12-18 Aylık Bebeklerde Dönüm Noktaları

Burçak Aykul Öztürk

Küçük bebeğiniz gün geçtikçe büyüyor ve değişik tepkiler vermeye başlıyor. Böylesine hızlı bir gelişim süreci, her gün yeni bir macera, birlikte keşfedilecek yeni şeyler demek.. En heyecan verici dönüm noktalarından bazılarına değindiğimiz bu yazımızla sizi bekleyen keyifli süreci ve bebeğinizde meydana gelecek değişiklikleri keşfetmeye ne dersiniz? Hazırsanız başlıyoruz..

Kolayca bağlanırlar.

12-18 aylık bebekler sevdiği bir pelüş hayvana/oyuncağa veya battaniyeye sıkıca bağlanabilirler, bizlere son derece basit görünen  bu durum, onlara rahatlatıcı bir güvenlik hissi sunduğu için aslında son derece önemlidir. Öte yandan bu durum sizin içinde bir bonus niteliği taşıyor: Bebeğinizin minik battaniyesi ya da en sevdiği oyuncağı onu huzursuzken rahatlatmanıza yardımcı olabilir!

Sağ / sol baskınlığını göstermeye başlarlar.

Çocuğunuzun kaşığını mama sandalyesinin üzerine yerleştirin ve izleyin: Her seferinde aynı elle mi alıyor? 1 yaşında bir çocuk hangi elini daha çok kullandığını gösterebilir, siz de bu yolla çocuğunuzun sağ/sol baskınlığını tespit edebilirsiniz.

Oyun oynamaya bayılırlar.

En basit saklambaç oyunu bile küçük çocuğunuzun zevkle dolanmasına neden olabilir. Birlikte oyun oynamak her ikiniz için de harika bir deneyim olacak!

Giyinirken kollarını kaldırırlar.

Bir çocuk daha koordineli hale geldikçe, sabahları giyinmesi oldukça kolaylaşır. Gömleğini giyerken kollarını açmasını isteyin. İşte bu kadar! Bir kaç deneme sonrasında, bunu siz söylemeden onun yaptığını farkedeceksiniz. Ne kadar güzel değil mi?

2 kelimeyi çok düzgün söyleyebilirler.

Bu yaşlarda minik bebeğiniz büyük olasılıkla birkaç kelimeyi mükemmel bir şekilde söylüyor olacak; mesela top, güle güle, anne veya baba. Onunla konuşmaya devam ettiğinizde kelime hazinelerinin ne kadar geliştiğini göreceksiniz!

Aynaları severler.

Ayna, ayna söyle bana. Var mı benim çocuğumdan sevimlisi dünyada! Güvenli bir ayna bu yaştaki çocuklar için harika bir oyuncaktır; bebekler bu yaşta kendi yansımasını görünce çok mutlu olurlar.

Eğilip kalkabilirler.

Küçük çocuğunuz bir oyuncak düşürdüğünde, onu alıp almayacağını görmek için izleyin. Artık eğildiği zaman düşmeden oyuncaklarını toplayabiliyor olabilir.

Basit yönergeleri takip edebilirler.

Çocuğunuzla basitleştirilmiş bir oyun oynayın ve onun temel yönergeleri takip edip edemediğini görün. “Simon diyor ki” oyununu daha önceden hiç duymuş muydunuz? Bu oyun, yönergeler konusunda oldukça işinize yarayabilir. Yönergeleri verirken şu kalıbı kullanabilirsiniz: “Simon diyor ki, Ela kitabını bulsun”, “Simon diyor ki, Ela en sevdiği oyuncağına sarılsın” gibi..

Parmaklarıyla yemek yiyebilirler.

Mama kapları, az gelişmiş koordinasyona sahip küçük eller için biraz zor olsa da çocuğunuz yine de yemeğini kendisi yemek istiyor olabilir. Parmaklarıyla keşfederek yemek, minik bebeğiniz için doğal ve sağlıklı bir gelişmedir.

Dikkatleri çabuk dağılır.

Bebeğiniz bugünlerde oyuncakları ile pek ilgilenmiyor olabilir veya ona kitap okuduğunuzda dikkati hemen dağılıyor olabilir. Bu sizle ilgili bir problem değil, sadece dikkat süresi oldukça kısa.

Nesneleri işaret ederler.

Bebeğiniz artık ne istediğini minik tombul parmaklarıyla işaret edebilir, bu artık onun için yeni bir iletişim yöntemi!

Küçük nesneleri kavrayabilirler.

Küçük bebeğiniz muhtemelen nesneleri tutmaya çoktan başladı. Artık bebeğiniz yemek saati geldiğinde kendi yiyeceklerini baş parmağı ve işaret parmağıyla tutabilmek gibi harika bir beceriye sahip.

Karalama yapabilirler.

Bebeğinizin çizdiği bu basit çizgiler, aslında onun için basit karalamalardan çok daha fazlasını ifade ediyor. Karalama, bu yaşlardaki çocuğunuz için süper bir beceridir, tabii yatak odasının duvarında olmadığı sürece. 🙂

Daha büyük parçalı yemekler yiyebilirler.

Çocuğunuza biftek yedirmenin zamanı henüz gelmedi, ama bu aralar daha büyük yiyecek parçalarını çiğneyebileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Merak etmeyin, herşeyin püresini yedirme döneminin sonlanmasına az kaldı.

Yardım etmeye bayılırlar.

Artık minik bebeğiniz evdeki en iyi yardımcınız olmaya aday! Çocuğunuz bu yaşlarda çorapları dizmekten, sepetlerin içine oyuncaklar koymaktan veya dağınıklığı sizinle beraber toplamaktan çok fazla keyif alır.

Koşmaya başlarlar.

Anneler ve babalar, artık düzenli koşular yapmanın vakti geldi! Küçük çocuğunuzun peşinden koşmak için daha hızlı hareket etmek zorunda kalabilirsiniz, çünkü artık yürümeyi bırakıp daha fazla koşma zamanı. 🙂

Her yere tırmanırlar.

Çocuğunuz gördüğü her yere tırmanmaya mı çalışıyor? Eğer yetenekli bir dağcıysa, yürümeye başlayan bir çocuk yerine dağ keçisi yetiştiriyormuş gibi hissedebilirsiniz!

Arkadaşlarıyla oynamaya bayılırlar.

Muhtemelen çocuğunuz büyük kaslarını hareket ettirmeyi seviyor. Onu ve bir arkadaşını parka götürün ve oyun alanında nasıl koşturduklarını izleyin. Bu o yaştaki çocuklar için harika bir eğlence!

Yediklerini seçmeye başlarlar.

Bu dönemde çocuklar yiyecek seçmeye başlayabilirler. Daha önce çeşitli yiyecekleri ezip verdiğinizde hiç itiraz etmeden yiyen bebeğiniz bir anda bu karışımları reddeder ve belirli gıdalar konusunda ısrarcı davranmaya başlarsa hiç şaşırmayın.

-Mış gibi yapmaya bayılırlar.

Bu yaşlarda çocuğunuz zaman zaman rol yapmaya başlar ve yeni bir oyun türü gibi görünen -mış gibi yapmak birlikte eğlenceli vakit geçirmenize vesile olabilir.

Boyama yapabilirler.

Minik parmaklar artık boya kalemlerini kolayca kavrayabilir. Çocuğunuza büyük bir kağıt verin ve kendi şaheserini yaratırken onu izleyin. Bu aktivite aynı zamanda çocuğunuzun küçük kas becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Oyuncakları sınıflandırabilirler.

Çocuğunuz artık şekilleri ve renkleri daha iyi biliyor; dolayısıyla bu, oyuncaklarını sınıflandırması için mükemmel bir zaman. Mantıksal yeteneğini ve küçük kas becerileri geliştirmesine katkı sağlayacak bu aktivitede siz ona liderlik edebilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz