19-21 Aylık Bebeklerde Merak ve Bağımsızlık

Çocuğunuz henüz 2 yaşında bile değil ama yine de bir çok yetenek kazanmış durumda. Muhtemelen artık rahatlıkla yürüyebiliyor, hatta belki de parka gittiğinizde sizden hemen uzaklaşıyor ve ona yetişmekte zorlanıyorsunuz. 🙂

Bu dönemde tek derdiniz küçük bebeğinizin peşinden koşmak olmayacak. Sizi neler mi bekliyor? Hadi o zaman yazımızın devamına doğru ilerleyelim.

Keşfetme dönemi başlıyor!

Hep var olan merak duygusu, üzerine hareket kabiliyeti de eklenince yerini yeni keşiflere bırakıyor. Bebeğiniz artık tıpkı sizin yaptığınız gibi, merdivenden yukarı veya aşağı doğru yürüyebilir. Üstelik o kadar kısa sürede usta bir tırmanıcı haline gelebilir ki, siz bu durumu, yasakladığınız herhangi bir şeye bir tabure yardımıyla kolayca ulaşabildiğini gördüğünüzde fark edersiniz. 🙂

Aman düşmesin, “sakın oraya çıkma!” koşturması içerisinde kanepeye uzanıp bir dergi ya da kitap okumak isteyeceğiniz anlar olacak, böylesi bir anda çocuğunuzun bir kapatma düğmesi olmasını dileseniz de, çocuklar bu yaşlarda tükenmez bir enerjiye sahipler 🙂 Çocuğunuzun bu bitmek bilmeyen enerjisi aslında kaslarını geliştirmekten çok daha fazla işe yarıyor. Örneğin, farklı zeminlerde yürümek, koşmak veya farklı yerlere tırmanmak mekansal farkındalık, el-göz koordinasyonu ve denge gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda, bütün bunları yaparken çocuğunuz küçük problemler çözmüş oluyor ve yaptığı eylemlerin sonuçlarını öğreniyor. Örneğin, bu aylarda çocuklar bir sepeti oyuncaklarıyla doldurup ne kadarını taşıyabileceğini keşfedebilir ya da dolu bir sepeti düşürdüğünde ne olacağını yaşayarak öğrenebilirler.

Küçük bir Picasso’ya benzerler.

Çocuğunuz bu kritik gelişim döneminde ince motor becerilerini geliştirmeye devam ediyor. 19-21 aylık bebekler lego parçaları ile küçük kuleler inşa edebilir ve kâğıda (veya duvara!) bir boya kalemi ile resimler çizebilirler. Ancak yine de eline boya kalemi verdiğinizde, uzun süre resim yaparak oturmasını beklemeyin. Bu yaşta boya kalemleriyle yapabilecekleri tek şey kağıdın bir ucundan diğer ucuna kalın çizgiler çizmek olacaktır; ki bu da minik çocuğunuzun motor becerilerinin gelişimi için oldukça önemlidir.

İkinci doğum gününden kısa bir süre sonra ise, çizdiği çizgilere eğriler, açılar ve köşeler eklenmeye başlayabilir. Bu önemli değişiklikler, minik çocuğunuzun aslında bir şeyler çizmeye çalıştığının göstergesidir. Üçüncü doğum gününe geldiğinizde ise, çizimleri basit insan, ağaç ya da ev gibi figürleri süslemeye başlayacaktır. Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynayan karalamalarını yapmasına izin vermelisiniz; o karalarken sizde bu anların keyfini çıkarmaya bakın. 🙂

Agresif davranışlar gösterebilirler.

Çocuğunuz, karton kutulardan tutun bakkalda gördüğü herhangi bir şeye kadar her şeyi merak eder ve bu konudaki heyecanını sizinle paylaştığı için mutluluk duyar. Mutluluk dolu bir anın hemen sonrasında ise yüzünüze yumruk atmaya kalkabilir. Ya da ortada bir sebep yokken kardeşinin kolunu ısırmaya kalkışabilir. Çocukların umursamaz, kuralsız ve acımasız davranabildiği bu yeni dünyaya hoş geldiniz!

Aslında 19-21 aylık çocuklar kasıtlı olarak değil, sadece yeni öğrendikleri hareketleri ve davranışları denemek istediklerinden dolayı kaba davranıp, ısırma, vurma gibi agresif davranışlar sergiliyorlar. 19 aylık bebeğiniz, saçınızı çekerlerse veya elini gözünüze sokarlarsa aslında sadece ne olacağını merak ediyor demektir. Bu yaş grubu söylediğiniz kuralları hatırlayıp, onlara uymasını beklemeniz için henüz çok küçük. Öyle ki, siz bu davranışlarından ötürü ona sert tepkiler gösteriyor olsanızda, duydukları heyecan ağır basacak ve muhtemelen bir sonraki seferde aynı şekilde davranmaya devam edeceklerdir.

Korkunç İkili: Vurma ve ısırma davranışı gösterebilirler.

Uzmanlar, korkunç bir ikili olan vurma ve ısırma davranışının daha çok 18-19 aylık bebeklerde görüldüğünü söylüyor.

Bu yaş grubu çocukları dünya hakkında ben merkezci bir görüşe sahip olduklarından, kendi acılarını anlayabilirler, ancak başkalarının acısını anlamakta güçlük çekerler. Doğası gereği bağımsız olmayı isteyen çocuk, bir sobayla neden oynamaması gerektiğini ya da bir köpeği neden gezdiremeyeceğini veya annesinin rujlarını neden sürmemesi gerektiğini anlayamaz. Bağımsızlık çabaları engellendiğinde ise çıldırırlar.

Aynı zamanda onlara bakan insanlara tutkuyla bağlanırlar ve kimi zaman da kendi davranışları sonucunda kötü tepkiler almaktan korkarlar. Bağımsızlık ve bağımlılık arasındaki bu yorucu davranışlar, günün sonunda hayal kırıklığı ile birleşerek şiddetli ruh hali dalgalanmasına yol açabilir. Hatta bazı uzmanlar bu dönemi ilk ergenlik olarak da adlandırmaktadır.
Çocuğunuzun aşırı agresif davranışları, üçüncü doğum gününe yaklaştığında ve duygularını daha iyi ifade etmeyi öğrendiği zaman azalmaya başlamalıdır.

Yemek seçmeye başlarlar.

Kuşkusuz, ebeveynler ve küçük çocuklar arasındaki en yaygın savaş alanlarından biri mama sandalyesidir. Ebeveynler çoğu zaman çocuklarının az yediklerinden şikayet ederler. 1 yaşındaki çocuğunuzun her öğünde sebze ve meyve yemesini sağlayabiliyorken, artık 19 aylık bebeğiniz yalnızca makarna yemek isteyebilir. Hatta bazı zamanlarda hiçbir şey yemek istemediğini bile görebilirsiniz.

Bu yaş grubundaki bir çok çocuğun, aşina olduğu yemekleri yemeyi tercih edip,  daha önce tadına dahi bakmadığı yemekleri doğrudan reddetmesi ise yaygın rastlanan durumlardan bir diğeridir. Eğer çocuğunuz, daha önce yemediği bir şeyi yemek için dakikalarca bekleyip, sonrasında yememek için elinden geleni yapıyorsa bu savaşı veren tek ebeveyn siz değilsiniz. 🙂 Unutmayın ki her gördüğü yeni yiyeceği reddetmesinin asıl sebebi, onun damak tadının bir yetişkine göre çok daha hassas olmasıdır.

Çocuğunuzun acıktığı zaman yemek yiyeceğinden emin olabilirsiniz, bu nedenle onu yemek yemesi için zorlamamalısınız. Yemek saatlerini hem kendiniz, hemde çocuğunuz için eziyete çevirmeyin, bazen serbest bırakmak en iyi yöntem olabilir. 🙂

Yeni oyunlar keşfetmeye başlarlar.

19-21 aylık bebekler renk veya şekilleri söyleyemezler ama aralarındaki farkı size gösterip oyuncaklarını sıralamaya bayılırlar. Çocuğunuzu kendi başına oynarken izlerseniz, kırmızı blokları mavi olanlardan veya oyuncak bebeklerini pelüş hayvanlardan ayırdığını fark edebilirsiniz. Onlar için nesneler arasındaki farkları göstermek heyecan vericidir, çünkü minik elleri bunu yapabilecek kadar maharetlidir. Örneğin, çocuğunuz plastik halkaları bir çubuğa geçirirken, geçmişte olduğı gibi bunları rastgele dizmek yerine, en büyüğünden en küçüğüne doğru sırayla yerleştirmeye çalışacaktır. Bu sıralama becerisi, yaşamın ilerleyen dönemlerinde çok yönlü problem çözme becerileri kazanmak için temel oluşturur, çünkü aslında soyut düşünme becerisi, nesneleri karşılaştırma ve düzenleme yeteneğimize bağlıdır.

19-21 aylık bebeklerin gelişimi ile kısa bilgiler verecek olursak;

19 aylık bebekler: Hayvan seslerini taklit etmekten hoşlanırlar, boya kalemleri ile karalamalar yapabilirler ve kendilerini dünyanın merkezi olarak görürler.

20 aylık bebekler: Ruh halindeki hızlı değişimleri deneyimlemeye başlarlar, tanıdık nesneleri ve insanları adlandırırlar ve temel cümle kurmak için iki veya daha fazla kelimeyi birleştirebilirler.

21 aylık bebekler: Nesneleri ortak özelliklerine göre sıralar ve düzenlerler. Taklit oyunlarına ikinci bir kişiyi dahil edebilirler. Geriye doğru yürüyebilirler ve bir merdivenden yukarı tırmanabilirler.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz