Başarılı Bir Tuvalet Eğitimi İçin 7 Önemli Kural

Burçak Aykul Öztürk

Kültürel olarak, çocukları bir an önce bezden kurtarmaya ve tuvalete alıştırmaya çalışıyoruz. Artık hızlı tüketim sektörü de bu olguyu destekler adımlar atıyor. Önceden ebeveynler tuvalet eğitimini başarmak için çocuklarını sticker, şeker ya da çikolatalarla ödülleniyordu. Şimdiyse bu eğitimi sağlamak için satın alabileceğiniz bir takım ürünler bile piyasaya çıkmış durumda. -Faydası her ne kadar tartışılır olsa da-

Peki yanlış giden bir tuvalet eğitimi sürecinin ilerleyen dönemde nelere sebep olabileceğinin farkında mısınız?

Bir çocuk üroloji uzmanı tuvalet eğitimi ile ilgili şu açıklamaları yapıyor:

“Tuvalet eğitiminin amacı asla “işi bitirmek” olmamalıdır. Asıl zafer, çocuğunuzun tuvaletle ilgili bütün sorunlarının sona erdiği zaman olacaktır. Benim artık günlük problemler olarak gördüğüm yatak ıslatma, çiş ve kaka kazaları, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları gibi tüm sorunlar çocukların tuvalet eğitimi sürecinden kaynaklanıyor ve bu sorunların çoğu genellikle 10 yıl öncesinden geliyor. 4 yaşında henüz tuvalet eğitimini tamamlayamamış çocukların yanı sıra altına tuvaletini yapan 7. sınıf öğrencileriyle ve yatağı ıslatan 10. sınıf öğrencileriyle sık sık karşılaşıp onları tedavi ediyorum.
Bu çocukların hepsi aslında kronik kabızlık hastalığına sahipler.

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken tek odak noktamız, bezlerinden kurtulmak oluyor. Evet çocuklar er ya da geç tuvaletini tutmayı öğreniyor, fakat bu öğrenim sırasında çoğunlukla bağırsaklarını geren, mesaneye baskı yapan, biraz da tahriş eden büyük, sert bir kütle oluşuyor. Bu durum sonrasında çocuğunuzun bağırsaklarında his kaybı yaşabileceğini biliyor muydunuz?

Zorla devam ettirilen bir tuvalet eğitimi süreci problemlerin daha da ağırlaşmasına neden olabilir. Ben bunları anne babalara açıkladığımda çok şaşırıyorlar ve genelde “Keşke tuvalet eğitimi verirken bunları bilseydim” diyorlar.

Eğer çocuğunuz tuvalet eğitimi sırasında sorun yaşıyorsa, bunun sebebi ya kabızlık problemi çektiğinden ya da henüz çok küçük olduğundan olabilir. Çoğunlukla tedavi ettiğim sorunlar hem bulaşıcı hem de tamamen önlenebilir nitelikte. Tuvalet eğitiminde başarılı olabilmek için aşağıda detaylarına yer vereceğim 7 önemli kuralı uygulayın ve çocuk üroloji uzmanına uğramak zorunda kalmadan süreci bilinçli ve sağlıklı bir şekilde yürütün.”

Çocuğunuzun kabızlık ve yatak ıslatma gibi kazalar yaşamasına engel olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var:

Tuvalet eğitimine başlamadan önce her gün düzenli olarak kaka yaptığından emin olun.

Tomruk ya da taneli kakalar yapan bir çocuk kabız olmuş demektir ve kabızlık bir çocuğun tuvalet eğitimi için büyük bir engeldir. Eğitime başlamayı düşünmeden önce, çocuğunuzun kakasının bir humus gibi tamamen şekilsiz olduğundan emin olun. Tuvalet eğitiminde sorun yaşayan çocukların çoğu tıkanmış ve kabız olmuştur.

Çocuğunuza baskı yaparak büyük beklentiler içine girmeyin.

Evet çocuğunuzun okul öncesi eğitimine başlaması için tuvalet tutma alışkanlığını edinmiş olması şarttır. Her çocuk için ayrı bir süreç olan tuvalet öğrenme sürecini desteklemek ve bu süreci kolaylaştırmak için çocukların uyumlu, onlarla iletişim kuran ebeveynlere ve bakıcılara ihtiyaçları vardır.

Ortalama 3 yaşında tuvalet eğitimi için en ideal zamandır.

Araştırmamın sonuçlarına göre, 2 yaşından önce eğitilmiş çocuklar, 2 ve 3 yaş arası çocuklara göre tuvaletini kaçırma riskini üç kat daha fazla taşımakta. 2 yaş sorunların gelişmesi için en yüksek riskin olduğu zamandır. İşin aslı, 3 yaşın altındaki çocukların çoğu, vücutlarının çiş ve kaka yapma isteklerine cevap verme kapasitesini tam olarak geliştiremezler, bu nedenle de çoğu kronik rahatsızlığa sebep olurlar.

Oturma pozisyonu işleri kolaylaştırır.

İnsanların dışkı yaparken çömelmesi doğal bir durumdur. Çömelme, bağırsaklardaki doğal kıvrımı düzleştirir, kakanın kolayca düşmesini sağlar, gerilmeye gerek yoktur. Bir yetişkin bile tuvalete dik oturduğunda tuvaletini yapamaz.

Kabızlık devam ediyorsa zorlamayın.

Tuvaleti kullanmayı öğrenirken, çocuğunuz tekrar kabızlık problemi yaşamaya başladıysa eğitimden vazgeçip kabızlığı tedavi edin. Çocuğun kabızlığı tamamen bitinceye kadar eğitime devam etmeyin. Bu aslında çocuğunuz tuvaletini her yaptığında bakmanız ve durumu kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Ayrıca çocuğunuzun ne sıklıkta sıkıştığına dikkat edin. Bu sıklık düşerse çocuğunuz kabız olmuş olabilir.

Çocuğunuz bir kaç saatte bir tuvaletini yapmalıdır.

Çocuğunuzun tuvaletini tutmasının iyi bir şey olduğunu duymuş olabilirsiniz – uzun süreli tuvalet tutulması çocukların mesanelerini uzatmaya yardımcı olur, böylece daha fazla idrar tutabilir ve kazaları önleyebilirler. – Tamamen gerçek dışı söylemler! Aslında düzenli boşaltım sağlıklı mesane büyümesine neden olan şeydir. İdrar tutmak idrar torbasını kalınlaştırır, tahriş eder ve kapasitesini azaltır. Çocuğunuzun tuvaletini tuttuğunu görürseniz bu duruma özen gösterin ve çocuğun tuvaleti kullanması için ısrarcı davranın.

Çocuğunuz meyve ve sebzelerden oluşan sağlıklı gıdalarla beslenmelidir.

Tuvaleti kullanmayı öğrenen çocuklar kabızlığa oldukça eğilimlidir. Balık krakerler, sosisli sandviçler, nugget ve diğer yüksek oranda işlenmiş “gıda ürünleri”ni yemek, durumu daha da kötüleştirecektir. Bebeğinizin meyve – sebze grevi yapmasına izin vermemeli ve onu sağlıklı beslenmesi için teşvik etmelisiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz