Aqua Tots Deneme Dersi Deneyimi

Berna Salkaya

Havaların da ısınması ile birlikte hafta sonu ne yapsak sorusunun akla gelen ilk cevabı havuz yada deniz oluyor bizim için. Pera suyu çok seviyor, özellikle şu son günlerde sıcaklarında artmasıyla birlikte ne zaman evde canı sıkılsa duş almak istiyor. Banyonun kapısını açık bırakamıyoruz, en ufak bir boşlukta soluğu orada alıyor ve eğer duş almasına izin vermezsek tam anlamıyla kıyamet kopuyor evde. Mevzu bahis su olunca, eşim ve benim için de durum farklı sayılmaz, özetle su sever bir aileyiz. Eğer hafta sonları İstanbul’da kalmamızı gerektirecek bir mecburiyetimiz yoksa, soluğu doğruca yazlıkta alıyoruz. Havuz, deniz, park derken Pera acayip keyifli vakit geçiriyor orada. İstanbul’da kalmak zorunda olduğumuz hafta sonları için ise alternatif arayışlarım devam ediyor. Bu yazımda sizlere yaklaşık 1 ay önce keşfettiğimiz Aqua Tots’tan bahsetmek istiyorum.

Aqua Tots kimdir ?

Aqua Tots 1991 yılında ilk olarak Amerika’nın Arizona eyaletinde hizmet vermeye başlayan bir çocuk yüzme okulu. Çocuklar için sezonluk yüzme dersleri verme amacıyla kurulan okul, zamanla müfredatını tüm yıla yayacak bir program belirleyerek franchise mantığı ile dünyanın farklı bölgelerine de yayılmaya başlamış. İstanbul’da Aqua Tots Göktürk ve Aqua Tots Etiler olmak üzere 2 merkezde hizmet veriyorlar. 6 aylık bebeklerden 6 yaş üstü çocuklara kadar yüzme dersi verebilen kurum çocukların yaş gruplarına göre 8 seviye oluşturmuş. Web siteleri üzerinden de inceleyebileceğiniz seviyeler şu şekilde:

 • Seviye 1 – Minnows ( 6-18 ay)
 • Seviye 2 – Tadpoles ( 18 ay – 3 yaş)
 • Seviye 3 – Frogs ( 30 ay – 3 yaş
 • Seviye 4 – Seahorses ( 4 yaş ve üstü)
 • Seviye 5 – Starfish ( 4 yaş ve üstü)
 • Seviye 6 – Seals ( 5 yaş ve üstü)
 • Seviye 7 – Sharks ( 6 yaş ve üstü)
 • Seviye 8 – Stringrays ( 6 yaş ve üstü)

İlk 3 seviyede bebeklerin suda kendi güvende hissedebilmesi, havuz ortamını tanıması, nefes kontrolü, su yüzeyinde kalabilme gibi teknikleri keşfetmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda ebeveynlere bebekleri suda güvenli bir şekilde tutabilmek için en temel kurallar aktarılıyor.

Seviye 3’ten sonra ise çocukların yüz üstü / sırt üstü yüzebilme gibi çeşitli teknikleri öğrenmesi ve bağımsız bir şekilde yüzebilmesi hedefleniyor. Seviye 4 itibari ile birlikte çocuklar bağımsız olarak yüzebilme yeteneğini kazanmış oluyor

Aqua Tots Derslerinin İçeriği Nedir?

 • 30 dakikalık ders süresi bir önceki grubun havuzu boşaltması itibari ile başlıyor. Havuz aynı anda birden fazla eğitmenin kullanabilmesi için 4 bölmeye ayrılmış.Her eğitmen kendi ilgileneceği çocukları alarak bu bölmelerden birine geçiyor. Çocuğunuz eğer Seviye 1 veya 2 grubuna dahil ise havuza bir ebeveyn eşliğinde girebiliyor. Eşim benden daha meraklı olduğu için ben bekleyen anne-babalar için ayrılmış cam bölmenin arkasından onları seyrettim.
 • Bir eğitmen 2 yada 3 tane çocukla ilgilenebiliyor, sayı çocuğunuzun bulunduğu yaş grubuna bağlı. Bizim katıldığımız derste 3 çocukla ilgilenen sadece 1 eğitmen vardı, diğer grupların tamamı 2 çocuktan oluşuyordu. Zaten ebeveyn eşliğinde havuza giren çocuklardan 3’erli gruplar yapmak neredeyse imkansız, çünkü belirlenen alanda 2 çocuk anca rahatça hareket edebiliyor.
 • Çocuklar kolluk, can simidi gibi herhangi bir materyal olmadan içeriye alınıyor. İlk olarak korkmadan suya alışabilmeleri için ebeveynlerinin kucağında suya girmesi isteniyor. Daha sonra ise sırayla havuza tek başına atlaması, eğitmen yardımıyla suyun içine dalması, sırt üstü yüzmesi gibi çeşitli aktiviteler yapılıyor.
 • Ders süresi boyunca tüm aktiviteler ilk olarak eğitmen tarafından yaptırılıyor ve eğitmen bir sonraki seferde ebeveynlerin aynı hareketi çocuklara nasıl yaptırması gerektiğini anlatıyor. Tüm ders süresi boyunca eğitmenler çocukları izliyor ve eğer çocuğunuz sudan korkmuyorsa seviyeyi arttırarak bir sonraki hareketi yaptırmaya başlıyor.
  Örneğin Pera ile aynı parkuru paylaşan minik sudan korktuğu için babasının kucağından pek inmek istemedi. Bir kaç denemenin sonrasında da ağlamaya başlamayınca eğitmen çocuğun suya alışabilmesi için bir kaç oyuncak getirip onlarla oyalanarak suya girmesini sağladı. Pera ise atlamaktan zıplamaktan hiç korkmadığı için oldukça keyifli vakit geçirdi. Eğitmen farklı teknikler ile onu suyun altına sokup çıkardığında bile kahkahalarla gülüyordu. Dikkatimi çeken nokta tüm ders süresi boyunca eğitmenlerin mümkün mertebe çocukları bağımsız hareket etmeye teşvik etmesi oldu. Eşimden daha sonra aldığım bilgiye göre, onun aman bir şey olur endişesiyle müdahale etmek istediği anlarda da eğitmen bu müdahalelerin Pera’nın keşfetmesini engelleyeceğini söyleyerek zaman zaman uyarılar yapıyormuş.

Aqua Tots Fiyatları

Birazda ücret politikasından bahsedelim:
30 dakikalık bir ders ücreti 175 TL, herhangi bir kayıt yapmadan önce bir deneme dersine ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz. Karar vermeniz durumunda ise aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık üyelik seçenekleri mevcut. Tabii diğer merkezlerde olduğu gibi burada da uzun dönemli üyeliklerde birim maliyetler düşüyor. Örneğin aylık 4 ders içeren bir paket almak isterseniz program ücreti 650 TL, aylık 8 ders içeren bir paket almak isterseniz program ücreti 960 TL oluyor.
Tüm yıl, haftada 3 günlük bir paket almak isterseniz ise program ücreti 8580 TL.

 

Aqua Tots Yorumları

 • Öncelikle çok talep gören bir okul olduğunu belirmekte fayda var. Pazartesi günü randevu almak için aradığımda Cumartesi günü yalnızca saat 9.00 ve 12.30 saatleri için boş yer kalmıştı. Gerçi şuan yaz dönemi olduğu için yoğunluk azalmış olabilir.
 • Aqua Tots ile ilgili genel izlenimimi soracak olursanız okulu ve konsepti çok beğendiğimi söyleyebilirim. Ortam hijyenik, çalışanlar profesyonel, eğitmenlerde ilgili ve alanına hakim. Ders öncesi çocuklar için oluşturdukları bekleme alanı ve ebeveynlerin dersi izlemesi için oluşturulmuş oturma alanı gayet iyi düşünülmüş.
 • Ders süresi boyunca eğitmenlerin çocuklarla birebir ilgileniyor olması ve ebeveynleri çocukların su ortamına kolay adapte olabilmesi için bilgilendirmesi Aqua Tots’un avantajları arasında.
 • Aqua Tots’un dezavantajları olarak sayabileceğim iki şey var. Bunlardan birincisi, havuz düşündüğümden çok daha küçük. Şuan Pera gibi Seviye 2’den başlayan bebekler için alan yeterli olsada, bağımsız olarak yüzebilen çocukların daha geniş bir alanda yüzmesinin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Küçücük bir parkurda, üstelik havuzun diğer bölmelerinde daha yeni yüzme öğrenen yada suyla tanışan bebekler varken, bağımsız olarak yüzebilen çocukların fazlaca sınırlanmış olacağını düşünüyorum.
 • Diğer bir dezavantaj ise fiyat, her ne kadar konsept gittiğimiz diğer  çocuk aktivite merkezlerinden farklı olsa da bir ders için belirlenen 175 TL’lik ücret yüksek. Dolayısıyla Aqua Tots kesinlikle yıllık üyelik almayı düşünebileceğim bir yer değil, fakat yaz dönemi bittikten sonra aylık bir paket alarak Pera’nın su aktivitelerine devam etmesi için tercih edeceğim bir okul. Şu aralar sürekli yazlıkta vakit geçirdiği için suya iyice alıştı, hazır bu kadar alışmışken hızlıca yüzmeyi de öğrenebilmesi için ekim ayında 4 derslik bir paket almak konusunda kararım kesin. Ondan sonra ise gidişata bakarak karar vermek niyetindeyim.
  Program başladıktan sonra son durumla ilgili güncel bilgileri paylaşıyor olacağım. Deneme dersinin konsepti ile ilgili fikir sahibi olmanız için çok kısa bir videoyu da aşağıda paylaşıyorum.
  Görüşmek üzere 🙂

[fvplayer src=”https://balkafa.com/wp-content/uploads/2017/07/aqua-tots-deneme-dersi.mov” width=”1920″ height=”1080″]

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz