Anne, Baba Olmaya Hazır mısınız? [Test]

Balkafa Ekibi

“Çocuk sahibi olduğumda hayatım alt üst olacak!” Bu cümle size de çok tanıdık gelmiyor mu? “Artık zamanı geldi” diyen iç sesinize muhalafet eden bu düşünce, sürece adım atacak tüm ebeveyn adaylarının ortak kaygısı. Siz bu endişeye kapılmayanlar grubunda olsanız bile, bu süreçte yanınızda olacak en az bir kişiden “emin misin, iyice düşündün mü??” baskısı yiyeceksiniz. 🙂

Neyseki hepimiz bu endişe ve soruların, sürecin doğal bir getirisi olduğunun farkındayız. 🙂 Yine de kendini test etmek isteyen ebeveynler “anne-baba olmaya hazır mısınız” anketimizi yanıtlayarak objektif bir değerlendirme yapabilirler.

Unutmayın ebeveyn olmak, dünyanın en büyük roller coaster’ına binmek gibi bir şey.  Bakalım siz bu rollercoastera binmeye ne kadar hazırsınız?

Çocuk sahibi olmayı düşündüğünüzde duygularınızı en iyi hangisi tarif eder?

Doğru ya da Yanlış: Sanırım partnerim ve ben iyi bir ebeveyn olacağız.

Şu anda, seks hayatınız:

Dikkatlice ve özenle bir plan yaptınız fakat son dakikada değişti.

Çocuk yetiştirme yaklaşımınızdan bahsedecek olursak, eşiniz ve siz:

Aşağıdaki ifadelerden en çok hangisi yaşama amacınızı tanımlar?

Genel olarak bebeklerle ya da çocuklarla ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

Anne, Baba Olmaya Hazır mısınız?
Muhtemelen hazırsınız!
Tüm boşlukları henüz tam doldurmamış olabilirsiniz fakat harika bir ebeveyni tanımlayan tüm özellikler sizde mevcut ve bu özellikleri geliştirmeye devam ediyorsunuz. Az da olsa var olan endişelerinizi eşinizle paylaşın ve bunların tamamını konuşabildiğinizden emin olun. Unutmayın: etrafınızda en iyi anne/baba olarak örnek aldığınız kişiler bile pek çok konuda endişe sahibi. Önemli olan bu endişeleri aşabilecek kararlılıkta olmak ve siz bunu başarabilecek güçtesiniz.
Hala zamana ihtiyacınız var
Eşinizle endişe duyduğunuz konularda açıklıkla konuşmalısınız. Hatta bir çift danışmanı veya terapisti ile de konuşmak iyi bir fikir olabilir. Unutmayın: etrafınızda en iyi anne/baba olarak örnek aldığınız kişiler bile pek çok konuda endişe sahibi. Eşinizle konuşmak ve endişelerinizi gidermek iyi bir ebeveyn olma yolundaki ilk adımınız olabilir.

Share your Results:

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz