Amerika’da Doğum ile İlgili Merak Edilen Her Şey!

Sizden Gelenler

Bu gün“Sizden Gelenler” köşemizde Birce Aydın Yerköylü Amerika’da Doğum ile ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor:

Bu yazıyı soru cevap niteliğinde ve sizlere bilgi vermek amaçlı yazıyorum. Hepinizin aklında olan sorular gibi benim de Amerika’da doğum yapmadan önce düşündüğüm konular vardı.

Öncelikle “Nasıl karar verdim?”  buradan başlayalım. Yurt dışında 6 yıl yaşamış ve buna ilave olarak yaklaşık 20 ülkeyi gezmiş biri olarak bakış açım epey farklılaştı, dolayısıyla Amerika’da doğum fikri konusunda oldukça kararlı olmam aslında şaşırtıcı değil 🙂 “Bir gün, eğer anne olursam ve maddi olanaklarım da elverirse bebeğimin geleceği için ona böyle bir şans vermeyi çok isterim” cümlesi hep dilimdeydi. O gün gelip çattığında ise, asla tereddüt etmedim.

Neden derseniz…?  Başkalarıyla birebir aynı işi yapıp, sadece Türk pasaportuna sahip olduğumuz için kapanan kapıları ve beraberinde gelen zorlukları da yaşamış biri olarak, Amerika’da doğum için harcayacağımız parayı bir yatırım aracı olarak görmekten ziyade ve bu şansı bebeğime hediye etmek istedim. Her ne kadar şuan bunun kendisine ne gibi bir avantaj sağladığının farkında olmasa da, zamanı geldiğinde hayallerini gerçekleştirebilmesi için yapması gereken tek şey iş aramak olacak 🙂 Konumuza devam edelim..

Karar vermesine verdim ama bu sürece nasıl adım atacaktım, oradaki hastaneler ile nasıl iletişim kuracaktım derken, google’a “doğum için Amerika” yazdığımda denk gelen Amerika’da doğum şirketlerinden biri ile sürece devam etme kararı aldım.

Bir sürü kafa karışıklığı ve soru işaretleri ile denk geldiğim Mehtap Hanım’ı şimdi iyi ki buldum diyorum. En başından itibaren hep büyük şehirlerden birinde, bir Türk doktor ile doğum sürecine devam etmek istiyordum. Neyse ki Mehtap Hanım beni rahatlatmayı ve kafamdaki soru işaretlerinin tamamını gidermeyi başarabildi. Görüşmelerimiz o kadar samimi, o kadar güzeldi ki ikna oldum ve önerileri konusunda hiç tereddüt etmedim. Sonuç itibariyle Toledo şehrinin Ohio eyaletinde, St Charles Hospital‘da, Dr Claudio Lineras Mercy ile doğum sürecime devam etme kararı almıştım.

Ücret konusunda da hiçbir sorun yaşamadık, çünkü bu işi sadece ticari kaygılar ile yapmayan, gerçekten bize yardım etmek isteyen biri vardı karşımızda. Her şey tamamlandıktan sonra ise Amerika’ya gitmeyi o kadar çok istedim ve bekledim ki, günler resmen geçmek bilmedi 🙂 Sonunda beklenen gün geldiğinde ise..

Amerika’ya giriş çıkışımız hiç sorun olmadı. Evimiz hazırdı, hastanemiz içime sinmişti. Bölge olarak o kadar güvenli bir yere gelmiştik ki, 2 ay boyunca evimi, arabamı kilitlemeden yaşadım. Özetle benim için her şey kusursuzdu.

Doğum anlarımda aynı şekilde kusursuz bir anı olarak yer alıyor şuan hafızamda.  Kütüphane gibi bir hastane odasında, film gibi bir sahnenin ardından Pera, normal doğum ile aramıza katıldı. Damar yolu açılınca koluma masaj yapan hemşirelere, bir an olsun başımdan ayrılmayan doktorum ve ekibine hayatım boyunca minnettarım. Sakın reklam yaptığımı düşünmeyin, gerçek bir hikaye tüm anlattıklarım. 🙂

Benim doğum hikayemin sonuna geldiğimize göre artık sizin merak ettiğiniz soruların cevaplarına geçelim teker teker. Çok merak edilen soruları Mehtap Hanım’a da tekrar sorduktan sonra, kendi yorumlarımla da birleştirerek oldukça detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yine de merak ettiğiniz noktalar olursa, beni arayabilir, sorularınızı bana mail atabilirsiniz 🙂

Amerika’ da doğum yapmak için vize başvurusunu nasıl yapmak gerekiyor?

Biz o dönem Bakü de yaşadığımız için vizeyi Bakü’den aldık ve hiç bir problem yaşamadık.

Amerika’da doğum ücretleri ücretleri ne kadar?

Amerika’da doğum ücretleri en çok sorulan ve en çok merak edilen konulardan biri. Özellikle aşağıda yazdığım iki soruyla beraber fiyat konusu tamamen karmaşık bir hale gelebiliyor. Sorulara bakacak olursak;

  • Sezaryen ve normal doğum ücretleri farklılık gösteriyor mu?
  • Hastanede daha uzun süre kaldığımda ekstra günler için fiyat farkı ödemem gerekiyor mu?

Amerika’da doğum ücretleri, eyaletten eyalete ve hastahanenin pozisyonuna göre değişiyor. Aynı eyalette 3 değişik hastahane fiyatı alınabildiği gibi, aynı şehirde 3 değişik hastahane fiyatı da alınabilir. Ancak üst seviyedeki bir hastahane için yalnızca hastahane ücreti 9147 dolar, ama Amerika’da doğum ücreti demek sadece bu ücret demek değil. Anestezi uzmanı, doğum doktoru, yeni doğan doktoru, laboratuvarlar, patoloji, eczane gibi diğer kalemler ayrıca faturalandırılıyor. Doğum türünün sezaryen ve normal olması da Amerika’da doğum ücretini değiştiriyor.

Amerika’da doğum öncesi ve sonrası için konaklama ve yeme içme maliyetleri ortalama ne kadarlık bir bütçe gerektirir?

Yukarıda belirttiğim 9147 dolarlık fiyatın içinde sadece hemşire ve hastahane odası bulunuyor, doğum ve 2 aylık kalınacak yer dahil toplamda 23.500 dolara bu süreç tamamlanabilir. Bu tabi ki alınacak hizmete göre de değişiyor,  standart doğum paketi ve lüks doğum paketi ile ilgili detaylar ise şu şekilde:

Amerika’da standart doğum paketin içinde neler var?

Ailenin ülkeye yasal girişi, evin hazırlanması, hastahane odasının ayarlanması, ailenin evine getirilmesi, haftada bir doktor kontrolüne birlikte gitmek, doğum başladığında hastahaneye götürmek ve giriş işlemlerinin yapılması standart paket hizmetleri.

Amerika’da lüks doğum paketin içinde neler var?

Standart paketin üzerine ekstra olarak, haftada 4 gün bir yardımcı eşliğinde istediğiniz yerleri gezmek, alışverişe gitmek, zaman geçirmek gibi hizmetler bu pakete dahil. Ayrıca araba kiralama ve taksi ihtiyacı olmuyor. Son olarak doğum fotoğrafları çekilmesi ve doğuma birlikte girilmesi de bu paketin içerisinde mevcut. Amerika’da lüks doğum paketi ücretleri ise 23.500 ile 30.000 dolar arasında değişiyor.

Amerika’da normal doğum ve sezaryen ile doğum süreci nasıl işliyor?

Amerika’da normal doğum için doğumdan sonra 24 saat hastahanede kalınıyor. Bebeğin 24 saat testleri ve annenin sağlık kontrolü tamamlandıktan sonra herhangi bir sorun olmaması durumunda hastaneden çıkılıyor, tüm bunlar da 1 gecelik yatış süresine denk geliyor.

Amerika’da sezaryen doğumda ise doğumdan sonra 48 saat geçmesi gerekiyor. İlk 24 saatte bebeğin rutin kontrolleri yapılıyor. İkinci 24 saat ise annenin ameliyatında herhangi bir sorun, enfeksiyon olması durumunda müdahale için beklenen süre. 48 saat sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra hastahaneden çıkılıyor.  Bu sürelerin hepsi doğum gerçekleştiği andan sonra hesaplanan süreler olup, eğer anne bu sürelerin sonunda “ben iyi değilim, kalmak istiyorum” talebinde bulunuyorsa hastahane rutinin dışına çıkacağı için yatış ücretini ekstra günler için de talep ediyor.  Bu ücret de hastahaneden hastahaneye değişiyor, benim kaldığım hastahane üst seviye bir hastahane olduğu için geceliği yaklaşık 2500 dolar civarındaydı.

Ücretler hastane bazında değişkenlik gösteriyor mu?

Amerika’da doğum ücretleri yukarıda da belirttiğim gibi hem hastahane, hem eyalet bazında değişiyor. Amerika’nın güney eyaletlerinde hastahanelerin seviyeleri daha düşük olduğu için, kuzeyde fiyatlar daha yüksek. Örneğin Toledo’da doğum ücreti 9147 dolar iken, diğer hastahanelerde 5600 dolar civarı.

Doğumdan kaç hafta önce Amerika’ya gelmek gerekiyor? 

Doğumdan 6 hafta önce Amerika’ya gelmek gerekiyor. Burada yasal bir süreçte söz konusu olduğu için giriş zamanı önemli. Yasal süreç ise, kişiye özel evrakların şirket tarafından hazırlanması ve hamilenin pasaport memuruna bu evrakları verip hamileliğini beyan etmesidir. Bu belge daha sonra ülkeden çıkış yaparken ceza almamak için oldukça önemlidir.

Amerikada’da doğum yapmanın avantajlar nelerdir?

Amerikada doğum yapmanın çocuğunuza avantajları neler olabilir? Örneğin çocuk lise çağına geldiğinde oraya gidip istediği herhangi bir okula kayıt olabilir mi? Çocuğa ait bir vatandaşlık bulunması anne babanın da ülkeye giriş çıkışını kolaylaştırır mı?

Bu konu ile ilgili edinebileceğiniz detaylı bilgiler “DoğumiçinAmerika“nın web sayfasında mevcut. Bunun dışında benim verebileceğim bilgiler ise şu şekilde:

Çocuk lise çağına geldiğinde tabi ki Amerika’ya gelebilir, ama bu ana kadar beklemesine gerek olmadan da her zaman burada okuma hakkına sahiptir. Çocuğunuz vatandaş olduğu için, istediği eğitim kurumuna dahil olabilir, okurken çalışabilir.

Amerika’da doğumun diğer avantajlarından bahsedecek olursak, Amerika Başkanı’da bir vatandaştır, ve çocuğunuz Amerika Başkanının sahip olduğu vatandaşlık haklarının hepsine aynı seviyede sahiptir. Türkiye dahil her hangi bir ülkede başı sıkıştığı anda ABD elçiliğine ulaşması yeterlidir, kalanı ABD halleder. ABD’nin kendi vatandaşlarını özel uçaklarla, savaş gemileri ile sıkıntı içerisindeki ülkelerden nasıl tahliye ettiklerini defalarca medyada okuduk ve gördük.

Ailenin giriş çıkışı konusuna gelince, eğer anne yasal beyan ile Amerika’da doğumunu gerçekleştirdiyse, annenin de ülkeye giriş çıkışında hiçbir problem olmaz. Fakat anne ” Turistim, alışverişe geldim” deyip ülkeye girip doğum yaparsa bu noktada sorun yaşanıyor. Örneğin Mehtap Hn, ilk doğumunu Florida, Chicago ya da Arizona’da yasal beyan ile yapmamış ailelerin doğum sonrasında ülkeden çıkarken bir daha ülkeye girememe cezası aldıklarını söylüyor. Bu gibi durumlar sonrasında ikinci doğumu yapmak için başvuran pek çok aile bulunuyormuş ve bu süreçle ilgili de pek çok sorun yaşanıyormuş. Özetle önemli olan doğumun yasal bir şekilde yapılması, doğru şirketi bulmak ve girişte de çıkışta da yasal belgeleri elinde bulundurmak. Aksi halde ülkeye giriş çıkış problemi yaşanıyor.

Bunun dışında çocuğa ait bir vatandaşlık olması ebeveynlerinin vize almasını çok kolaylaştırıyor, ama çocuğun üzerinden ebeveynlere ilave imtiyazlar tanınmıyor. Vize sürelerimiz dolduğunda, hepimiz yeniden vize başvurusu yapıp vize almamız gerekecek.

Amerika’da doğum yaptıktan sonra, çocuğun ülkeye giriş çıkış yapması gerekiyor mu?

Çocuğun ülkeye asla giriş çıkış yapması gerekmiyor, istediği zaman hatta 60’lı yaşlarda bile gelebilir.

Bebeğiniz ABD vatandaşı olduktan sonra ( doğumdan sonra 10 gün içerisinde), Amerika’ya bir daha hiç gitmese de, artık ABD vatandaşıdır ve vatandaşlığı ömür boyu bakidir, kendi rızası dışında da hiç bir güç vatandaşlığını elinden alamaz.

Amerika da doğum yapmanın hastanede yaşanabilecek bazı olumsuz durumlar dışında herhangi bir dezavantajı var mı?

Amerika’da doğum yapmanın hastahanede yaşanabilecek bazı olumsuz durumlar dışında hiçbir dezavantajı yok. Hastahane kaynaklı problemler ise dünyanın her yerinde yaşanabilir.

Arzu edilmeyen ve beklenmeyen doğum sırası ve sonrası sıkıntılar bana kalırsa çok göreceli, ancak doktorlarımı, yardımcılarını ve hastane personelini bugün bile gözümün önüne getirdiğim zaman minnettarlıktan başka bir hissiyat gelmiyor aklıma. Karşımdaki insanların yaklaşımını ve hassasiyetini gördükten sonra, yerine getirdikleri görevlerini para kazanmak için değil, gerçekten benimle ilgilenip doğum tecrübemi en kolay şekilde atlatabilmem için yaptıklarını düşünüyorum. Bence bu samimiyeti her yerde bulabilmek de o kadar kolay değil. 🙂
Umarım kafanızdaki soru işaretlerini giderebildiğim faydalı bir içerik olmuştur.
En içinize sinen seçimi yapabilmeniz dileğiyle,
Sevgiler…
Birce 🙂
0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz