6-9 Aylık Bebekler için Muhteşem Aktiviteler

Hilal Ataman İnce

Bebeği 6 aylık olduktan sonra sanırım her annenin kendisine sorduğu sorulardan biridir, “6 aylık bebekle hangi oyunlar oynanır?” sorusu. Çocukların hem bedensel hem zihinsel gelişiminde çok önemli bir etkisi olduğuna inandığım oyun kavramını epeyce okuyup araştırdıktan sonra 6-9 aylık bebekler için oyun aktiviteleri konulu bir yazı paylaşmak istedim sizlerle . Pek çok yerli ve yabancı kaynağı taradıktan sonra Mila için seçtiğim oyunların kısa bir derlemesinden oluşan bu yazımda umarım uygulama değer şeyler bulursunuz ve yazımı keyifle okursunuz. O halde lafı çok fazla uzatmadan başlayalım. 🙂

6-9 aylık bebekler için aktivite/oyun önerileri nelerdir?

  • Battaniye Savaşı : Bebeğinizin bir ucunu tutup hafifçe çekmesi için eline bir battaniye verin. Siz de bebeğiniz ile birlikte battaniyeyi çekerek ileri geri hareketler yapın. Bu ileri geri hareketler bebeğinizin üst vücut gücünü geliştirmeye yardımcı olacaktır.
  • Duy ve Bul : İşitsel izleme becerilerini geliştirmek için bu eğlenceli oyunu birlikte deneyebilirsiniz. Bebeğinizin bulabileceği bir müzikli oyuncağı gizleyin. Bebeğiniz sesi bulmaya çalışsın, o oyuncağa yakınlaştığı veya bulduğu zaman alkışlayarak onu kutlamayın ve devamı için onu teşvik edin.
  • Anne Nerede Oyunu : ( Baba, abla, abi de yapabilirsiniz. 🙂 )Bebeğinizin sesinizi duyabileceği bir yere saklanın. Bu oyunu oynamaya yeni başladıysanız, saklandığınız yerden sizi biraz görmesine izin verebilirsiniz. ‘’Anne nerede acaba? ‘’ diye seslenip bebeğinizin sizi bulmaya çalışmasını sağlayın. Bebeğiniz sesinizin geldiği yöne doğru ilerleyip sizi bulduğu zaman onu alkışlayın. Bir süre sonra bebeğiniz başkasının yardımı olmadan sese yönelmeyi öğrenecektir.
  • Kumaş Oyunu : Bir kağıt havlu tüpüne hafif bir fular (veya başka bir kumaş parçası) doldurun. Bebeğinizi tüpten çıkarmak için fuları çekmeye teşvik edin. Bu etkinlik, bebeğinizin gelişmekte olan nesne kalıcılığı anlayışını harekete geçirecektir.
  • Kule Oyunu : Bebeğiniz bloklardan kule inşa etmek için yeterince büyük olmasa da, onları tanımak için yeterince büyümüştür. Tahta blokları elinizle yukarı kaldırıp bebeğinizin görebileceği şekilde yere bırakın, yani blokları düşürürken izlemesini sağlayın. Bu aktivite hareketler dahilinde neden ve sonuç ilişkini kurmasına yardımcı olur.
  • Sünger Banyosu : Su oyununu canlandırmak için bebeğinize birkaç sünger (çok renkli veya çok dokulu olması daha iyi olur.) verin. Bebeğiniz suyu sıkarak el gücünü, sebep ve etki anlayışını geliştirecektir. Bu etkinlik için banyo saatine kadar beklemek zorunda değilsiniz. Bebeğinize küçük bir su kabı vererek günün her saatinde süngerlerle oynamasını sağlayabilirsiniz.
  • Çalkala çalkala çalkala! : Bebeğinizi farklı sesleri keşfetmeye davet edin. Plastik bir kap içine farklı nesneler koyarak onu bebeğinize verin (kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun). Kapların içine yerleştirilecek nesneler konusunda biraz fikir vermek gerekirse;  pirinç, makarna, ponpon yada küçük oyuncaklar kullanabilirsiniz.
  • Şapkalar Kapalı : Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, bebeğiniz kendi görüntüsüne bakmayı çok seviyor. Aynalar, kendini tanıma kavramını geliştirmek için güçlü araçlardır. Aynanın önünde kendisine farklı şapkalar takarak bu kavramın gelişimini teşvik edin. Bebeğinizin farklı şapkalar üzerinde çalışmasını ve görüntüsünü fark etmesini sağlayın. Şapka değiştikçe ve yüzü aynı kaldıkça, benliğini tanıma duygusu gelişecektir.
  • Nesne Gizleme : Bebeğinizin gizli nesneleri bulma yeteneği arttıkça çıtayı yükseltin, şeffaf bir kap veya şeffaf bir örtü altına bir şeyi “gizleyerek”onun algısına meydan okuyun. 🙂
  • Merhaba! Hoşçakal! : Kısa bir zaman sonra bebeğiniz bir kaç kelime söylemeye başlayacak. ‘Merhaba’ ve “güle güle” bebeklerin sık kullandığı bir kaç ilk sözcüktür, çünkü özellikle küçük çocuklarla bu şekilde diyaloğa başlarız. Çocuğunuza “Merhaba!” ve “Güle güle!” diyerek çocuğunuzun bu sözlere alışıklığını arttırın.

Ben Mila için hepsini teker teker oynamak konusunda kararlıyım. Şimdi sıra sizde!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz