Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Berna Salkaya

Anne olduktan sonra en çok kafamı meşgül eden şeylerden biri de süt meselesiydi. “ilk 6 ay sadece anne sütü” tavsiyesini 4 farklı çocuk doktorundan duyduktan sonra bu konu iyice radarıma takılmıştı. O dönem desteğini hiç esirgemeyen annem ve kayınvalidem, doğru beslenebilmem ve paralelinde kaliteli süt üretebilmem için mutfakta pervane olmuş durumdaydılar. Fakat her ikisinin de mutfakta çok başarılı olması, aynı zamanda tehlike çanlarının da çalması demek oluyordu benim için. Hamilelik sürecimi 9,5 kilo ile tamamlamış biri olarak, hamilelik sonrasında kilo almak hiç istemediğim bir şeydi. Pera yaklaşık 4 kg’ya yakın doğdu, bir hafta sonra tartıldığımda doğum öncesi kilomun 2,5 kg üzerindeydim. Dolayısıyla bu dengeyi bozmamak benim için çok önemliydi. Fakat aile büyüklerime kalırsa sürekli bir şeyler atıştırmam ve ağzımın neredeyse hiç boş durmaması gerekiyordu. Sonuçta uzun araştırmalar ve deneme/yanılmalar sonrasında kendimce harika bir düzen oluşturmayı başarabilmiştim. Bu yazımda yeni doğum yapmış ve anne sütünü arttıran yöntemler konusunda araştırma yapan anneler için faydalı olabileceğini düşündüğüm deneyimlerimden bahsetmek istiyorum 🙂

 • Anne sütünü arttırmanın en etkili yolu bol sıvı tüketmek. “Sütünü arttırmak istiyorsan tatlı tüketmelisin” diyenlere aldırış etmeyin. Tatlı süt üretimine katkı sağlasada, çoğunluğu kilo olarak vücutta kalıyor ve sonrasında bu kilolardan kurtulmak epeyce zorlu bir süreç olabiliyor. Ben günde 3 lt su içiyordum ilk altı ay boyunca. Eğer 3 lt su mümkün değil içemem diyorsanız, suyun içerisine aroma verecek meyveler atmanızı önerebilirim. Yalnız bebeğe gaz yapmayacak meyveler seçmeye dikkat edin.
 • Hem tüketilen sıvı miktarını arttırmak hem de daha kaliteli süt üretebilmek için kuru meyvelerden yapılan hoşaf tariflerini deneyebilirsiniz. Bu tarifler bebek açısından besin değeri daha yüksek süt üretmenizi sağlarken aynı zamanda su tüketiminde sıkıntı yaşayan anneler için kurtarıcı görev üsteleniyor. Bir arkadaşımdan aldığım ve etkisini fazlaca gördüğüm basit bir tarifi yazımın sonuna ekleyeceğim. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.
 • Benim çok faydasını gördüğüm ve anne sütünü arttıran besinler arasında yer alan diğer bir ürün ise dereotu. Normalde hiç tüketmediğim ve tadını çok ağır bulduğum bir ürün olmasına rağmen günde neredeyse yarım demet tüketiyordum. Sizde benim gibi tadını baskın bulanlardansınız, salatalarınızın içine bol miktarda katarak tüketebilirsiniz.
 • Diğer bir önerim ise anne sütünü arttıran doğal içerikli çaylar. Çocuk doktorumuzun tavsiyesinden yola çıkarak ben doğumdan itibaren Humana Still Tea kullandım. Bu çayın diğer bir alternatifi olarak Mamsel Still Tea‘yi de önermişti doktorumuz, fakat piyasada çok yaygın olmadığından onu bulamadık. Her ikisinin de içerikleri çok benzer. Ben Humana’nın tadını da sevmiştim. Aşırı tatlı değil, içerken insanı baymıyor. Günde iki kupa rahatlıkla tüketebiliyordum.
 • Anne sütünü arttıran bitkiler arasında yer alan bir diğer üründe rezene. Eğer bebeğiniz kolik sıkıntısı yaşıyorsa, sütten geçen rezenenin bebeğin sindirim sistemi ve bağırsakları üzerinde aynı zamanda rahatlatıcı etkisi de var.
  Günlük tüketim miktarı için maximum 2 kupa önermişti bizim doktorumuz. Ben yaklaşık bir lt suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ekleyerek rezene çayımı kendim yapıyordum. Eğer içebilirim derseniz demlenme esnasında içine tane kimyon da ekleyebilirsiniz. Kaynamış suyun içerisine rezene ve kimyonu 15 dakika bekletmeniz yeterli.
 • Daha kaliteli ve yağlı anne sütü üretebilmek için sıvı tüketimi ile birlikte beslenme düzeni de çok önemli. Öğün kaçırmamak ve öğünlere kırmızı et, balık gibi sağlıklı proteinleri mutlaka eklemek gerekiyor. Aslında yeni bir kural aramaya ya da icat etmeye hiç gerek yok, bilinen sağlıklı beslenme kurallarına uyuyor olmak yeterli.
 • En sona sakladığım ve bana kalırsa çok çok önemli olan etkenlerden biri de anne psikolojisi. Etrafınızda kötü niyetle olmasa da “sütün yetmiyor, bu çocuk doymuyor, biraz mamamı versek” baskısı yapan yetişkinler olabilir.
  Psikolojik olarak annenin inancını kaybetmesi ve etrafta sürekli gözlemleyen birilerinin olması kesinlikle anneyi etkiliyor. Bunu yaşamış biri olarak söylüyorum. Pera 3 aylıkken süt miktarımda ciddi oranda bir azalma oldu. “Artık direnme, mama verelim” baskısını çok yedim. Pes etmeye çok yakın olmama rağmen, beni bebeğimle yalnız bırakmalarını ve olaya müdahale etmemesini istedim herkesten. Bir haftalık bir süre verdim kendime ve bu sürenin sonunda doktor kontrolüne gittiğimizde Pera 250 gram kilo almıştı.Nasıl mutlu olduğumu dünmüş gibi hatırlıyorum. Hatta doktorumuz Günay Hanım “çok baskı yediğinizin farkındaydım, çabanızdan dolayı sizi takdir ediyorum, kazanan taraf siz oldunuz” demişti bana 🙂 Böyle bir durum yaşarsanız, sürekli emzirin yada bir gögüs pompası yardımıyla sütünüzü sağmaya devam edin. O an süt gelmese de kanalları uyardığı için süt üretimi kesinlikle arttırıyor.
 • Tüm bu anlattıklarım benim 6 ay boyunca emzirme ritüeli olarak benimsediğim ve gerçekten çok faydasını gördüğüm şeyler. Bunların dışında denediğim ama anlatılan etkiyi göremediğim pek çok şey de oldu. Sonuçta her insanın kimyası farklı, benim çok faydasını gördüğüm bir besin sizde aynı etkiyi yaratmıyor olabilir. Eğer “emzirme döneminde çok kilo aldım” diyen annelerden olmak istemiyorsanız bu nacizane tavsiyelerle süreci hiç kilo almadan tamamlamayı deneyebilirsiniz 🙂

Sevgiyle kalın..

Anne sütünü arttıran hoşaf tarifi:

100’er gr kuru dut, kuru siyah üzüm, kuru beyaz üzüm, yaban mersini, besni üzümü bir torbada karıştırarak bir kuruyemiş karışımı oluşturun.
1’er adet kuru hurma, kuru kayısı ve kuru inciri de bu karışıma eklendikten sonra 1 lt suyun içerisinde kaynatın. Kaynama süresi sonunda içine 2-3 adet karanfil ve tarçın çubuğu da ekleyebilirsiniz.
Karanfil ve tarçının güzel bir aroma sağlaması için yaklaşık 10-15 dakika hoşafın içerisinde bekletilmesi yeterli. Daha uzun süre kalması tadın fazlaca keskinleşmesine neden olabiliyor.
Bu ölçülerle tadı fazla tatlı gelirse, bir sonraki seferde su miktarını arttırmanızı öneririm.
Günde istediğiniz miktarda tüketebileceğiniz bu hoşafın eğer yiyebiliyorsanız tanelerini de yemeyi unutmayın. 🙂

*******

Beslenme ve Diyet Uzmanımız Damla Arslan tarafından kaleme alınan, sağılan sütün saklama koşulları ile ilgili yazıya “Anne Sütünün Saklanması“, anne sütünün besin değeri ile ilgili diğer yazıya ise “Mucizevi Besin Anne Sütü” başlıkları üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

2 Yorum

Hanife bayru 18 Mayıs 2020 - 13:40

Mrb benim kızım 4 aylık sütüm de azalma var sanırım ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz? Ciddi anlam da üzülüyorum😔

Reply
Berna Salkaya 27 Mayıs 2020 - 16:48

Üzülmeyin. 🙂 söylemesi çok kolay biliyorum ama öncelikle üzülmeyip kendinize ve bebeğinize inanmanız gerekiyor. Benim 3 ay sonrasında ciddi anlamda tükenme noktasına gelmişti sütüm, ama buna rağmen geri döndürmeyi başardım. Yazıda yer alan önerileri uygulamanızı tavsiye ediyorum, bol su içmek bunlardan en önemlisi. Tabi sütün kaliteli olması için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Her yolu denemenize rağmen, yine de sütünüz gelmeyebilir. Bu birazcıkta bünye meselesi. Eğer böyle olursa bunun içinde üzülmeyin, bebeklerimizin ihtiyacı olan tek şey anne sütü değil, koşulsuz sevgi hem bize hem onlara en iyi gelen şey bana kalırsa.
Bu günlerinizin kıymetini bilin, ileride kucağınızda sarıp sarmaladığınız günleri çok özleyeceksiniz. 🙂

sevgiler…

Reply

Yorum Yaz