Bebeğinizin Büyüdüğünü Gösteren 6 Hareket

Burçak Aykul Öztürk

Yürümeyi öğrenmenin etkileyici olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzun sonraki becerilerini görene kadar bekleyin. Bu gelişmeleri takip ettiğinizde küçük çocuğunuzun dünyayı dolaşmaya bile istekli olduğunu göreceksiniz!

Yürüme bebekler için büyük bir başarı olsa da, merdiven çıkma, zıplama gibi buna benzer diğer ilerlemeler de eşit derecede dikkat çekicidir. Pediatrik fizyoterapistler yürüme devamında gelen bu hareketleri, çocuğunuzun kaslarının güçlenmesi ve vücud koordinasyonunun artması olarak değerlendiriyor. Gelin detaylarını hep birlikte inceleyelim:

Çömelme

Yürümeye başlayan çocuğunuzun bir şey almak için durup çömeldiği ve daha sonra yürümeye devam ettiği bu ince yeteneği küçümsemeyin. Boston Çocuk Hastanesi’nden bir çocuk doktoru olan Claire McCarthy, “Çocuğunuzun ayakları üzerinde sabit durması, önemli bir denge gerektirir” diyor. Bu aynı zamanda çocuğunuzun bağımsızlık yolunda ilerlediği büyük bir hamledir; çünkü çocuğunuz artık ihtiyaçlarına kendisi insiyatif kullanarak ulaşabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar yürümeyi öğrendikten sonraki üç ay içinde bu teknikte uzmanlaşırlar, çocuğunuz eğer tembellik yapıyorsa basit bir hile ile yürüme antremanlarına katılmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin televizyonu kapatın ve en sevdiği oyuncakları yere koyun. Onları nasıl almaya çalışacağını göreceksiniz. 🙂

Fırlatma

Çocuğunuz eline top alıp onu her attığında (genellikle 15 ila 18 ay arasında başlayan bir eylem), el-göz koordinasyonunu aynı anda korurken, dengesini ve çevikliğini de geliştiriyor. Topu atarken hangi elini kullandığına dikkat edin. Çocuk doktoru Raymond Tervo, “2 yaş civarında çocuklar sol ya da sağ elinde baskınlık göstermeye başlar” diyor.

Çocuğunuzun fırlatma becerisini geliştirmesine yardımcı olmak için çok büyük toplar kullanmayı düşünmeyin. Bir tenis topu bile küçük çocukların elleri için çok büyük olabilir. Bunun yerine daha minik, yumuşak ve kavraması kolay toplar kullanabilirsiniz.

Dans Etme

Dans etmek, çocuğunuzun vücuduna meydan okumak için çok eğlenceli bir yöntem ve bu sayede çeşitli hareketleri çocuğunuza öğretebilirsiniz.

Genellikle yürümeye başlayan bir çocuk 15 ila 20 ay arasında dans etmeye başlar. Evinizde çeşitli müzikler çalarak veya en sevdiği şarkıları tekrar tekrar açarak çocuğunuzu dans etmesi için cesaretlendirebilirsiniz. Ayrıca marakas veya tef gibi çocuklara yönelik enstrümanlar, birlikte eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlayabilir.

Unutmayın, bu yaştaki çocuklar gördüklerini taklit etmekten hoşlanır, bu yüzden biraz dans ederek onu teşvik etmelisiniz.:)

Geriye yürüme

Bu hareket, yürümeye başlayan bir çocuk için inanılmaz derecede zordur, çünkü kalça kaslarını büyük ölçüde çalıştırması gerekir. Çocuğunuz bunun nasıl yapılacağını en erken 15. ayda öğrenebilir, ancak 2 yaşına geldiğinde bile bunu yapamıyorsa hiç endişelenmeyin. Geriye doğru yürümeyi teşvik etmenin eğlenceli bir yolu, ona bir çekme oyuncağı vermektir. Çocuğunuz geri dönmeden onu vücuduna doğru çekmesi gerektiğinde bu hareketi öğrenebilir. Bu şekilde oyuncak ona gelirken doğal olarak geriye doğru yürümeye başlayacaktır.

Merdivenden çıkma

Bu zorlu aktivite, çocuğunuzun büyük kas gruplarını çalıştırır ve bir bacağından diğerine geçerken güç ve denge gerektirir. Çocukların çoğu, öne doğru eğilerek ve ellerini üstlerindeki basamaklara koyarak merdivenleri tırmanmayı öğrenmeye başlar. 18 ila 22 aylık olduklarında ise bir korkuluk (veya elinizi) tutarak merdiven çıkabilirler. Çocuğunuz iki ayağını birden kullanarak nasıl ineceğini öğrenene kadar merdivenlerden aşağı inmesi biraz zordur. Merdivenlerde güvenlik önemli bir öncelik olmalıdır. Merdivenlerin üstünde ve altında kapılar kullanın ve çocuğunuzun iniş çıkışları kontrolsüz yapmasına asla izin vermeyin.

Zıplama

2 ve 3 yaşları arasında çocuğunuz oradan oraya atlamaya başlayacaktır. İlk başta zorlukla yerden iki ayağını kaldıracak olsa da, zamanla yükselecek ve zıplama konusunda büyük bir ivme kaydedecektir.

Zıplamak için büyük bir kas gücü kullanılır, iki ayak üzerinde durmak ise çeviklik ve denge gerektirir; dolayısıyla bu antreman çocuğunuzun vücut gelişimi için son derece önemlidir. Çocuğunuzun pratik yapması için güvenli, yumuşak bir yüzey (halı veya yoga matı gibi) kullanabilirsiniz. Bu beceri üzerinde çalışmak için alışılmadık bir başka yer daha var: Su! Her türlü kaba motor becerisi ve koordinasyonu için yüzme son derece faydalı bir antreman türüdür.

Unutmayın, çocuğunuz zıplamayı öğrendiğinde yalnızca gökyüzü onun için sınırdır. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz