Bebek Arabası Model İncelemeleri

Berna Salkaya

Bebek alışverişinin en büyük masraf kalemlerinden biri bebek arabaları olduğu için, bende bebek arabası arayışında olan ebeveynler için detaylı bir inceleme postu yayınlamaya karar verdim. Bebek arabası modelleri hakkında fikir sahibi olacağınız bu postta, bebek arabaları ile ilgili hazırlamış olduğum 10 sorunun 9 farklı model için cevaplarını okuyacaksınız. Lafı çok fazla uzatmadan hemen soru cevap kısmına geçiyorum 🙂

Hangi bebek arabasını kullanıyorsunuz? (Marka ve model ismi ile belirtiniz)

Cansu: Inglesina Trilogy (3499 TL)
Fırat: Britax B Agile (850 – 1000 TL)
Özge: Maclaren Techno XT (1790 TL)
Suat: Mamas Papas Armadillo Flip XT (2390 TL)
Berna: Stokke Scoot V2 (2490 TL)
Seçil: Chicco Urban Plus Stroller (1150 TL)
Sedef: Casual Cadillac Air Travel (1599 TL)
Serena: Nuna Pepp (1119 TL)
Hülya: Maclaren Mark II (1490 TL)

Not: Bebek arabası fiyatları için genellikle joker ve ebebek mağazalarındaki güncel fiyat bilgisini eklemeye çalıştım. Eticaret siteleri üzerinden bir araştırma yaparak daha uygun fiyatlı bebek arabaları bulabilmeniz mümkün.

Tercih etmenizdeki en büyük etken nedir?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Sürüş kolaylığı.Bebek arabası alırken Acıbadem Joker mağazasında kurulu olan parkurda çoğunu deneme fırsatım oldu, Trilogy kesinlikle çok farklıydı.
Fırat: (Britax B Agile) Tercih etmemdeki en büyük etken kolay taşınabilir ve katlanabilir oluşu ve “makul” fiyat seviyesi. Bu arabadan önce abimlerden gelen, oldukça pahalı başka bir markayı kullanmaya çalıştık ancak malzeme olarak daha kaliteli olmasına rağmen, taşıması ve manevra yapması bize zor geldi. Bu çok daha pratik.
Özge: (Maclaren Techno XT) Hafif, açıp kapatması kolay, malzemesi kaliteli.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT )Hafifliği, kapalı pozisyondaki küçük hali ve geniş oturma alanı.
Berna: (Stokke Scoot V2) Sürüş kolaylığı ve konfor.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Portbebeye dönüşebilmesi, battaniye setinin olması (kış ayları için uygun)
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Fiyat performansta ihtiyacımıza en uygun model olması ve araba bagajında kapladığı hacmin nispeten daha az olması.
Serena: (Nuna Pepp) Fiyatı ve pratik olması.
Hülya: (Maclaren Mark II) Çok pratik olması,bu araba sadece 3.5 kg ağırlığında ve sırtta taşınabiliyor. Daha önce chicco bebek arabası da kullandım ama pratik olmadığı için memnun kalmadım.

Bebek arabanızın güvenli olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce bir bebek arabasının güvenli olabilmesi için hangi koşulları sağlıyor olması gerekir ?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Evet, her türlü yolda dengesini koruyor, amortisörlü, metal aksamı sağlam, 5 nokta emniyet kemeri de mevcut.
Ayrıca ürünün Avrupa normlarına uygun olduğunu belirten TS EN 1888 belgesi var.
Fırat: (Britax B Agile) Düşünüyorum, herhangi bir sıkıntı yaşamadım bu güne kadar, sanırım en önemlisi bağladığınızda bebeğin kolayca ayağa kalkamaması.
Özge: (Maclaren Techno XT) Evet, bir baston puset için oldukça güvenli olduğunu düşünüyorum. Kullanılan malzemenin kaliteli olması, marka güvenilirliği.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Bana göre bu bebek arabasında olması gereken temel 3 güvenlik kontrolü mevcut. Kolay ve kullanışlı bir emniyet kemeri, park freni, bileğe takmak için tutacak.
Berna: (Stokke Scoot V2)  Benim için bir bebek arabası sağlam bir fren ve iyi bir kemer sistemine sahip olmalı. Stokke bu anlamda beklentimi fazlasıyla karşılıyor.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Oldukça güvenli. Yumuşak, bacak ve kollar için güvenlik kayışı var, sarsılmıyor.
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Evet, güvenlik açısından da memnunuz. Bana göre bebek arabasının güvenli olabilmesi için baş kısmındaki destekler, engebeli zeminlerde bebeğin sarsılmaması için dolgulu tekerlekler , emniyet kemerinin ayarlanabilmesi ve ana kucağının arabaya güvenli bir şekilde sabitlenebilmesi önemli.
Serena: (Nuna Pepp) Evet güvenli olduğunu düşünüyorum. Kullanılan malzemenin sağlamlığı ve kemerlerin kolayca açılamaması güvenli olmasını sağlıyor.
Hülya: (Maclaren Mark II) Evet düşünüyorum, Maclaren çok güvenilir ve kullanışlı bir marka. Darbelere karşı da dayanıklı.

Bebek arabanızın özellikleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz? ( Oturma pozisyonları,bebeğe sağladığı konfor, kumaş kalitesi, küçük eşyaların konabileceği bakım çantası/sepeti vb)

Cansu: (Inglesina Trilogy) Oturma ünitesi üzerindeyken tek elle açılıp kapanabiliyor, 4 oturma pozisyonu var,tam yatabiliyor, çift taraflı kullanılabilir,tekerlekleri 360 derece dönebiliyor. Kumaş kalitesi diğer bebek arabalarına göre oldukça yüksek, sepetine bakım çantasını koyabiliyorum.
Fırat: (Britax B Agile) Kızım içinde uyumayı seviyor, sanırım bu rahat olduğunu gösteriyor. Yatay pozisyondan dikey pozisyona kadar istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Altında küçük sepet, arkasında da fermuarlı bir çanta mevcut, kumaşında da 1,5 senedir herhangi bir yırtılma, açılma olmadı.
Özge: (Maclaren Techno XT) Doğumdan itibaren kullanılabiliyor. Yatar ve oturur pozisyonda kullanılabilme özelliği var. Kumaşı yanmaz ve su geçirmez, üstelik yıkanabiliyor. Altında eşyaları koymak için bir yer ve oldukça kullanışlı bir sepeti var. Arkasında da iki tane cebi var.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Terletmez ve kir tutmaz kumaşından memnunuz, tutacak bölümü ve kavrayışı güzel, oturma bölümü geniş, kolay hareket edebiliyor ve bebek çevreyi çok rahat görebiliyor. Tam yatış pozisyonunda kullanılabiliyor ve rahat bir bebek arabası.
Berna: (Stokke Scoot V2) Çift taraflı kullanım, birden fazla oturma pozisyonu, geniş bir oturma alanı, geniş bir tente ve çok rahat bir sürüş konforu sağlıyor. Arabanın altında bulunan sepet pek çok eşyayı alabilecek büyüklükte olduğu için elimde ya da sırtımda ekstra bir şey taşımama gerek kalmıyor. Engebeli yollar için ayarlanabilen tekerlekleri de bebeğin daha az sarsılmasını sağlıyor. (Stokke bebek arabası ile ilgili fikir sahibi olmak isteyenler “Stokke bebek arabası yorumları” postuna göz gezdirebilirler.)
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Portbebe, oturma pozisyonunda 2 farklı eğim, bebeği hem kendine hem dışarı bakabilecek şekilde iki konuma çevirebilme özellikleri var. Kumaş yumuşak olduğundan konforlu. Portbebe yaparken altında ekstra ince bir yorgan benzeri kısmı var. Bu daha da yumuşak olmasını sağlıyor. Geniş ve uzun. İçinde rahatlıkla uyuyabilir. Battaniye ve daraltıcı oturma seti ekstra satılıyor. (bunlar olmadan yenidoğana uygun değil bence). Ayak ucu kısmı ayarlanabiliyor. Bakım çantası yok. Sepet geniş ancak çoğu bebek arabasında olduğu gibi yatar konumdayken içindekileri alması koyması imkansız çünkü sepet ile bebeğin oturduğu kısım arasındaki mesafe dar.
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Bu model 3 parçadan oluşuyor.Ana kucağı aynı zamanda 6 aya kadar oto koltuğu olarakta kullanılabiliyor. Ana kucağının iç hacmi büyük, çocuk içerisinde sıkılmıyor ve büyük olması güvenlik açısından da bir sorun oluşturmuyor. 6 aydan sonra kullanılan oturma ünitesi aynı zamanda portbebe olarak da kullanılabiliyor. 3 farklı pozisyonda, çift yönlü kullanım opsiyonu var. Bebek arabasının sepeti 3 kg kadar eşya taşımaya uygun ve ebatları geniş.
Serena: (Nuna Pepp) Oturma ve 2 yatış pozisyonu var, silinebilir ve az terleten kumaştan yapılmış, altında küçük bir sepeti var.
Hülya: (Maclaren Mark II) Tek elle toplanabiliyor, terletmeyen bir kumaşa sahip ve küçük eşyaları koymak için yeteri kadar yeri mevcut. Tek yönlü olarak sadece oturma pozisyonunda kullanılabiliyor.

Tek başınıza kolaylıkla açıp kapatabiliyor musunuz? Ağırlık ve kullanımı konusunda bilgi verir misiniz?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Bir elimde bebeği tutup diğer elimle arabayı kapatabiliyorum, açabiliyorum, hatta arabaya yükleyebiliyorum, ağırlığı 9.5 kg.
Fırat: (Britax B Agile) Evet, 2.soruda yanıtlamıştım, ağırlığı gayet iyi (8 kg) ve pratik, zaten bu modelin ismi de oradan geliyor.
Özge: (Maclaren Techno XT) Bu ürünün en önemli özelliklerinden biri bence, çok kolay kapatıp açılabiliyor. Çok da hafif, sadece 7 kg.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) 10 kilonun altında kalan nadir araçlardan.Sürüşü ve kapanıp açma deneyiminden memnunuz. Arka tekerleri daha büyük olabilir
Berna: (Stokke Scoot V2)  Tek başıma kolaylıkla açıp kapatabiliyorum, yalnız diğer bebek arabalarına göre ağır. (yaklaşık 13 kg)
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Tek başıma açıp kapatıyorum ama kan ter içinde kalıyorum 🙂 Çoğu zaman aksamları takılıyor. Çok ağır ve kullanışsız. Bu araba ile bir erkek bile bebeği alıp dışarı çıkamaz diye düşünüyorum. Tekerlek kısmı ve üst kısım olarak iki parça şekilde. Birleşik olarak kapatmak için bebeğin oturduğu kısmın dışarı(sürene değil aksi yöne) bakması gerekiyor. Aksi takdirde kapanmıyor
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Ana kucağı yaklaşık olarak 3 kg, şasesi de 7-8 kg civarında. Ağırlık olarak orta kategoride sayılabilir. Kolay katlanıyor.
Serena: (Nuna Pepp) Açılması ve kapanması çok pratik, çok ağır değil (yaklaşık 10 kg), baston saplı olmadığı için tek elle bile çok rahat kontrol edilebiliyor, manevra kabiliyeti çok yüksek.
Hülya: (Maclaren Mark II) Sadece 3.5 kg olduğu için çok rahat açıp kapatabiliyorum.

Bebek arabanız diğer markaların aparatları ile uyumlu mu? Örneğin bebek arabasının ana iskeletini A markasından alıp ana kucağını B markasından alma opsiyonu sunabiliyor mu ?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Hayır, sadece kendi ana kucağı ile kullanılıyor.
Fırat: (Britax B Agile) Denemedim hiç ama kendi parçaları temin edilebiliyor.
Özge: (Maclaren Techno XT) Bu bebek arabasının başka arabalara takılıp çıkarılabilecek bir aparatı yok.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Puset kısmında dönüştürücü bir aparatla farklı modellerle kullanıldığını biliyorum.
Berna: (Stokke Scoot V2)  Hayır uyumlu değil, puset için Stokke’nin kendi ürününü seçmeniz gerekiyor.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Bilmiyorum.
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Bu şekilde bir özelliği yok, fakat 3lü set olarak satıldığı ve fiyatı da uygun olduğu için bu özelliğin olmaması negatif bir etki yaratmıyor.
Serena: (Nuna Pepp) Kendi modelleri dışında başka tek bir marka (Maxi Cosi) ile uyumlu.
Hülya: (Maclaren Mark II) Hayır uyumlu değil. Zaten olmaması gerekiyor bana göre. Her bebek arabasının kendine has iskelet özelliği var.

Sizce bebek arabasının tekerleklerinin büyük yada küçük olması kullanımı çok etkileyen bir faktör mü ?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Bebek arabası denerken daha büyük ya da daha küçük tekerlekliler ile karşılaştırma fırsatım oldu, Trilogy’deki sürüş konforunu diğerlerinde yaşamadım.
Fırat: (Britax B Agile) Kesinlikle, çok büyük tekerleklerde manevra kabiliyeti kaybolurken, çok küçük tekerlerin de taşıyabileceği ağırlık sınırlı oluyor.
Özge: (Maclaren Techno XT) Ben küçük tekerlekli kullandım hep diğerlerini bilmiyorum.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Bence etkili. Daha büyük olması kaldırım, merdiven ve taşlık alanlarda avantaj sağlıyor.
Berna: (Stokke Scoot V2)  Kesinlikle etkili olduğunu düşünüyorum, özellikle engebelli yollarda ve kaldırımlarda büyük teker olması kolaylık sağlıyor.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Bu arabanın tekerlekleri epey büyük. Bu sürüş ve sağlam duruş açısından güzel birşey. Ancak yer kaplıyor, dar alanlardan geçilemiyor ve araba bagajına zor sığıyor. Tekerlekler çıkarılabilir şekilde yapmışlar ama bununla kim uğraşacak? Gereksiz bir özellik olduğunu düşünüyorum.
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Arabamızın bagajı küçük olduğu için tekerlekleri küçük bebek arabası tercih etmiştik. Kaldırımlardan inip çıkarken küçük tekerleklerin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.
Serena: (Nuna Pepp) Engebeli yollarda ve yükseltilerde inip çıkarken büyük tekerlekli olması avantaj.
Hülya: (Maclaren Mark II) Kesinlikle çok etkili bir faktör. Küçük tekerlek her zaman daha kolay kullanılıyor ve rahat dönüyor. Büyük tekerlekli arabaların traktörden bir farkı yok.

Sizce bebek arabası alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Hafif ve konforlu olmalı, çift taraflı kullanılabilmeli,tamamen yatabilmeli, bir süre sonra 2.bebek arabasına ihtiyaç duyulmaması da önemli bir etken.
Fırat: (Britax B Agile) Tabi ki güvenlik, ağırlık, pratiklik ve nihayetinde fiyatının makul olması. Çoğu yeni anne/baba en iyisi olsun diye kullanmayacakları ya da pratikte faydalı olmayacak özellikler taşıyan ürüne tonlarca para döküyorlar, bunun yerine ihtiyaçlarını karşılayacak optimum ürünü bulmalarını tavsiye ederim, pazarlamada kullanılan çoğu süslü sözü bir kenara bırakırsak bir noktadan sonra çoğu aşırı pahalı ürün ilave bir şey sunmuyor.
Özge: (Maclaren Techno XT) Sağlamlık, kolay sürüş, kolay açılıp kapanma özelliği, hafiflik. Bebeğiyle dışarı çıkan anneye ayak bağı değil yardımcı bir ürün olmalı.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Konfor, oturma pozisyonları, görüş açısı, kapalı pozisyonda kapladığı alan (küçük bagajlı araçlarda önemli), ağırlık, sürüş, güvenlik
Berna: (Stokke Scoot V2) Güvenlik ve konfor.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Hafif olması,kolaylıkla açılıp kapatılabilmesi,güvenlik kayışlarının olması, tentesinin geniş olması,yatar konuma sessiz ve zahmetsiz şekilde gelebilmesi (gezerken uyuyan bebeği rahatsız etmemek adına), geniş olması (çünkü araba en çok uyudukları zaman gerekli)
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Güvenlik koşulları, rahat katlanabilir olması, alt sepet hacmi, tutma kısmının kademeli ayarlanabilmesi ve terletmeyen kumaşa sahip olması.
Serena: (Nuna Pepp) Açma kapatma pratikliği, kapatıldığında az yer kaplaması ve konforu
Hülya: (Maclaren Mark II) Kesinlikle kumaş ve ağırlık.

Kullandığınız bebek arabası ile ilgili olumsuz bulduğunuz özellikler nelerdir?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Metal aksamı beyaz olduğu için çabuk kirleniyor.
Fırat: (Britax B Agile) Yok, oldukça memnunuz ailecek.
Özge: (Maclaren Techno XT) Baston pusette olması gereken her şey var. Daha ucuz olabilir sadece 🙂
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Arka tekerler zamanla sorun çıkaracakmış hissi veriyor.
Berna: (Stokke Scoot V2) Ağırlık ve kapalı pozisyonda kapladığı yer. Küçük bagajlı aracımızda çok fazla yer kaplıyor.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Çok ağır, açıp kapatması çok zor hatta bazen imkansız, aksamları takılıyor ve çok kompleks. Arabası olmayan asla almasın.
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Daha rahat bir şekilde katlanabilir olması tercih edeceğim bir özellik olurdu.
Serena: (Nuna Pepp) Alt kısmı alçak olduğu için kaldırım vb inip çıkarken zorlanıyorum, bir de sepeti biraz ufak.
Hülya: (Maclaren Mark II) Bu bebek arabasının bence olumsuz yönü yok, fakat yukarı da belirttiğim gibi sadece oturma pozisyonunda kullanılıyor.(dolayısıyla yeni doğan için uygun değil.) Biz çok seyahat ediyoruz. Bu araba pratik ve hafif bir bebek arabası arayanlar için biçilmiş kaftan.

Son olarak kullandığınız bebek arabasını tavsiye eder misiniz?

Cansu: (Inglesina Trilogy) Kesinlikle tavsiye ediyorum. Zaten tavsiye edilen bebek arabaları arasında çok popüler bir ürün.
Fırat:  (Britax B Agile) Ederim.
Özge: (Maclaren Techno XT) Evet.
Suat: (Mamas Papas Armadillo Flip XT) Ederim, ettim.
Berna: (Stokke Scoot V2) Ağırlık ve hacim konusunu dert etmediğiniz sürece Stokke bebek arabasını tavsiye ederim.
Seçil: (Chicco Urban Plus Stroller) Hayır. Aynı paraya çok daha pratik ve kullanışlı bir araba alınabilir.
Sedef: (Casual Cadillac Air Travel) Evet, fiyat performans dengesinde tavsiye edebileceğim bir bebek arabası.
Serena: (Nuna Pepp) Diğer annelerin beklentilerine bağlı olmakla beraber, ben çok memnun olduğum için kesinlikle tavsiye ederim. Fiyat performans oranı da çok yüksek.
Hülya: (Maclaren Mark II) Kesinlikle tavsiye ederim.

Umarım denk gelip de okuyan kişiler için faydalı bir içerik olmuştur. Bu postun hazırlanması konusunda destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederken, içinize en çok bebek arabasını kolaylıkla bulabilmenizi diliyorum 🙂

******

100 kişinin kullandığı bebek arabaları ile ilgili araştırma yazımıza “En iyi bebek arabası hangisi?” başlıklı yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz