Bebeğinizin Oturma Aşamaları

Burçak Aykul Öztürk

Bebeğinizin bağımsızlık kazanmasını izlemek heyecan vericidir. Her ebeveynin dört gözle beklediği büyük başarılardan biri bebeğinin kendi başına oturabildiği zamandır. Çocuk doktorları, bebeğin bu büyük motor becerisini kazanmasına ve kendi başına oturmasına yardım etmenin bazı yolları olduğunu söylüyor. İşte bu yazımızda bu yollardan bahsedeceğiz. 🙂

Bebeğiniz oturmaya başlamadan önce;

Ne yapacağınızı ve bebeğinizin kendi başına oturmayı öğrenmesine nasıl yardım edeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bebeğiniz 4 aylıkken oturmaya başlayabileceği gibi, bunun için 9. ayı beklemeniz de gerekebilir. Acele etmenize hiç gerek yok. Çocuğunuzun boynunu dik tutabilmesi, biraz denge ve gövde kaslarına sahip olması gibi bazı özel motor becerilerini geliştirmiş olduğundan emin olmadan bu süreç konusunda ısrarcı olmamalısınız.

Bebeğinizin oturmaya hazırlanma aşaması;

Bebeğiniz doğumdan itibaren karnının, midesinin ve sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olacak şekilde karnının üzerinde oynayarak zaman geçirir. Genel olarak, bebeklerin kasları baştan ayağa doğru güçlenir, bu nedenle boyun kasları güçlendikten sonra, üst ve alt sırtlar gelişir. Bebeğiniz yatay olarak bakmak için başını yerden kaldırmaya başladığında, bu kasların güçlendiğini fark edeceksiniz. Bebeğinizin bu büyük motor becerileri kazanmasına yardımcı olmak için sık sık pozisyonunu değiştirin.

Ya bebeğim oturmak istemezse?

İlk başta, bebeğiniz oturmaktan hoşlanmayabilir. Ama bunu yaşaması onun için oldukça önemlidir. Oturması için gerekli kasları böyle kazanacak. Karnı aşağıdayken ve yüzü size bakarken göğsünüze koyarak onu rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Daha sonra, C şeklinde bir yastığı koltuk altlarına koyarak, göğsünü destekleyerek ve başını biraz yukarıda tutacak şekilde durmasına izin vererek oturmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz başını kendi kendine kaldırabildiğinde (genellikle yaklaşık üç ila dört aylıkken olur), onu mama sandalyesi gibi destekleyici bir sandalyeye oturabilirsiniz. Fakat bu durumda onu her zaman izlediğinizden emin olun. Bebeğinizi desteklemek ve oturmasına yardımcı olmak için yastıklar da kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz güçlendikçe, onu oturma pozisyonuna soktuğunuzda birkaç saniye oturabilecektir. İlk başta titremesi son derece normal. Bu sırada başını dik tutabilir ve biraz dengede kalabilir, ancak genellikle sadece birkaç saniye boyunca. Bu aşamada sık sık devrilmesine rağmen aslında bir yandan oturmayı öğreniyor. Pratik yapmak bebeğiniz için yararlıdır, bu yüzden sabırlı olun. Unutmayın 6 aya kadar çoğu bebek kendi başına ancak bir iki saniye oturabilir. 🙂

Denge Kurma Aşaması

Bebeklerin yalnız oturabilmeleri için denge sağlamayı öğrenmeleri gerekir. Sağlam gövde kaslarına sahip olmak buna yardımcı olsa da, ihtiyaçları olan tek şey bu değildir. Bebeğinizin oturmayı öğrenmeden önce belirli bir beyin gücüne ihtiyacı olacaktır. Bunu kazanmasına yardımcı olmak için onu sandalyelerin veya kanepelerin köşelerine yerleştirebilirsiniz, böylece oturmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmeye başlayabilir. Birlikte çalışmak istiyorsanız, bacaklarınız çapraz olarak yere oturun; onun, bacaklarınızın arasında güvenli ve destek alacak şekilde yerde oturmasına izin verin.

Üç ayaklı oturuş

Bir bebek oturmayı öğrendiğinde, gövdesini sabit tutabilmek için bir veya iki kolunu kullanır. Aslında bunu vücut ağırlığını korumak için yapar ve kollarını bir sehpa bacağı gibi kullanır. Bu bir tripod oturuşudur. Bebeğiniz bu güçlü durumu geliştirinceye kadar, oturmaya çalışırken dengelenmesi için ona yardımcı olmanız faydalı olacaktır. Düştüğü zaman zarar görmemesi için etrafında yumuşak bir şeyler olduğundan emin olun. Yaklaşık 4 aylıkken, bebekler de etrafta olup bitenlerin farkına varıyor; dolayısıyla otururken dikkati dağılabilir ve dengesini kaybedebilir. Bebeğinizi otururken takip etmeyi bırakmayın veya düşebileceği bir sandalyenin veya kanepenin kenarından uzakta olduğundan emin olun.

Bebeklerin oturmasına yardımcı olabilecek ürünler nelerdir?

Bir bebeğin tek başına oturması için güçlü boyun, üst ve alt sırt kaslarına ihtiyacı vardır. Onu yastık ile desteklemenin veya yumuşak bir şeye yaslamasının yanı sıra, çocuk koltuğu kullanabilirsiniz; böylece bebeğiniz oturma pratiği yapmaya devam eder. Yürüteçler, C şeklinde yastıklar, bebek koltukları ve bebek salıncakları – kas büyümesini teşvik etmek için iyi bir yoldur.

Bu sürecte siz ne yapabilirsiniz?

Bebeğinizi sırt üstü yatırın, böylece yavaşça ellerinden tutarak onu oturma pozisyonuna çekebilirsiniz. Olmuyor mu?Öyleyse süreci cazip hale getirin. 🙂 Öğrenmenin en iyi yolu süreci cazip kılmaktır. Bebekler aynalara bakmayı sever. Bir aynayı göremeyeceği kadar yükseğe yerleştirmeyi deneyin; bu onu oturmaya teşvik edecektir. Başka bir kas güçlendirici fikir ise, bebeğinizi ayaklarını yere koyması için desteklemektir. Bebeğiniz henüz yürüyemese de, bu hareket onun daha fazla güç kazanmasına yardımcı olur.

Hazırlıklı olun.

Bebeğiniz tek başına oturabildiğinde, odasında bazı düzenlemeler yapmanız gerekir. 6 aylık olduğunda kolları çok güçlü olacak ve her şeyi kapabilecek; dolayısıyla beşik çevresini kontrol edin ve tehlikeli herhangi bir şeyi oradan uzaklaştırın. Örneğin, cep telefonlarını kaldırmak iyi fikirdir, böylece bebeğiniz telefonunuzu ele geçirmeye çalışamaz. 🙂 Ayrıca, beşik yatağını alçaltma zamanınız da geldi. 🙂 Bu küçük yaramazların ne zaman yapacağı hiç belli olmaz..

Uyarılar

Bebeğiniz başını kaldırabilecek kadar güçlü olmasına ve artık kendi başına oturabilmesine rağmen, arabada ön tarafa bakmaya henüz hazır değil. Ayrıca arabada ani frenlerde yaralanma riski de yüksek, bu yüzden onu arka koltuğa bakan bir araba koltuğunda tutun.

Sıradaki Aşama: Emekleme

Bebeğiniz oturma yeteneğine sahip olduktan sonra, alt vücudundan güç kazanmaya devam edecektir. Aynı anda veya oturmayı öğrendikten kısa bir süre sonra kalçalarını döndürmek için de yeterli gücü kazandığında yeni bir süreç sizi bekliyor olacak: Emekleme! Bu da onun peşinden koşabilmek için çok daha fazla idman yapmanız anlamına geliyor, şimdiden size kolaylıklar diliyoruz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz