Bebek ve Çocuk ile Kolay Uçak Yolculuğunun Sırları

Birce Aydın Yerköylü

“Birce nasıl yapıyorsun, zor olmuyor mu, uçak yolculuğu mu, yalnız hem de??…” gibi bir sürü cümleyi duyduktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Son uçuşumuzun üzerinden henüz 24 saat bile geçmedi, deneyimlerimiz daha sıcacık ve tazecik iken hemen aktaralım istedim.

Öncelikle, şuradan başlayalım ki ben hamileliğim boyunca hep uçmuş ve Pera’nın ilk uçuşunu da 18 günlük iken Amerika’dan tek başıma Türkiye’ye yapmış bir anne olarak bebekle uçak yolculuğu konusunda oldukça deneyimliyim. 🙂 Ve 3 yıl içinde Pera ile birlikte yaklaşık 100 uçuş gerçekleştirmişizdir. Yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama durum böyle:) Peki bebekle uçak yolculuğu söz konusu olunca nelere dikkat etmek gerekir, neleri yaparsak daha rahat, daha huzurlu seyahat edebiliriz gelin hep birlikte bir göz atalım.

Bebekle uçak yolculuğunu kolaylaştıran öneriler:

Kural 1: Çevrenizdeki bakışlara aldırmayın

Uçağa binen her çocuklu aile, mutlaka diğer yolcuların bakışlarına maruz kalır. Ben de anne olmadan önce benzer tepkiler veriyordum dürüst olmak gerekirse. “Ya bu aile şimdi arkamda oturursa, ya tüm yolculuk boyunca çocuk susmazsa….” diye düşünerek çiçeği burnunda anneleri süzmüşlüğüm var 🙂 Aslına bakarsanız bunların hepsi normal. Ama unutulmaması gereken şey, bir gün hepimizin bu durumu yaşayacağı. Çocuklu aileler için ayrı bir havalimanı olmadığına göre, demek ki aynı uçakta olmayı kabullenmeyi öğrenmeliyiz . Siz etraftakilere gülümseyip , çocuğunuza odaklanın, onu da boş yere tedirgin etmeyin.

Kural 2: Yolculuk hakkında bilgi verin.

Çocuğunuza uçağı, yolculuğu anlatın. Nereye gidileceğini, uçakta nelerin olacağını söyleyin. Hangi kısımlar daha çok ilgisini çekecek ise o konularda daha fazla sohbet edebilirsiniz.

Kural 3: Havalimanına erken gidin.

Benimkisi gibi bir babaya sahipseniz, zaten bir gün öncesinden havalimanına gidersiniz. Şaka yapmıyorum. Öğretmen bir babanın çocuğuyum. Her zaman dakik, planlı olma konusunu babam uçak olayında da abartılı bir şekilde yaşıyor. Şöyle ki Tekirdağ’da oturduğumuz için hemen hemen tüm uçuşlara babam bırakır bizi. Ve gerçekten saatler öncesinden havalimanında oluruz. Siz o kadar abartmayın, ama mutlaka erken gidin. 🙂 Çocuk ile seyahat sürprizlerle doludur. Emmek ister, tuvaleti gelir. Ağlar, durduramazsınız. Bunun üzerine bir de yetişme stresi yaşamayın.

Kural 4: Uçuş saatlerinize dikkat edin.

Çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. O yüzden uçuş saatini planlarken uyuma, yeme içme saatlerine mutlaka dikkat edin . Pera 5 aylıkken Katar‘a uçmamız gerekiyordu. Uçuşta oldukça geç bir saatti. Sürekli emmek istiyordu. Uçağa binmeden hemen önce emzirmeme rağmen, öyle bir kuyruk vardı ki uçakta yerimizi bulana kadar Pera durmadan ağladı. Tahmin edeceğiniz üzere tüm bakışlar da üzerimizde… Onu sakinleştirmek için baya bir uğraştım. O yüzden dikkat etmeye bebeğinizin saatlerinin uçuş saatlerine uyması çok önemli.

Kural 5: Bavulunuzu, el bagajınızı düzenli hazırlayın.

Çocuklu seyahatte bebek arabası, sırt çantası, el bagajı ve normal bir bagaj genelde oluyor. Ben her zaman şöyle yapıyorum: Kendi bavulumu zaten bagaja veriyorum. Geriye bebek arabası, Pera’nın çantası ( bu genelde sırt çantası oluyor ) ve pasaport, cüzdan ve telefonumun olduğu çanta ( bu genelde bel çantası oluyor ) kalıyor.

Pera’nın çantasında mutlaka yedek kıyafet (2 takım), kitap, oyuncak, kuru atıştırmalık, termos ve meyve bulunduruyorum. Bebeğiniz küçük ise, buna su, mama, emzik eklenebilir. Ve bunları Pera’nın durumuna göre tek tek çıkarıyorum.

Unutmadan ekliyim, her zaman kendim için de yedek bir tişört ve çorap koyarım. Küçükken üstüme kustuğu, biraz daha büyüyünce  kahve döktüğü zamanlar epey oldu. O yüzden kendinize de unutmayın.

Kural 6 – Koltuk seçimine dikkat edin.

Her uçuşta yanımda kimsenin olmamasını diliyorum. Başta diğer yolcunun huzuru, sonrasında Pera’ nın huzuru için -:)) Pencere kenarı, tuvalete yakın yerler tercihim oluyor. Bu öneriyi yabana atmayın derim. 🙂

Kural 7 – Bebek arabası seçimine özen gösterin.

Bebeklik döneminde mecburen puset ile birlikte seyahat edeceksiniz. Benim tavsiyem kanguru taşıyıp, bebek arabasını bagaja vermeniz yönünde olacaktır.1 yaşını geçtikten sonra da baston tarzı hafif, kolay taşınabilen bebek arabaları ile seyahat edin.

Kural 8 – Kemerlerinizi takmayı asla ihmal etmeyin.

2 yaşına kadar aynı koltukta kucak kucağa seyahat ediyorsunuz. Bu bazı durumlarda gerçekten çok zor oluyor. 2 yaşından sonra ayrı koltuk ayrı kemer olduğu için durum biraz daha kolaylaşıyor. Çocuğunuza uçakta yaşanabilecek durumlara karşı tedbirli olmayı öğretin. Türbülans olduğu durumlarda ciddi çarpmalar, düşmeler yaşanabiliyor. Küçük diye düşünmeyin, bu konu son derece önemli.

Kural 9 – Basınç farkını önemseyin.

Bazı çocuklar gerçekten hiç susmuyor. Basınç kulaklarını rahatsız edebiliyor. Ben her zaman iniş kalkışlarda ( 2 yaşına kadar olan dönemde ) emzirdim. 2 yaşından sonraki dönemde de mutlaka sakız çiğnetiyorum. Eğer daha ciddi sıkıntılar var ise mutlaka doktorunuza danışın.

Kural 10 – Uçakta iletişime açık olun.

Çocuğun olduğu her ortamda siz istemeden bile olsa iletişim kanalları açık olur. Ön koltuktakine gülümser, dokunur, rahatsız eder, gezmek ister. O yüzden konuşmaya, tebessüm etmeye özen gösterin. Böyle yaparsanız, çevredekiler de çocuğunuza daha sabırlı ve sempatik yaklaşır.

Yukarıda saydığım maddelere çok daha fazlası eklenebilir, çıkarılabilir. Bazılarına katılmıyor da olabilirsiniz ama çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz, bu seyahatten keyif olacak olan ya da üzülecek olan da en başta sizsiniz .Umarım benim tavsiyelerim uçuşunuzu rahatlatır ve çok eğlenirsiniz. Bol uçuşlu , bol gülümsemeli seyahatler dilerim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 🙂

Neyseki arada kendime de vakit ayırabiliyorum. 🙂

Şuraya da uçakta güzelce yerinde oturan bir Pera koyalım. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz