş de erken gelmez, zamanını bekler. Süt dişleri doğal yer tutuculardır. Yer tutucu aparey sayesinde dişlerde kayma, kalıcı dişin yamuk çıkması ya da gömük kalması önlenebilir.

3.Yanlış: Anne sütü çürük yapmaz. Anne sütü ile beslenen bebeklerde diş fırçalamaya gerek yoktur.

Doğru: Anne sütünün içeriğinde şeker olduğunu biliyorsunuz değil mi? Anne sütü içerdiği şekerden ötürü doğal bir çürük yapıcıdır, dolayısıyla bebeklerde dişler çıkmaya başlar başlamaz, sabah akşam düzenli olarak diş fırçalamaya başlanmalıdır.

4.Yanlış: Biberon çürüğü sadece biberon kullanan çocuklarda olur.

Doğru: Biberon çürüğü hiç biberon kullanmayan çocuklarda da olur. Biberon çürüğünün diğer bir adı ‘erken çocukluk çağı çürüğü’ dür ve ciddi önem arz eder.

Biberon çürüğü nedir? (Erken çocukluk çağı çürüğü nedir?)

Erken çocukluk çağı çürüğü (biberon çürüğü); 71 aylık veya daha küçük çocuklarda bir ya da daha fazla sayıda diş çürüğü (görünür düzeyde ya da görünmez düzeyde), diş kaybı (çürüğe bağlı) ya da dolgulu süt dişinin olması durumudur. Adının biberon çürüğü olduğuna bakmayın, biberon çürüğünün sebebi biberon değil, dişlerin uzun süre çürük yapıcı ortamla temasta kalmasıdır. Biberon çürüğünün en temel nedeni beslenme sonrasında dişlerin temizlenmemesidir; dolayısıyla bebeğin anneyi emerek uyuması ya da sütü biberonla alması arasında diş temizliği yapılmadığı sürece hiç bir fark yoktur.

Bunun dışında biberon almak istemeyen bebekleri, biberona alıştırabilmek için biberonun reçel, bal gibi gıdalar ile tatlandırılması da biberon çürüğü oluşumunu arttırır. Biberon çürüğü son derece ciddi bir konudur, dolayısıyla meydana çıkması haline gereken önlemlerin acilen alınıp tedavilerinin yapılması gerekir.

5.Yanlış: Çocuğum (1-7 yaş) dişlerini kendisi temizleyebiliyor. Dişlerini tek başına fırçalıyor. Fırça elinden hiç düşmüyor. Nasıl bu kadar çürük olabilir?

Doğru: Çocuktan çocuğa değişebilmekle birlikte çocuklar ortalama 7 yaşına kadar dişlerini tek başlarına etkin bir şekilde temizleyemez. Çünkü motor fonksiyonları ve el kabiliyetleri bunun için yeterince gelişmedi. 🙂 Bu noktada iş yine siz yetişkinlere düşüyor. Diş fırçalama saatlerini “önce sen, sonra ben, hadi bakalım en çok köpüğü kim çıkaracak” şeklinde eğlenceli bir oyuna dönüştürerek, bu görevi kolayca tamamlayabilirsiniz. 🙂

6.Yanlış: Süt dişine kanal tedavisi yapılmaz. Kanal tedavisi kalıcı dişe zarar vermez mi?

Doğru: Süt dişlerine kanal tedavisi yapılabilir. Süt dişleri için yapılan kanal tedavilerinde, kalıcı dişlerden farklı olarak süt dişlerinin yapısına özel malzemeler kullanılır, bu malzemeler de kalıcı dişe zarar vermez.

7.Yanlış: Çocuğumu diş hekimine götürürsem korkar, durmaz, işlem yaptırmaz.

Doğru: Çocuklar çocuk diş hekimine ilk ziyaretlerinde biraz tedirgin olabiliyor. Fakat hekim, ebeveyn, çocuk işbirliği ile bu tedirginliği atmak o kadar da zor değil, hatta sonrasında yetişkinlerden daha güzel uyum sağlayıp sonraki seanslara çok mutlu gelebiliyorlar. 🙂

Size tavsiyem çocuğunuzu, çocuk diş hekimleri ile erkenden tanıştırın; böylelikle diş çürük ve problemleri büyümeden tedavi edilir, önlemler alınırsa çocuğunuzda diş doktoru fobisi oluşmaz. 🙂 Çocuk diş hekimiyle geç tanışan çocukların korku ve tedirginlikleri, çevrelerinden duydukları yanlış ve kötü tecrübeler nedeniyle malesef daha fazla oluyor.

Bazen de kliniğe gelen minik hastalarımın ebeveynlerinin, küçüklerden daha fazla panik olduğunu görüyorum. 🙂 Haliyle bu panik, minik hastalarımıza da yansıyor, unutmayın siz bir ebeveyn olarak ne kadar rahat olursanız, onlarda o kadar rahatlayacaklar. Bizde çocukları daha iyi anlayabilen hekimler olabilmek adına, onların kaygılarını elimizden geldiği kadar hafifletmeye çalışıyoruz, hatta kliniğimizde çocukların bekleme anında vakit geçirebileceği sevimli bir oyun alanı da yaratarak onların ortama daha kolay adapte olabilmesini sağlamak istiyoruz. 🙂

8.Yanlış: Abur cubur, şeker yemeyince fırçalamasam da dişler çürümez. Çocuğum aburcubur, şeker yemiyor bu çürükler neden?

Doğru: Dişler sadece aburcubur ve şeker ile çürümez. Daha fazla çürük yapıcı ve daha az çürük yapıcı besinler vardır. Örneğin karbonhidrat ve şekerler daha fazla çürük yaparken, proteinler daha az çürük yapar. Beslenme şekli ağız ve diş sağlığının korunmasında çok önemli bir etken olsa da, en temel kural düzenli olarak diş fırçalamaktır, dolayısıyla çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırabilmek adına biraz mesai yapmanız şart! 🙂

Umarım diş sağlığı konusundaki farkındalığınızı arttıracak bir yazı oluşmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

************

Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden Uzm. Dr. Dt Sevil Akgül’e ulaşabilirsiniz.

Adres: Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah., Çobançeşme E5 Yanyol Cad., No 20/3 Ataköy Towers B blok D:24
Tel: 05453725485

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz