Bebeğinize Karşı Aşırı Takıntılı Mısınız? [Test]

Balkafa Ekibi

Söz konusu bebekler olunca hassasiyet hep biraz daha fazla oluyor. Son derece normal olan bu durum, ebeveynliğin doğasında var. Peki ya hassasiyetinizin takıntı noktasına doğru gittiğini düşündüğünüz anlar oluyor mu? Bu düşünce ara sıra sizi yoklasa da, itiraf etmesi zor bir durum.

Aklınızdan uzaklaştırmaya çalıştığınız sorulara yanıt vermenin zamanı geldi. 🙂

Bakalım hassasiyet ve takıntı arasındaki ince çizgiyi ayırabilen ebeveynlerden misiniz? Cevaplar testimizde.. 🙂

Çocuklarla ilgili tipik Facebook aktifivelerim...

Eşinizle en son seksi...

Arkadaşlarınızla en son sosyalleştiğiniz zaman...

Çocuğu olmayan arkadaşlarım...

Biri bana çocuğum olup olmadığını sorduğunda, ben...

En son kendime ayırdığım zaman...

Bebeğim ilk doğduğunda, doğumunu şöyle duyurdum…

Uyku zamanında bebeğim için en sevdiğim hikaye...

Bebeğim için kişisel bir web sitesi oluşturdum.

Bebeğimi bir güzellik yarışmasına dahil etmeyi düşündüm…

Bana göre bebek broşürleri toplamak…

Bebeğimin ilk dönüm noktalarına ilk tepkim (ilk gülümsemesi, ilk adımı, ilk kelimesi)...

Bebeğinize Karşı Aşırı Takıntılı Mısınız? [Test]
Mesafeli Ebeveynlik.
Elbette bebeğinize tapıyorsunuz ama ebeveynlik rolü sizde duygusal gelgitlere neden oluyor olabilir. Eğer zorlandığınızı hissediyorsanız, kendinize çok fazla yüklenmeyin. Sonuç olarak herkesin olayları karşılama biçimi farklı. Bebeğinize karşı mesafeli bir tavır içerisinde olmanızın altında yatan sebepleri konuşmak için belki bir uzmana danışmak size daha iyi hissettirebilir. Bunun dışında olumsuz yorumlardan ve size kendinizi yetersiz hissettiren kişilerden uzaklaşın ve sadece bebeğinize adapte olun. Onunla baş başa kaldığınızda durumun üstesinden gelme kabiliyetiniz artacak. İçinde bulunduğunuz ana ve bebeğinize odaklandığınızda yoldaki engellerin ne kadar çabuk ortadan kalktığını görecek ve çok şaşıracaksınız, ve emin olun ebeveynlik duygularınız da pekişecek. 🙂
Dengeli Ebeveynlik 🙂
Hiç süphesiniz bebeğinizi çok seviyorsunuz ve bu sevgiyi yaşarken kendinizi de ihmal etmiyorsunuz. Bebeğiniz dışındaki şeyler için zaman ayırmanın da sizi çok iyi bir ebeveyn haline getirdiğini keşfetmişsiniz. Herşeye dengeli bir şekilde devam edebilmek için boş zamanlarında kendisi için' bir şeyler yapmayı' seçen dengeli ebeveynlerdensiniz siz. Bebeğiniz uyurken yapılması gerekenler listesini aceleyle yapmaya çalışmaktansa, bir fincan kahve eşliğinde keyif yapmak size daha cazip geliyor. Bütün-Beyinli Çocuk kitabının eş yazarı olan Dr. Tina Bryson bu durumu, “Bu bilerek yaşamakla alakalı, tepkisel değil” diyerek açıklıyor. Kendi ihtiyaçlarınızı tahmin etmek ve düzenli olarak bunları gerçekleştirmek akıl sağlığının anahtarıdır. Ayrıca kendinize vakit ayırmak için sürekli bir bakıcıya ihtiyaç duyuyorsanız, gönül rahatlığıyla bir bakıcı tutabilirsiniz.
Kutsal Çılgın Ebeveynlik!
"Çocuğunuzu çok sevmek" diye bir şey var evet, ama bu "Her şeyi yalnızca çocuğunuzla yaşamanız" anlamına gelmiyor. Çocuğa çok fazla odaklanmak (tüm boş vaktinizi organik muzları ezmekle geçirmek gibi) genellikle endişe veya yetersizlik duygusuna dayanır. İnce eleyip sık dokuyorsunuz ve çocuğunuzun herhangi bir şeyle mücadele ettiğini gördüğünüzde (bu basit, bozuk bir oyuncak bile olsa), onu hemen düzeltmeye çalışıyorsunuz. Bütün-Beyinli Çocuk kitabının eş yazarı olan Dr.Tina Bryson ''Çocukların problem çözme fırsatlarına sahip olması esastır'' diyor. Oysa obsesif davranmanız, çocuğunuzun gelişmesi gereken bu yeteneğine, aslında farkında olmadan ket vurmanız demek oluyor. Her sorunu çözen ebeveyn olmaya çalışmaktan vazgeçin. Bu sizin için de çok yorucu bir süreç. Hem hayatın her anında size muhtaç bir çocuk yetiştirmek istemezsiniz değil mi?
0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz